Her geçen gün satışı ve üretimi artan SUV pazarının küçük modelleri Crossover’lara bir yenisi daha eklendi. Mazda’ nın yeni crossover modeli Mazda CX-30 Cenevre düzenlenen fuarda ziyaretçilerle buluştu. Bu yeni crossover modeli Mazda CX-30, CX-3 İLE CX-5 arasında bir seri olarak açıklandı. Kodo tasarım dili ile şekillenen Mazda CX-30, CX-5′ e göre daha orantılı ölçülerle karşımıza çıkıyor. Boyutlarına bakacak olursak; CX-30 4.395 mm uzunluğa ve 1.795 mm genişliğe sahip. Arabanın aks mesafesi 2.655 mm olarak belirtildi. CX-3’ten biraz daha büyük olan CX-30‘ un ağırlığı ise henüz bilinmiyor.

1.7 metre genişliğe sahip Mazda CX-30 arkadan bakıldığında çizgileri ile gözleri dolduran bir tasarıma sahip.

Mazda CX-30 Motor Seçenekleri 

Mazda CX-30 iki farklı yakıt seçeneği ile karşımızda olacak. Benzinli ve  dizel motor seçenekleri ile isteğe göre 6 ileri manuel veya 6 ileri otomatik şanzıman seçeneği ile satışa sunulacak. Bu yakıt seçeneklerinin dışında bir de  M Hybrid adı verilen elektrikli bir motorun daha piyasada sunulması bekleniyor. M Hybrid motoru 24 voltluk lityum iyon bataryalar ile donatılmış ve Benzinli motor ile kombnine edilmiş olacak.

İçeriden bakıldığında 7 inç lik bir multimedya ekranı ve sade tasarımı karşımıza çıkıyor.

M Hybrid model için detaylı teknik bilgiler henüz açıklanmamış olasa da hibrit ünitenin 180 hp güç ve 222 nm tork üretebilir gibi duruyor. Ülkemizde 2020 yılından itibaren satışa sunulması beklenen CX-30 ortalama fiyatının 160 bin TL civarından başlaması bekleniyor. 

Bu yazımızda CX-30 özelliklerinden bahsetmeye çalıştım. Daha detaylı bilgiler geldikçe buradan güncellemeye devam edeceğim. Motor seçenekleri ve diğer Mazda modelleri için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.