A Segmenti Araçlar ve Tavsiler

A segmenti nedir? Segment terimi otomobil piyasasında araçları belirli sınıflara ayırabilmek için kullanılır. Bu yapılırken araçların uzunluk, boyut, hacim ve […]

2020-Hyundai-i10

A segmenti nedir?

Segment terimi otomobil piyasasında araçları belirli sınıflara ayırabilmek için kullanılır. Bu yapılırken araçların uzunluk, boyut, hacim ve fiyat gibi özellikleri baz alınır. A, B, C, D, E, F ve G dünya çapındaki en popüler segmentlerdir. S, M, J gibi farklı segmentler de az da olsa görülür. Bunlar arasından A segmenti, özellikle şehir trafiğinde sıkça tercih edilen küçük boyutlu araçların oluşturduğu gruptur. Uzunlukları en fazla 3,7 metreyi bulan bu araç segmentinin fiyatları da oldukça caziptir. A segmenti araçlar farklı isimlerle de anılırlar: Mini car, basic, şehir arabası, city car ya da economy car.

A segmenti araçlar hangileridir?

Özellikle uygun fiyatları, düşük yakıt tüketimi ve şehir içi kullanım kolaylığı sebebiyle sıkça tercih edilen A segmenti araçlar 2018 yılında da hem sıfır hem de ikinci el piyasasında popülerliğini sürdürüyor. Bunlar arasında Fiat 500, Hyundai i10, Smart ForTwo, Citroen C1, Peugeot 107, Fiat Panda, Chevrolet Spark, Audi A1 modelleri öne çıkıyor.

A segmenti araçlar karşılaştırma

Türkiye’de sıfır ya da ikinci el olarak satılan araçlar arasından A segmenti araç tavsiyesi yapmak gerektiğinde aşağıdaki otomobiller göze çarpıyor.

  • Hyundai i10: Türkiye’de hem sıfır hem de ikinci el araç piyasasında en çok tercih edilen A segmenti araçlar arasında yer alan Hyundai i10, dinamik ve göz alıcı dış görünümü, rakiplerine nazaran geniş iç hacmi ve fonksiyonel özellikleri sayesinde bu ilgiyi fazlasıyla hak ediyor. Manuel ve otomatik şanzıman seçeneği sunulan araçta beygir gücü model yılına göre 66 ya da 87 HP olarak değişebiliyor.
  • Fiat 500: İtalyan otomobil üreticisi Fiat’ın A segmenti araç kategorisindeki 500 modelinde 500, 500X, 500L aileleri yer alırken, Fiat Panda da yine bu segmente dahil oluyor. Özgün tasarımı, fonksiyonelliği ve kıvrak hareket imkanı sunmasıyla dikkatleri çeken Fiat Panda’nın motor özellikleri de şöyle: 69HP, 102 NM azami tork, 164km/s azami hız ve 5.2 lt. şehir içi yakıt tüketimi. Fiat Panda’ya nazaran kullanıcıya çok daha fazla seçenek sunan 500 Ailesi, ihtiyaca göre cevap veriyor. A segmenti araçlarda maksimum genişliği arayanlara 500L Wagon modeli önerilirken, özellikle şehir içi kullanımda pratiklik ve fonksiyonellik arayanlar için 500X Cross tavsiye ediliyor.

Türkiye de Alınabilecek A Segmenti Araç Tavsiyeleri

Listede bulunan araçların fiyatları satışa çıktıkları yıllara göre en son 0 satış fiyatı üzerinden alınmış olup, ikinci el araç alırken pazarlık yapabilmeniz amacıyla verilmektedir.

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir