Jaguar Modelleri ve Fiyatları

Satılık modelleri, en güncel fiyatları ve donanım özellikleri ile yakıt tüketimi karşılaştırma analizleri kaclitreyakar.com da

Jaguar Marka Tarihçesi

Jaguar, İngiltere merkezli bir otomobil markasıdır. 1945 yılında kurulan firmayı BLMC (British Leyland), 1990 yılında Ford’a sattı. Jaguar, 2008’e kadar Ford’un PAG adı verdiği ve Land Rover, Volvo, Aston Martin gibi lüks ve prestijli markalardan oluşturduğu alt grubunda yer almaktaydı.

26 Mart 2008 tarihinde Hindistan’ın en büyük otomotiv markası Tata’ya satıldı. En önemli modeli 1965 yılında piyasaya sürülen E-Type, büyük bir satış başarısı elde etti. Diğer bir önemli model ise 1970-80 döneminde üretilen XJ-S 2 kapılı modeliydi.

Jaguar, otomobillerinin motor kaputunun üstünde yer alan ve zıplayan Jaguar figürünü, meydana gelebilecek kazalarda, yayaların yaralanma riskini azaltmak için değiştirdi. Firma, ürettiği yeni modellerine bu Jaguar figürü yerine, Jaguar resimli bir plaket monte etmektedir.

2018 yılında ilk elektrikli otomobilini üreten Jaguar i-Pace adını verdiği araç ile tamamı elektrikli ilk SUV modelini de Tesla dan sonra üreterek elektrikli araç pazarına giriş yapmıştır. 2018 yılında çıkan E-Pace de Türkiye de 2021 yılında tekrar satışa sunulmuştur. Yenilenen kasası ve motor seçenekleri ile E-Pace modellerini de buradan inceleyebilirsiniz.