B Segmenti Araç Tercihi Yaparken Dikkat Edin

Ülkemizde yakıt tüketimi için en çok tercih edilen sınıf olan B Segmenti Araç ‘lar içinden yapılabilecek en iyi tercihleri sırasıyla paylaşıyoruz. […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 28 Ağustos 2017 saat 18:46

Ülkemizde yakıt tüketimi için en çok tercih edilen sınıf olan B Segmenti Araç ‘lar içinden yapılabilecek en iyi tercihleri sırasıyla paylaşıyoruz.

B Segmenti Araç lar Neler ?

B Segmenti araçlar Small Cars olarak isimlendiriler. B Segment özellikle ülkemizde en çok satışı olan ve en iyi binek arabalar bu kategoridedir. Çocuklu aileler için çok rahat olmasa da kullanılabilir bir araçtır. Üç yada Dört yetişkinden oluşan aileler için günlük kullanımda problem oluşturmasa da tatile çıkmak isteyenler için sorun oluşabilir. Çünkü bu araçların genel olarak bagaj hacimleri küçüktür ve istenilen kadar eşya taşımak biraz sıkıntı olabilir.

B Segmenti Araç

B Segmenti araçlara genel olarak baktığınız tüm araba markalarının bu kategoride en az bir model ürettiği görülmektedir. Çünkü B Segment Araçlar hem üretim maliyeti düşük hem de satış hacmi yüksek araçlar olarak değerlendirilir. B Segmenti arabalar genel olarak A Segmenti arabalar ile karıştırılır. Çünkü genel olarak bu iki kategori birbirlerine inanılmaz benzerlik gösterse de araçları karşılıklı incelediğinizde boyutlardan dolayı bu araçları birbirlerinden hemen ayırabilirsiniz. Örneğin Cirtoen markasının C1 modeli A Segmenti Arabalar içinde yer alırken C3 modeli B Segment Araçlar içinde yer almaktadır. Buna ek olarak istersenirz 2017 arabalar kategorisini buradan inceleyebilirsiniz.

B Segmenti Araç Tercihi yaparken tüm markalardan bir arabaya bakmaya kalkarsak araçların içinde kaybolabiliriz. Bu nedenle paramızın yettiği kadar değil konfor ve ihtiyacımıza yönelik bir araç tercihi yapmamız bu noktada çok önemli. Bu nedenle bu kategoride bulunan Citroen C3, Fiat Punto, Fiat Palio, Ford Fiesta ve Fusion, Hyundai i20, Opel Corsa, Peugeot 208, Renault Clio, Clio Symbol ve Modus, Volkswagen Polo, Honda Jazz, Chevrolet Kalos, Seat Ibiza, Nissan Micra, Toyota Yaris markaları arasından en iyi ve fiyat performans ölçütü dengesinde bir seçim yapacağız.

Şimdi sırasıya bu B Segmenti Araç ları bir incelemeye alalım. B Segmenti araçlar içinde fiyat ve performans göz önüne alındığında modelleri aşağıdaki gibi sıralıyorum.

B Segmenti Araçlar da En İyi Araba Markaları

  • Volkswagen Polo
  • Citroen C3
  • Hyundai i20
  • Seat Ibiza
  • Renault Clio
  • Peugeot 208  
  • Opel Corsa  
  • Dacia Logan 
  • Toyota Yaris

B Segmenti Araç ları bir de detaylı incelemeye alalım

1- Volkswagen Polo

Tercihi Volkswagen markası olan ancak Golf serisini beğenip bütçeye takılanların tercihi olan Polo makyajlanarak görücüye çıktı. Volkswagen Polo 2015 1.2 TSI Benzin yeni görünümü ve yeni motorlarıyla artık daha ekonomik bir otomobil olarak hayatımızda yer alacak. B Segmentinin şüphesiz en az yakan ve en çok satılan aile arabalarından biri olan Polo 4 kişilik tam bir aile arabası diyebilirim. Özellikle VW grubun son zamanlarda alt sınıftaki arabalarında bile belirli donanımları standart hale getirmesi Polo’yu satış konusunda sıranın en üstüne çıkması için destek oldu.

2018-volkswagen-polo-0

 


2- Citroen C3

4 metreden kısa olan Yeni Citroen C3, özellikle şehir içinde çevik ve kolay manevra yapılabilen bir araçtır. 5 kapı ve 5 koltukta her koşulda pratik bir aracın keyfini çıkarın. Yeni Citroen C3 kompakt hatchback dünyasında yenilik rüzgarı esiyor! Özellikle 2017 de yenilenen kasası ile Citroen C3, renkli ara parçalar ve Airbump® tasarımı gibi grafiksel öğeler ile canlandırılmış, modanın öncüsü tasarımı ile belirginleşmiştir. Buna ek olarak C3 yakıt tüketimi konusunda da oldukça iyi. C3 1.6 BlueHDi şehir içinde ortalama 4 litre yakıt tüketimi ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Citroen C3 B Segmenti Araç

3- Hyundai i20

Yeni Hyundai i20 bakışlarıyla hayran bırakan araçlardan biri. Özellikle ülkemizden son dönemde Hyundai’nin gerçekten de marka algısı gittikçe iyileşiyor. Özellikle 40 TL – 60 TL bandında alınabilecek araçlar arasında yer alan Hyundai i20 etkileyici LED Entegre Projeksiyon Tip Farları ile hem gündüz hem gece içinizdeki ışıltıyı yansıtıyor. Altıgen Radyatör Izgarası ve Ön Sis Farları, Geniş ön ızgarası ve ön sis farları ile Hyundai DNA’sının özelliklerini sergileyen bir hali var. 4 kişilik aileler için de oldukça rahat bir araç olan i20 sürücü Odaklı Kokpit Tasarımına sahip. Yakıt tüketimi konusunda ortalama 6 litreden başlayan bir yakıt tüketimi var. Hyundai i20 araçlarını buradan inceleyebilirsiniz. 

B Segmenti Araç

 

4- Seat Ibiza

Bildiğiniz üzere 2018 Seat Ibıza Avrupa’ da satışa sunuldu. 2017 Ağustos ayı ile birlikte beklenen gerçekleşti ve Türkiye’de de satışa sunuldu. 2018 Seat Ibiza 57 bin TL’ den başlayan fiyatları ile göz doldurdu diyebilirim. Açıkçası ben bu segmentteki bir aracın bu fiyat artışları sırasında 60 bin TL nin altında olacağını düşünmüyordum. Başlangıç paketinde yer alan 1.0 litrelik motor 75 hp güç üretebiliyor. Yakıt tüketiminde ise 100 km’ de 4.9 litrelik performans elde edilmiş. 1 litrelik bir araç için fazla gibi gözükse de genel kullanımda oldukça iyi olduğunu söylemek lazım. Sonuç olarak Benzinli bir araç olduğunu hatırlatmak isterim. Bir diğer 1.0 litrelik Eco TSI motor ise 95 beygir güç üretebiliyor. Bu motor otomatik vitesli versiyonda ise 115 hp üretebiliyor. Yeni 1.5 TSI motor 150 beygir güç, 1.6 dizel motor ise 95 hp güç üretebilecek.Vites seçeneklerinde otomatik şanzıman yer alıyor.

2018 seat ibiza B Segmenti Araç

 

5- Renault Clio

2017 yılında küçük dokunuşlar ile yenilenen Renault Clio piyasada spor görünümü ve yakıt tüketimi nedeniyle en çok tercih edilen B Segmenti arabalar arasında. Neredeyse sokakta baktığınızda her 10 araçtan bir tanesinin Clio olduğunu görmek mümkün. Yenilenen tasarımda dış görünümde Talisman’dan tasarımından alınan yeni C tipli arka LED Stop farları ve LED ön farlar dikkatleri çeken özellikler arasındaydı. Bunlara ek olarak R-Link’in yeni versiyonunu da bu araçta bulmak mümkün. Ek olarak arabanın 4 kişilik bir aile için çok konforlu olduğu belirmemde fayda var. En güzeli de Dizel motor seçeneğinin yaklaşık 4.8 litrelik bir performans ile yakıt tüketimi olduğunu söylemem lazım. B Segment’inin en çok bakılan araçlarından biri olan Renault Clio ‘nun versiyonları ve teknik özelliklerine bakmak isterseniz buradan bakabilirsiniz.

B Segmenti Araç

6- Peugeot 208

54 bin TL den başlayan fiyatlar ile 0 bir 208 sahibi olmanız mümkün. Ancak şunu söylemek lazım 208 kesinlikle 4 kişilik bir aile aracı değil. Bu nedenle arkada oturacak misafirler veya aile fertleri için sıkışık bir ortamın olacağını şimdiden belirtmek isterim. Bence Fransız otomobil üreticisi bu aracı fiyat ve performans için rekabet unsuru olarak kullanıyor ve ekliyorum performans konusunda da oldukça iyi. Peugeot 208 1.6 E-HDI 92 HP AUT6R ile yepyeni bir tasarım anlayışını benimseme cesaretini göstermiş, 200 serisine yepyeni kişilik kazandırmış diyebilirim. Otomobil tasarımındaki bu “yeniden doğuş”, sürüş deneyimi, ergonomi, mimari ve çevre konularında açıkça görülüyor. Stilde yeniden doğuş dış stilde, Peugeot 208 1.6 E-HDI 92 HP AUT6R yeni tasarım kodlarını yansıtan ve daha önce SR1 konseptinde kullanılan detaylar “yeniden doğuş” felsefesine ışık tutmuştur. Akıcı radyatör ızgarası, LED gündüz farları, bumerang tipi stop lambaları ve her detay bu felsefeyle uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır.

Peugeot 208

 

B Segment Araçlar arasında Sizin tercihinizi merak ediyoruz. Anketimize katılarak lütfen tercihinizi okuyucular ile paylaşınız. Diğer D Segmenti Araç ları görmek için tıklayın

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir