Reklamı kapatı X
İlan ID C6913
Bu araç : 3674 kez görüntülendi

Subaru Forester 2.0 Elegance CVT

144,500 tl Fiyat bilgi amaçlı eklenmiştir.
Model:
Forester 2.0 Elegance CVT
Segment:
J Segment - SUV / Arazi Aracı
Karma Tüketim
6.5 lt
Şehir İçi Tüketim
8.1 lt
Şehir Dışı Tüketim
5.5 lt
Üretim Yılı:
2014
Yakıt Tipi:
Benzin
Motor:
1995 cm³
Beygir Gücü:
150 hp
Vites Tipi:
Otomatik
Renk:
Asphalt
Kapı:
5
Yakit Deposu
60 lt
Maksimum Hız
192 km/s
Silindir Hacmi
1995 cc
Vites Tipi
Otomatik
0 - 100km Hızlanma
11.8 sn
Araç Segment
SUV
Araç Durumu:
0 Araç
Elektrikli Menzil
0 km/s
Bu araçta ilgileniyor musunuz?
Bilgi Al

Genel özellikler

Daha fazla bilgi

Subaru Forester 2014 2.0i Benzin Kaç litre yakar ?

Subaru Forester 2014 2.0i Benzin ÖZGÜVENİYLE VİRAJLARIN HAKİMİ
Özellikler: Subaru Forester 2014 2.0i Benzin, beklenmedik durumlarda kontrolün sizde olmasını sağlamak için üstün yol tutuş, dört tekerlekten çekiş dengesi ve gelişmiş aktif emniyet sistemleri sunar. İşlevler: Hızlı ve öngörülebilir tepkiler tehlikeden uzaklaşmanıza yardımcı olur. Zira kazadan kurtulmanın en iyi yolu ona hiç bulaşmamaktır. Aktif Güvenlik: Subaru olarak hedefimiz yolda iç huzur sağlayarak güven vermektir. Başka bir deyişle, Forester'da tatmin edici maceranıza odaklanmanıza olanak tanıyacak stressiz bir sürüş deneyimi için hareketin her anında emniyet sağlarız. Forester'la sürüşü bu kadar tatmin edici kılan birçok diğer özellik de aracın sürücüyü ve yolcuları zarardan korumayı sürdürmekteki ciddi kararlığına katkıda bulunur. Forester'in Simetrik Dört Çekişi hemen her hava koşulunda kontrol sağlar. Dahası, SUBARU BOXER motor da yolla daha da yakın bir bağlantı sağlayan alçak ağırlık merkezi ile bu güvenliği artırır. Standart Araç Dinamikleri Kontrolü ve cömertçe boyutlandırılan frenler araca atletik refleksler verirken, sıvı dolu çıkmalar aşırı titreşimi önleyerek direksiyon başında daha da büyük bir güven verir. Çünkü Subaru kazadan kurtulmanın en iyi yolunun öncelikle hiç kazaya bulaşmamak olduğunu bilir.
Görüş alanı
Forester üstün görüş alanı ile de zirvededir. A kolonunu yeniden tasarlayarak ve bölme pencerelerini, ön kapılara entegre ederek kör noktaların boyutunu önemli ölçüde küçülttük. Yan dikiz aynaları da kapı panellerine yerleştirilerek kayda değer açıklıkta bir görüş alanı elde edildi. Hem ön hem de arka yönlerde kolaylıkla görebilirsiniz; böylece şehir içinde dar yollarda giderken asla sorun yaşamazsınız.
Geliştirilmiş Geri Görüş. Daha kolay park etme.
Tüm modellerde Geri Görüş Kamera Sistemi standarttır. Sürücü geri vitese taktığında kamera Forester konsolundaki ekrana canlı renkli bir görüntü iletirken park manevraları için de yardımcı olur.
Araç Dinamikleri Kontrolü
Her Forester'da standart olan Araç Dinamikleri Kontrolü (VDC), bir dizi sensör yardımıyla aracın sürücünün gitmek istediği yolu izleyip izlemediğini kontrol eder. Eğer araç viraj alırken veya bir engel aşarken denge sınırlarını zorlarsa dört tekerlekten çekiş sisteminin tork dağıtımı, motor gücü ve her tekerlekteki frenler aracın kendi yolunda gitmesine yardımcı olacak şekilde ayarlanır.
ORADA OLMAK İÇİN TASARLANDI.
Özellikler: Engelleme sistemlerinden aracı çevreleyen kaporta yapısına kadar hep birlikte maksimum güvenlik sağlamak için çalışan gelişmiş güvenlik özellikleri. İşlevler: Forester'de kullanılan teknoloji, beklenmeyen bir durumla karşılaşıldığında aracın içindekileri ünlü Subaru güvenliğiyle korumak için içeriden dışarıya doğru bir yaklaşımla tasarlanmıştır. Pasif Güvenlik: Forester, darbe kuvvetlerini daha iyi idare etmek için kilit noktalarda kontrollü deformasyonla sertliği dengeleyen bir dizi gelişmiş sistem ve özellikle içindekileri korumak için tasarlanmıştır. Sistematik olarak yerleştirilmiş hava yastıkları, omurga zedelenmelerini önleyen ön koltuklar, geri çekilen pedallar ve 3 noktalı emniyet kemerleri, araçtakilere doğrudan güvenlik sağlayan emniyet sisteminin parçalarıdır.
Halka Şeklinde Güçlendirme Çerçevesi
Halka şeklindeki Güçlendirme Çerçeveleri yolcu kabininin tavanını, kapılarını, kolonlarını ve zeminini güçlendirir. Bu tasarım, çok güçlü malzemeler ile ve stratejik konuşlandırmalarla çarpışma anında darbe enerjisinin araçtakilerden uzağa yönlendirilip hafifletilmesini sağlar. Bu da aracı burulmaya karşı daha sağlam kılmakla birlikte, şasinin hafifliğine zarar vermez.
Çarpışmada Düşen Motor
Konu emniyetiniz olduğunda, her Subaru sıradan uygulamaların çok ötesine geçer. SUBARU BOXER motoru ve şanzımanı, önden çarpma halinde sizi korumak için darbeyi emmek ve kabinden ayrılmak üzere tasarlanmıştır.
Geliştirilmiş Koltuklar, Emniyet Kemerleri ve SRS*Hava Yastıkları
Forester'da ön SRS* hava yastıkları ile ön yan ve perde SRS* hava yastıkları standarttır. Ayrıca sürücü tarafında dizleri koruyan SRS* hava yastığı önden çarpmalarda alt uzuvların güvenliğini artırır. Yükseklik ayarlı ön emniyet kemerlerinde yolcuların sıkıca yerlerinde kalmalarını sağlamak için ön gerilim tertibatları ve göğüs bölgesine yönelik darbeleri hafifleten yük sınırlayıcılar bulunur. Arkadan çarpma anında ise ön koltuklar sert çerçeveleri, sağlam baş destekleri ve iç koltuk yaylarının enerjiyi absorbe eden yerleşimi gibi detaylarla kırbaç etkisinin azaltılmasına yardımcı olur.
Yaya Koruma
Araç içindeki darbe emici boşluk, enerji emici ön tampon ve ön cam silecekleri çevresindeki özel tasarımlı alan yayalarda yaralanmayı azaltmak için tasarlanmıştır. Ayrıca baş bölgesinde koruma sağlamak için önde ayrılabilir türde bir yapı uygulanmıştır.
5 Yıldız Euro NCAP Derecesi
Her şeyiyle yenilenen Subaru Forester, Euro NCAP (Avrupa Yeni Araç Değerlendirme Programı) emniyet performans testlerinin son raundunda beş-yıldızlı maksimum güvenlik derecesiyle ödüllendirildi.
Simetri size denge verir. Denge size özgüven verir. Subaru'nun 1972'den bu yana sürekli Simetrik Sürekli Dört Çeker 'i geliştirmesinin ve yeni X-Mode ile ilerlemeyi sürdürmesinin sebebi de işte budur. Subaru'nun imzası niteliğindeki sistem olağanüstü bir çekiş gücü ile güç dağıtımını maksimum düzeye çıkarır ve zor veya dik yollarda ve kaygan yol şartlarında daha da büyük beceriler sağlar. Sistem, ıslak veya karlı yokuşlarda yol almanıza, en uzak maceralar için engebeli arazileri aşmanıza ve beklenmeyenle karşılaştığınızda özgüvenle tehlikenin üstesinden gelmenize yardımcı olan daha yüksek bir kontrol sunar. Bununla birlikte, kesintisiz dört tekerlekten çekiş ve kontrol, yakıtı adeta koklayarak verimlilikten de ödün vermez.
Sürekli Temas
Lastikleriniz yola ne kadar sıkı tutunursa, kontrol o kadar sizdedir. Yolla mümkün olan en güçlü bağlantıyı korumak için güç dört tekerleğe sürekli olarak aktarılır ve bu da yol tutuş ve kontrolü maksimum düzeye çıkarır.
Acil Durumda Çeviklik
Kötü hava koşullarında veya aniden karşılaştığınız bir duruma hemen tepki vermeniz gereken o çok değerli saniyelerde, neredeyse tam yanal dengesi ile simetrik güç aktarma sistemi, tehlikenin üstesinden gelmenize yardımcı olacak dengeyi, çevikliği ve çekiş gücünü sağlar
Dinamik Performans
Olağanüstü çekiş gücü ile anında ve heyecan verici bir şekilde hızlanırsınız. Dahası, virajlarda daha büyük denge sağlayan simetrisi ile Forester hareketlerinize çok çabuk tepki vererek size her an eşsiz bir kontrol duygusu sunar.
GÖZE BATMAYIN AMA BEKLENTİNİZİ YÜKSEK TUTUN.
Anahtarını çevirdiğiniz ilk andan itibaren, yepyeni Forester'ın farkını hemen hissedeceksiniz. SUBARU BOXER motorun yatay ve karşılıklı konfigürasyonunda pistonlar birbirine 180 derece açıyla yerleştirilmiştir; böylece pistonlar doğal olarak birbirini dengeler ve titreşim azalır. Forester daha yüksek bir duruşa sahip olsa da, SUBARU BOXER motorun daha düz profili SUV'lerde kolay bulunmayan üstün bir kontrol duygusu için denge ve istikrar sağlar.
Daha Fazla Denge
Motor bloğu düz bir profile sahip olup şasinin daha alçak bir noktasına yerleştirildiğinden, araç diğer tasarımlara kıyasla genel olarak daha istikrarlı bir dengeye sahiptir ve yanal hareketlere karşı daha dirençlidir.
Sakin Güç
Motor, devir hızı her ne olursa olsun hareketinize anında tepki verecek gücü fazla bağırmadan sağlar. Yatay ve düz yerleştirilmiş pistonlar birbirini dengeleyerek titreşimleri azaltır ve sürüşü heyecan verici olduğu kadar konforlu hale getirir.
Uzun Ömürlü Performans
Motorun düz tasarımı, doğal olarak sarsılmaz ve kendi kendisini dengeleyen yapısı ile “V” veya “sıralı” motorlardan daha az titreşime yol açar ve bu da motorlara daha fazla dayanıklılık ve daha güvenilir bir performans sağlar.
Her litrede Maksimum Güç.
Özellikler: SUBARU BOXER motor, tescilli yatay karşılıklı piston tasarımı ile teknolojik iyileştirme ve verimliliği birleştirir. İşlevler: Motorun doğal olarak dengeli sükuneti ve düşük profilli sürüş avantajları, dört tekerlekten çekişli bir SUV'den beklenmeyecek bir yakıt ekonomisi ve tepki hızı sunar.
2.0-LİTRE DOHC TURBO SUBARU BOXER
Yeni geliştirilen 2.0L direkt enjeksiyonlu turbo (DIT) motor hiçbir şeyden ödün vermeden dinamik bir sürüş deneyimi sağlar. Bir SUV'nin yapabileceklerine dair tüm eski düşüncelerinizi unutturacak bir verimlilik ve çevre performansı için tasarlanan Lineartronic CVT'den aldığınız gücün tadını çıkarın. MAKS. GÜÇ: 177 kW (240 PS) / 5,600 rpm MAKS. TORK: 350 Nm (35.7 kgfm) / 2,400 - 3,600 rpm
Kaç Litre yakıyor YAKIT TÜKETİMİ (*1): 8.5 lit./100 km (Lineartronic) CO2 EMİSYONLARI (*1): 197 g/km (Lineartronic),
2.0-LİTRE DOHC SUBARU BOXER
Doğal olarak sakin ve güçlü 2.0-litre DOHC motor alt ve orta aralıkta daha çok tork sağlarken yüksek yakıt verimliliğini korur. Bu akıllı tasarım araca şehir içinde dolaşırken daha çevik, şehir dışı yollarda daha tatminkar ve hemen tüm yollarda daha temiz bir seyir kazandırır. MAKS. GÜÇ: 110 kW (150 PS) / 6,200 rpm MAKS. TORK: 198 Nm (20.2 kgfm) / 4,200 rpm YAKIT TÜKETİMİ (*1): 6.5 lit./100 km (Lineartronic), 6.9 lit./100 km (6MT), CO2 EMİSYONLARI (*1):150 g/km (Lineartronic), 160 g/km (6MT)
Otomatik Çalıştırma/Durdurma
Bu sistem her duruşta motoru kapatıp trafik yeniden akmaya başladığında neredeyse sürücüye hiç fark ettirmeden yeniden çalıştırarak yakıt ekonomisini artırır.
Her yolda özgüven.
Özellikler: Forester, başta yüksek verimli Lineartronic CVT olmak üzere, kullanıldığı Simetrik Dört Tekerlekten Çeker varyasyonuna mükemmel uyum sağlayan şanzımanlardan seçim yapma imkanı sunar. İşlevler: Motor performansını nasıl kontrol etmeyi tercih ederseniz edin, etkileyici yakıt verimliliği ile Simetrik Dört Çekerin sağlam denge ve kontrolünü her an hissedeceksiniz.
Lineartronic + Aktif Tork Dağılımlı Simetrik Sürekli DörtÇekiş
Değişen koşullara anında ve kesintisiz tepki için Lineartronic CVT (Sürekli Değişken Oranlı Şanzıman) kayış yerine zincir kullanır. Bu ise daha yüksek performans ve verimliliğin yanında gaz pedalına daha hızlı tepki sağlamak için vites geçişlerine genel olarak daha geniş bir süre bırakır. Çekiş şartlarına ve şanzıman ve sürücüden gelen komutlara göre hareket eden uzunlamasına eşleştirilmiş aktif tork dağılımlı dört tekerlekten çekiş sistemi, önden arkaya tork dağılımını sürekli olarak kontrol eder. Sportif bir sürüş deneyimi için, direksiyondan kumandalı manuel modda; Forester 6 ve 8 ileri vites Outback dizel de 7 ileri vites sunulmaktadır.
Subaru Dinamik Şasi Kontrol Konsepti 
Subaru yerleşim düzeninin doğasından gelen avantajları; denge, soğukkanlılık ve hızlı tepki kabiliyeti Subaru Dinamik Şasi Kontrol Konsepti (DC3) ile daha da yükseğe taşındı. Esnemeye karşı direnç için artırılan sertliği ile DC3 Forester'a daha dengeli bir platform sağlıyor ve süspansiyonun kasisleri absorbe etmesi ve dönüşlerde akıcılık ve kontrole tepki vermesi için daha da ince ayarlanmasına olanak tanıyor
Ön Süspansiyon
Daha sert hale getirilen ön süspansiyon Forester'a farklı yüzeylerde sürüş konforu ile yol tutuş arasında pozitif denge sağlıyor. DIT modellerinde ön süspansiyon daha iyi seyir kontrolü ve daha yüksek tepkisellik için daha fazla yay oranıyla sertleştirildi. Yeni sürtünme kontrollü yağ contaları, kılavuz burçlar ve ön-arka süspansiyonlar üzerindeki hidrolik sıvısı da birlikte çalışarak ilk hızlanma anında daha küçük titreşimleri hafifletiyor.
Arka Süspansiyon
Dengeyi maksimum düzeye çıkarmak ve daha yüksek tepki kabiliyeti sağlamak için arka amortisörde ilk kez yüksek tepkili valflar kullanıldı. DIT modelinde ise, arka süspansiyona daha sağlam bir montaj zemini oluşturmak için bir arka destek alt şasisi eklendi. Bunlar birlikte çalışarak Forester'ın arka kısmına daha fazla kontrol hissi veriyor ve seyri daha atak kılıyor.
Direksiyondan Vites Kontrolü Parmak ucunuzla kontrol edebileceğiniz direksiyona monte vites denetimleri, Lineartronic CVT'de size içinde bulunduğunuz sürüş koşuluna en uygun vites oranını seçme imkanı verir. Sonuç: daha keskin ve daha spor bir sürüş deneyimi. Hız Sabitleyici Elektronik hız sabitleyici sürücünün açık yolda önceden ayarlanmış bir hızda kalmasına olanak tanır.
SI-DRIVE
Subaru Akıllı Sürüş (SI-DRIVE), güç aktarma sisteminin tepki verme şeklini sürüş tarzınızı, yol koşullarını veya o an ihtiyaç duyduğunuz sürüş durumunu destekleyecek şekilde ayarlayabilir. Gaz pedalının tepkiselliğini hızla otomatik vites geçiş aralıklarıyla eşleştirerek, her koşulda daima en iyi performansı elde etmenizi sağlar.
Sport Sharp Modu
Tepki kabiliyetine odaklanan Sport Sharp modu motorun maksimum potansiyelini ortaya çıkarır. Bu modda motor hızlanma sırasında daha güçlü bir tepkime için gaz pedalına doğrudan tepki verir. Sport Sharp modunda direksiyondan vites kontrolünü kullanın ve gerçekten cesur bir sürüş için 8 ileri şanzımanla motor performansını daha güçlü kontrol altına alın.
Spor Modu
Spor modu her sürüş hızında mükemmel bir motor performansı sağlar. İyi hesaplanmış, zengin torklu bir tepkiselliğe hayat veren yatay tepkiselliği anında hissedeceksiniz.
Akıllı Mod
SI-DRIVE, aracın hareketlerinize anında tepki verirken çevreye karşı sorumluluklarını da yerine getirmesi için Akıllı Modu devreye sokar. Gaz pedalı eşleşmesi daha üst düzey kontrol için akıcılığı ve verimliliği dengeler.

İletişim detayları

5304903435
Kaclitreyakar
Turkey, yeşilce mah. dalgıç No1 Kat 1