Android Auto Otomobiller Yaygınlaşacak

Son senelerde hızla büyüyen teknoloji ile birlikte her alanda yapılan yenilikler kullanıcılarıyla buluşmaya devam ediyor. Pek çok konuda kullanıcıların gündelik hayatını daha kolay […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 12 Eylül 2015 saat 10:00

Son senelerde hızla büyüyen teknoloji ile birlikte her alanda yapılan yenilikler kullanıcılarıyla buluşmaya devam ediyor. Pek çok konuda kullanıcıların gündelik hayatını daha kolay bir hale getiren bu uygulamalara her gün bir yenisi eklenmeye devam ediyor. Bu teknolojik gelişmelerden biri olan ve ilk kez Google tarafından Apple’a rakip olarak piyasaya sunulan Android Auto sistemi, akıllı telefonlardan sonra Android adının otomobil sektörüne de girmesine olanak sağlamış oldu. Yaklaşık 2 yıldan beri süre gelen çalışmaların ardından Android Auto aktif olarak kullanılmaya hazırlanıyor ve ilerleyen senelerde daha da kullanımı artacak gibi gözüküyor.

Otomobil dünyasının önemli firmalarından biri olan Honda, yapmış olduğu açıklamaya göre 2016 model Honda Accord marka otomobilinde, Android Auto sisteminin bulunacağını ve Android CarPlay sistemini de destekleyeceklerini ifade etti. Bu açıklamadan sonra Android Auto platformu, yeniden teknoloji gündemindeki yerini almaya başladı. Bugüne dek otomobil firmalarının yeni çıkardığı modellerinde Android Auto sistemini kullanmaması, bu platforma olan ilgiyi azaltmıştı.

Yapılan bu açıklamaların ardından Google, Android ile beraber otomobil sektöründeki payını daha da arttırmayı başarabilir. Bilindiği gibi Apple’ın pek çok ünlü otomobil firmasıyla uzun zamandan beri yürütmüş olduğu çalışmalara, Google cephesinden de yanıt gelmiş oldu.

Honda’nın 2016 Accord modeli ile gelmesi planlanan bu sistemlerin kullanıcılarına ne denli bir yarar sağlayacağı ya da nasıl bir deneyim sunacağı şimdilik merakla bekleniyor. Ayrıca Honda dışındaki diğer otomobil firmalarının bu konuda Google ile ortaklaşa bir çalışma içine girip girmeyeceği konusunda ise şimdilik net bir bilgi bulunmuyor.

Android Auto’lu 2016 Honda Accord

Android Auto 2016 Honda Accord

Şirketin açıklamasına göre yeni Honda Accord 2016’da 7 inç’lik dokunmatik ekran sisteminde Android Auto platformu yer alacak. Bunun yanında aracın direksiyon simidi içine kontroller için yerleştirilmiş ikinci bir 7.7 inç’lik ekran bulunacak. Sistem, sürücüye yardımcı ve yolcu güvenliğini artırmak için tasarlanmış bir dizi özelliklere sahip olacak.
Otomatik fren sistemi, Adaptive cruise, çarpışma uyarı sistemi, şerit ihlali yardımcı asistanı gibi desteğin bulunduğu araçlarda sistem standart olarak yer alacak.

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir