Reklamı kapatı X

Yakıt Hesaplama

100 km de aracınızın ne kadar yakıt yakacağını yakıt hesaplama formülleri ile hesaplayabilir, aracınızı benzinden LPG ye dönüştürmeniz durumdan ne kadarlık bir yakıt tüketimi ile tasarruf yapacağınızı yakıt tüketim formülü ile hesaplayabilirsiniz. Bu formun amacı 1 yılda Benzinli aracınız ile yaptığınız KM ve Benzin miktarınızı yazarak eğer LPG li bir araç alırsanız arada ne kadarlık bir ekonomi yapacağınızı size göstermektir.

Yakıt Hesaplama Aracı Nasıl Kullanılır ?

  1. Yıllık Katedilen Mesafe kısmına 1 yıl boyunca yaptığınız mesafeyi KM cinsinden giriniz
  2. Aracınızın 100km de ortalama ne kadar yakıt tüketimi yaptığınız giriniz
  3. Benzin ve LPG güncel litre fiyatlarını yazınız hesapla tuşuna basınız

Aracınızı LPG li olarak almış olsaydınız yakıt hesapla ile ne kadarlık bir ekonomi yapmış olurdunuz onu görebilirsiniz. Bunun için yakıt hesaplama programı indir menize gerek yoktur.

Yakıt Hesaplama - LPG Taktırırsanız Yıllık Kazancınız Ne Olur ?

Yıllık Katedilen Mesafe :
Güncel Benzin Fiyatı :
Güncel LPG Fiyatı :
Kac Basarsın :
Hesapla

Yakıt Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Yakıt hesaplama yapmadan önce ilk olarak yapmanız gereken depoyu tamamen doldurmanız. İlk işlemden sonra motoru çalıştırmadan önce kilometre nizi sıfırlıyorsun uz. Eğer sıfırlama imkanınız yok ise depoyu doldurduğunuz andaki kilometrenizi not ediniz. Yakıt hesaplama sırasında örneğin not ettiğiniz kilometre 13754 olsun. Daha sonra istediğiniz taktirde benzini azaltmanız gerekiyor. İster hepsini bitirin ister çeyreğini size kalmış. Daha sonra depoyu tekrar dolduruyorsunuz. Pompacıdan fişinizi hesaplamada kullanacağınız için almayı unutmayınız. Hesaplama kısmına geldiniz. Eğer bir önceki işlemde ekranı sıfırlayamadıysanız şuan ekranda yazan kilometreyi direk alınız.

Sonra depoyu doldurduğunuzda not ettiğiniz kilometreden son not ettiğiniz kilometreyi çıkartınız ve gittiğiniz kilometreyi elde ediniz. Eğer ilkte sıfırlayamadıysanız zaten ekranda kilometreyi göreceksiniz. Kilometreyi aldınız ve şimdi yaktığınız yakıt miktarını öğreneceksiniz. Bu miktarda fişiniz de yazıyor olmalı. Burada ödediğiniz paraya değil yakıt miktarına bakınız yani yanında litre yazan yer. Örneğin bizim yaktığımız yakıt miktarı 5,14 litre olsun. Beş liradan fazla yakmışız. Elimizde kilometre ve litre var. Bunu yüz kilometredeki miktara çevirirsek işimiz bitmiş olacaktır.

Bunun için yakıt miktarı çarpı yüz yapıp çıkan rakamı kilometrenize bölünüz. Yani: 5.14×100=514 514/278=1.85 litre. 100 kilometrede 1.85 litre benzin yakmışız demektir. İki litreye yakın bir miktardır. Eğer elimde litre yok, ödediğim miktar ve yakıtın birim fiyatı var diyorsanız, ödediğiniz miktarı litre birim fiyatına bölün, böylece tükettiğiniz yakıtın litresini elde edeceksinizdir. Örneğin depoyu 55 tl’ye doldurmuş , benzin de eğer 5.04 tl ise ; 55/5.04=10.91 litre yakıt tüketmişsiniz demektir. Bunu bulup eğer kilometresi varsa yukarıdaki işleme göre devam edebilirsiniz. Böylece aracınızın ne kadar yaktığını hesapladınız.