Seat Leon Fiyat Listesi

Satılık Seat Leon modelleri, en güncel fiyatları ve donanım özellikleri ile yakıt tüketimi karşılaştırma analizleri kaclitreyakar.com da

Motor
Fiyat

Marka Tarihçesi

1950 yılında Fiat ve Instituto Nacional de Industria ortaklığı ile kurulan Seat (Sociedad Espagnola de Automoviles de Turismo), İspanya’nın en büyük otomobil üreticisidir. Seat’ın ilk ürettiği modellerinin isimleri ile Fiat modellerinin isimleri benzerlik göstermektedir. Seat Panda ismi Fiat Panda’dan, Seat 600 ismi ise Fiat 600’den gelmektedir.

Seat’ın ilk modeli Seat 1400’ün üretimi 1953 yılında başladı. 1965 yılında Kolombiya’ya modellerini ithal etmeye başlayan Seat 1968 yılında bir milyonuncu otomobilini üretti, bundan altı yıl sonra, yani 1974 yılında da iki milyonuncu otomobilini üretti.


Seat Leon Tarihçesi

İlk iki nesil Leon, Volkswagen Grubu A platformunun iki farklı çeşidini kullandı ve birçok aksamı Volkswagen Grubu otomobiller ile aynıydı. Üçüncü nesil; Audi A3 Mk3, Volkswagen Golf Mk7 ve Škoda Octavia Mk3 tarafından da kullanılan Volkswagen Grubu MQB platformunu kullanır.

Üçüncü ve son nesil 2013 yılında Türkiye’de satışa başlamıştır. Beş kapı, üç kapı ve station wagon gibi üç ayrı gövde tipiyle satışa sunulan Leon, 2014 yılında segmentinde en çok satış yapan üçüncü araç konumundadır. 2014 yılından itibaren 265 beygirlik Leon Cupra ve SW segmentindeki Leon ST’yi piyasaya süren SEAT, bu ailenin son modeli olan Leon ST X-PERIENCE da 2015 yılından itibaren satışa sunulmuştur. Leon Cupra Modeli 2017 model olarak bir önceki motara göre 20 hp aratarak 301 hp gücüne ulaşmıştır.