Audi Grup Geleceği Planladı

Audi Grup 2016’da 3 milyar Euro’dan fazla sermaye harcaması yapacak. Audi Grup CEO’su Rupert Stadler firmasının güçlü pozisyonunu korumak için […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 31 Aralık 2015 saat 12:10

Audi Grup 2016’da 3 milyar Euro’dan fazla sermaye harcaması yapacak. Audi Grup CEO’su Rupert Stadler firmasının güçlü pozisyonunu korumak için geleceğin teknolojilerine büyük yatırımlar yapmaya devam edeceğini belirtti.

Audi Grup 2016 yılında gelecekteki büyümesinin temellerini güçlendirecek. Firma yüksek yatırımlarını devam ettirmeyi planlıyor. Planlanan sermaye harcaması 3 milyar Euro’dan fazla olacak, firmanın başarısının devamı için kullanılacak. Yatırımın yarısı Almanya’daki Ingolstadt ve Neckarsulm fabrikalarına yapılacak. Audi Grup 2016’da geleceğin teknolojileri için bünyesinde yeni uzmanlar da istihdam edecek. Firma 2016 yatırım programı ile büyüme stratejisini ileri götürecek. Audi Grup CEO’su Rupert Stadler bu konuda “Yüklü miktardaki yatırımlarımızı devam ettiriyoruz, markamızın güçlü pozisyonunu daha da pekiştirmek için gelecek teknolojilerine yatırımı sürdüreceğiz” diyor. Firma aynı zamanda Audi Q2 ile yeni bir segmente girecek.

Audi Grup Model

Audi Grup 2020’yi Hedef Koydu

Audi Grup gelecek yıl Audi Q5’in varisini de tanıtacak. Bu da firmanın SUV başarı hikayesinin devamı olacak. Stadler yatırımlarının önemli bir kısmını alternatif sürüş sistemlerine ayırdıklarını belirtiyor. 2018’de ilk geniş seri pilli elektrikli Audi otomobil piyasaya çıkacak. Bu model Audi e-tron Quattro konseptini temel alarak üretilecek. 2020 itibariyle Audi model serisini 60 farklı otomobile çıkartmış olacak.

Audi yeni modellere ve teknolojilere yatırım yaparken dünya çapındaki üretim ağını da geliştiriyor. CFO Axel Strotbek maliyet geliştirmelerinde de potansiyel görüyor ve ekliyor “Mevcut yatırım programımız ile markanın güçlü pozisyonunu pekiştirmek istiyoruz ancak bir yandan da üretim ve maliyet optimizasyonu ile ilave finansal güç yaratmayı da hedefliyoruz”. Strotbek’e göre, firma geleceğe yatırım yapmaktan çekinmemeli ancak her bir yatırımını çok iyi analiz etmeli. Örneğin Yönetim Kurulu yeni bir aerodinamik deney tünelinin inşasını bir yıl süre ile erteleme kararı aldı.

Audi Grup dijitalizasyon alanında da gelişimini hızlandırıyor. Aralık ayı başlarında firma bütçesinin üçte birini buraya ayırdı ve lokasyon temelli hizmetler ve dijital haritalar alanındaki lider tedarikçilerden birisi ile işbirliği yaptı. Audi’nin firmanın satın alma bedelindeki payı 0.85 milyar Euro’yu buluyor. “Teknoloji yolu ile ilerleme” sloganının hakkını gelecekte de vermek için firma işgücünü de geliştirecek. Audi AG İnsan Kaynaklarından Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Thomas Sigi gelecek ile ilgili önemli alanlarda yeni uzmanlar aradıklarını belirtiyor. Firma özellikle alternatif sürüş sistemleri ve hafif yapılı mimari alanlarında, aynı zamanda dijitalizasyon için bilişim alanında uzmanlar arıyor.

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir