Reklamı kapatı X
İlan ID C6667
Bu araç : 2016 kez görüntülendi

Subaru Impreza Sedan 2.5 WRX STI

150,000 tl Fiyat bilgi amaçlı eklenmiştir.
Model:
Impreza Sedan 2.5 WRX STI
Segment:
D Segment - Sedan
Karma Tüketim
10,4 lt
Şehir İçi Tüketim
14,3 lt
Şehir Dışı Tüketim
8,2 lt
Üretim Yılı:
2014
Yakıt Tipi:
Benzin
Motor:
2457 cm³
Beygir Gücü:
230 hp
Vites Tipi:
Otomatik
Renk:
Black
Kapı:
5
Yakit Deposu
60 lt
Maksimum Hız
209 km/s
Silindir Hacmi
2457 cc
Vites Tipi
6 İleri Düz
0 - 100km Hızlanma
5.8 sn
Araç Segment
D
Araç Durumu:
0 Araç
Elektrikli Menzil
0 km/s
Bu araçta ilgileniyor musunuz?
Bilgi Al

Genel özellikler

Daha fazla bilgi

Subaru impreza 2013 Wrx Sti

Saliselik fark için yıllar süren tasarım.

Çarpışmayı önlemek için, Aktif Güvenlik.

Subaru impreza 2013 Wrx Sti'yi sürmeyi bu kadar tatmin edici kılan birçok özellik aynı zamanda yolcuları da zarar görmekten korur. Simetrik Dört Çeker Sisteminin sağlam ve hassas yol tutuşu SUBARU BOXER Motorunun düşük ağırlık merkezi ile artırılmıştır. İleri Çok Modlu  Araç Dinamikleri Kontrol Sistemi, sağlam süspansiyonu ve Super Sport ABS ve Elektronik Fren Güç Dağılımı ile desteklenen güçlü Brembo  frenler standarttır. Hızlı direksiyon hakimiyeti ile beraber bu özellikler, sürücüye mükemmel bir kazaları önleme kabiliyeti kazandırır.

Kazalardan kurtulmak için, Pasif Güvenlik.

WRX STI'nin tasarımında yolcuların güvenliğine birinci derecede öncelik verilmiştir. Şasi yapısı, kabin içine ulaşan enerjilerin etkisini en aza indirmek için kritik noktalarda akıllıca güçlendirilmiştir. Ön SRS  hava yastıkları ile ön yan ve perde SRS  hava yastıklarının yanısıra, 3 noktalı emniyet kemerleri yolcuları doğrudan korumaktadır.

Brembo  Brakes

Koltuklar, Emniyet Kemerleri ve Hava Yastıkları
Halka Şeklinde Güçlendirme Çerçevesi
Büyük ve meşhur Brembo frenler her WRX STI'de standarttır. Super Sport ABS ve Elektronik Fren Güç Dağılımı eşliğinde Brembo frenlerle aracın kalkıştaki kadar çabuk durabileceğini bilerek rahat edeceksiniz.

Koltuklar, Emniyet Kemerleri ve Hava Yastıkları

Yükseklik ayarlı ön emniyet kemerlerinde yolcuların sıkıca yerlerinde kalmalarını sağlamak için ön gerilim tertibatları ve göğüs bölgesine yönelik darbeleri hafifleten yük sınırlayıcılar bulunur. Ön SRS  hava yastıkları ile ön yan ve perde SRS  hava yastıkları standarttır. Ayrıca, ISO-FIX özellikli kancalar ile bir bağ, standartlara uygun çocuk güvenlik koltuklarının araca takılmasını kolaylaştırır.

Halka Şeklinde Güçlendirme Çerçevesi

Halka Şeklindeki Güçlendirme Çerçevesi yolcu kabininin tavanını, kapılarını, kolonlarını ve zeminini güçlendirir. Bu tasarım, çarpışma anında darbe enerjisinin araçtakilerden uzağa yönlendirilip hafifletilmesini sağlar. Ön burkulma bölgesi çerçeve ile bütünleşmiştir.

Rüzgardan ilham almak.

WRX STI'nin tasarımı, en son aerodinamik teknolojisi ile eşleştirilen motor sporları tarihini doğrudan yansıtır. Geniş bir duruş ile kısa ön ve arka sarkıntılar, yüksek bir denge seviyesi ve mükemmel bir manevra kabiliyeti kazandırır. Geniş hava girişleri, motoru ve turbo soğutucuyu besleyerek kaporta altını soğutmaya yardımcı olur. İşlevsel çıkışları ile dikkat çeken tekerlek yuvaları motor ve frenlerden ısıyı çekerken geniş tekerleklerin etrafındaki hava akımını etkinlikle yönetir. Bu arada, geniş ön tampon, kapı eşikleri ve rüzgarlık üstün yol tutuşu sağlayan bir bastırma kuvveti oluşturur. Otomobil boyunca uzanan karter muhafazasının arka tarafında hava akımını yumuşatmak için bir hava dağıtıcısı bulunmaktadır ve geniş arka rüzgarlık yüksek hızlarda daha yüksek denge sağlar.

İçten içe çekicilik.

Kalın, deri kaplama direksiyonundan hayati sistemlere kolay erişim için doğru konumlandırılmış kumanda düğmelerine kadar, WRX STI'nin elinize ne kadar doğallıkla oturduğunu anında farkedeceksiniz. Elinizi vites koluna götürdüğünüzde, tutuşu rahat deri topuzu tutkuyla kavradığını ve sizi vitese takıp yola koyulmaya teşvik ettiğini göreceksiniz. Her virajda ön spor koltukların kırmızı spor dikişli Alcantara® (*1) ile işlenmiş derin yastıklarının vücudunuzu kavrayarak sürüşünüzü desteklediğini hissedeceksiniz. Bunun yanında, yüksek performanslı sürüş tek başınıza zevk alınacak bir aktivite olmadığından, 60/40 oranında katlanabilir arka koltuklar yolcu ve bagaj taşımayı kolaylaştırırken, 6 CD'lik ses sistemi ve SRS CS Auto (*2) herkesin eğlenmesini sağlar.
6 İleri Manüel Şanzıman
Kısa stroku, yumuşak ve keskin hareketi ve deri kaplı vites kolu topuzu sayesinde 6 ileri vitesli manüel şanzımanla vites değiştirmek, parlak kırmızı devir ibresinin her ileri geri hareketinden zevk almanızı sağlar. Motorun geniş tork eğrisinden alabileceğinizin en fazlasını almak için devir sayılarını eşlerken WRX STI'nin performansının ne kadar yükseğe çıkabileceğini elinizin altında sımsıkı hissedeceksiniz.

İçinizdeki maceracı ruhu özgür bırakın.

Simetrik Dört Çeker Sisteminin özüne baktığınızda motorun krank mili, şanzıman, tahrik mili ve arka diferansiyelin aracın ortasından geçen bir eksende hizalanmış olduğunu göreceksiniz. Dolayısıyla, boylamsal hizalanışı ve karşılıklı-yatay pistonları ile SUBARU BOXER Motoru, Simetrik Dört Çeker Sistemine mükemmelen refakat ederek neşeli ve anında tepki veren bir sürüş sağlar.
SUBARU BOXER SUBARU BOXER Motorunun karşılıklı-yatay tasarımında üstün denge ve düşük titreşim sağlamak amacıyla silindirler krank milinin her iki yanına 180 derecelik bir açıyla karşılıklı yerleştirilmiştir. Kompakt tasarımı aracın tümünün ağırlık merkezini düşürerek hem dengeyi hem de sürüş heyecanını artırır.
2.5-LITRE DOHC TURBO SUBARU BOXER (WRX STI,6MT)
6 İleri Vitesli Manüel Şanzıman MAKS ÇIKIŞ: 221 kW (300 PS) / 6,000 rpm MAKS TORK: 407 Nm (41.5 kgfm) / 4,000 rpm YAKIT TÜKETİMİ (*1): 10.5 lit./100 km CO2 EMİSYONU (*1): 243 g/km
SİMETRİK DÖRT ÇEKER SİSTEMİ Kompakt tasarım ve düşük ağırlık merkezi ile beraber yanal denge araca daha üstün bir denge sağlar. Dahası, şartlar gerektirdikçe sistem motorun torkunu ön ve arka tekerlekler arasında anında tekrar bölüştürerek her yol şartında üstün performans sağlamak amacıyla kuvvetli bir çekiş gücü sunar.
Daha azıyla yetinmeyin diye, daha fazlasını yaptık.
Çok modlu DCCD (Sürücü Kontrollü Merkez Diferansiyel) (*2) DCCD'nin çok aşamalı manüel modu ve üç otomatik modu, her yol şartında üstün çekiş gücü ve çeviklik arasındaki ideal dengeyi koruyabilmek için sürücünün iki tür merkez diferansiyeli kilitleme komutu vermesine olanak verir. %41/59 oranında bir ön/arka tork bölüşümünden başlayarak, DCCD torku ön ve arka tekerlekler arasında bölüştürmek için hem elektromanyetik çok pleytli bir kavrama hem de Sınırlı Kaymalı Diferansiyelin (LSD) mekanik olarak kilitlenmesini uygular. Çok modlu Araç Dinamikleri Kontrol Sistemi Seçilebilir üç mod (*3) değişen yol koşullarına uyum sağlayabilen esnek bir performans sağlar. Algılanan kontrol kaybına maksimum oranda tepki vermek için Normal mod Araç Dinamikleri Kontrolü (VDC), çekiş gücü kontrolü ve Anti-Lock Fren Sistemini (ABS) tamamen devreye sokar. Traction (Çekiş) modu Araç Dinamikleri Kontrolü ve çekiş gücü kontrolü sistemleri ile müdahale eşiğini yükselterek tekerleklere iletilen torku maksimum düzeye çıkarmanıza olanak verir. Araç Dinamikleri Kontrolünü tamamen devre dışı bırakmak için Off (Kapalı) modunu seçebilirsiniz.

Performanslı Şasi ve Süspansiyon

SUBARU AKILLI SÜRÜŞ (SI-DRIVE)
Dinamik Şasi Kontrol Konseptini (DC³) kullanarak hassas direksiyon hakimiyeti ve dinamik viraj alışı sağlar. Ayrıca, sürücü ve araç arasındaki bağı güçlendirmek üzere tasarlanmış bir süspansiyon da araçta bulunur. Geniş çaplı testler sonucunda WRX STI’nin süspansiyonu sertleştirilmiştir ve yüksek derecede hassaslık sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Süspansiyonda, dengeyi artıran, tekerlek temasını maksimum düzeye çıkaran ve viraj alırken yetersiz dümenlemeyi azaltan yastık tipi bilye yataklı düşük kollar bulunur. Ayrıca, sert virajları almak ve direksiyon hareketlerine anında tepki vermek için WRX STI daha alçak tasarlanmıştır. WRX STI, bu süspansiyon düzeni ile size otomobil kullanmayı tamamen bir tutku haline getiren sezgisel bir geri dönüş ve kontrol sağlar.
Subaru Akıllı Sürüş (SI-DRIVE), WRX STI'nin sürüş özelliklerini kendi zevkiniz doğrultusunda uyarlamanıza olanak verir. Sakin güç ve optimum verimlilik için Akıllı Mod'a alın. Her yol şartında çok yönlü kontrol için Spor Modu'nu seçin. Turbolu motordan maksimum düzeyde tepki almak için Sport Sharp Modu'na geçin. Tüm devir düzeylerinde size, gaz pedalına en çabuk tepkiyi ve en hassas devir kontrolünü sağlar.
*1 Yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu: ECE R101 uyarınca. *2 Yalnızca 6 ileri vitesli manüel şanzımanda mevcuttur. *3 Çok modlu işlev yalnızca 6 ileri vitesli manüel şanzımanda mevcuttur.

İletişim detayları

5304903435
Kaclitreyakar
Turkey, yeşilce mah. dalgıç No1 Kat 1