Araç İçi Kamera Neden Gerekli?

Son zamanlarda bir çok aracın ön camına dikkat etmeye başladıysanız araçların ön camlarında araç içi kameralar olduğunu görmeye başlayacaksınız. Yeni […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 1 Şubat 2014 saat 15:40

oto_kameraSon zamanlarda bir çok aracın ön camına dikkat etmeye başladıysanız araçların ön camlarında araç içi kameralar olduğunu görmeye başlayacaksınız. Yeni yürürlüğe girmesi beklenen kanun gereği araç içinde kazalarda veya sürücü hatalarının tespitinde kullanılması beklenen bu araç içi kamera görüntüleri kazada olan biten her şeyin gösterilmesinde büyük rol oynuyor. Görüntülerden de anlayacağınız gibi araçların içinde bulunan kayıt sistemleri sayesinde siz aracınızın içinde değilken bile rahatlıkla size çarpan aracın plakasını alma konusunda çok başarılı bir sisteme sahip oluyorsunuz.

Araç İçi Kamera Neden Gerekli?

2013 yılında gerçekleşen bir kazanın videosunda göreceğiniz üzere geçiş ihlali olan gidiş gelişli bir yolda, önündeki kamyondan sıkılarak hem hızını arttırmak hemde boş yolda ilerlemek isteyen bir araç karşı yönden gelen trafiğin yoğunlaşması üzerine şeride giremiyor ve önce arkasındaki kamyona çarpıyor ardından bariyerlere çarparak hakimiyetini kaybedip karşı şeritten gelen araca arkasındaki kamyonun çarpmasını sağlıyor. Karşı yönden gelen araçtaki otomobil sürücüsü bu kazada hayatını ne yazık ki kaybediyor. Ancak tüm görüntüler farklı bir araçtan kaydedildiği için kazaya neden olan sürücü adam öldürmek suçundan yargılanarak ceza evine gönderiliyor.

Aynı şekilde aşağıdaki videoda da araç içi kamerası sayesinde kırmızı ışık ihlali yapan bir şoförü izliyoruz. Burada soldan gelen diğer şoförde sarı ışıkta geçerek aynı hatayı yapınca birbirlerine çarpıyorlar. Açıkça iki tarafında hatalı olduğu ve başka hiç bir kameranın görüntüle yemeyeceği anlık sarı ışık ihlalini bu araç içinde bulunan kamera açıkça görüntülüyor. Ülkemiz de henüz açıkça delil olarak kullanılmasa da olası bir mahkeme sürecinde yardımcı kanıt olarak kullanılmaya çok müsait bir sistem.

Gece Çekimleri de Başarılı

Gece çekimleri videosunu da izlerseniz göreceksiniz ki 1080P kayıt yapabilen araç içi kameralar gece çekimlerinde de oldukça başarılılar. Plakaların okunması ve diğer araçların bile açıkça gözükmesi güzel. Olası bir kazada tabi kimsenin başına gelmesini istemeyiz ancak sizi oldukça kurtaracak hatta farklı bir kaza da yardımcı kanıt toplatacak bir sisteme sahip olabilirsiniz.

iyi bir araç kamerası aracınızın ön camında bir navigasyon edasıyla duruyor ve oldukça az yer kaplıyor. Bir çocuğunun üzerinden SD kart girişi bulunduğu için istediğiniz boyuta kadar kayıt yapma şansınız var. Kutuların içinden genel olarak HDMI kablosu, cam vantuzu ve diğer aparatları ile birlikte bu ürünlere 90 USB den başlayan fiyatlarla sahip olmak mümkün.

Diğer Çekim Örnekleri

İşte bir kaza anına yakın çekim

Bu sistemlere ek Iphone / IPad Tutucu

Nite ize Steelie araç montaj kiti parlak görüntüsü ile şık ve çok kullanışlı bir tasarıma sahip. Kullanımı çok kolay. Kit iki ayrı parçadan oluşuyor. İlk olarak manyetik soket telefonun ya da kılıfının arka merkez kısmına 3M bant ile sabitleniyor. Aynı şekilde ikinci olarak diğer bir parça olan steelie manyetik başlı çelik top araçta uygun olan zemine sabitleniyor. Bu iki parçanın birbiriyle olan uyumu baya hoşunuza gidebilir

Nite ize Steelie diye aratırsanız 90 TL den sahip olabileceğiniz bir kaç elektronik market mevcut. Video dan da göreceğiniz gibi bu aparat sayesinde aracınızda Iphone ya da Ipad’iniz ile çekim yaparak araç içi kamera işinizi de çözebilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir