BMW i4 Tamamen Elektrikli İlk Grand Coupe

Tamamen elektrikli ilk Gran Coupé modeli olan 2021 model BMW i4, üst düzey konfor ve günlük kullanım için ideal niteliklerinin yanı sıra olağanüstü dinamik özellikler sunuyor.

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 14 Haziran 2021 saat 14:44

Sportif performans rakamlarına ulaşmak için beşinci nesil BMW eDrive teknolojisi ile donatılan beş kapılı model, 544 beygir gücüne (BMW i4 M50 modelinde) ulaşmış. 590 kilometreye (Yeni i4 eDrive40) varan menziliyle ve geniş bir alan sunan tam boy beş koltuğuyla otomobil tüm yolculuklar için mükemmel yol arkadaşı haline geliyor. Biraz daha detaylara bakacak olursak;

BMW i4 eDRIVE 40, 590 KM’YE VARAN MENZİL

Verimli hareketli aksam konsepti, hafif yapısı, aerodinamik tasarımı ve yüksek gerilimli güçlü bataryası sayesinde Yeni BMW i4, 590 kilometreye* varan (Yeni BMW i4 eDrive40) menzile ulaşıyor. Fren enerjisi geri kazanımı gibi yenilikçi teknolojiler menzilde artışa olanak tanırken enerji tüketimini tüketimini 100 km’de 20-16 kWsa’nın altına düşürür.

Tamamen elektrikli ilk Gran Coupé modelinin en güçlü motor seçeneği maksimum 544 beygir gücü ve 225 km/sa azami hız (elektronik olarak sınırlı) sunuyor. İki güçlü BMW M eDrive motor ve M ailesine özgü çeşitli özellikler ile donatılan Yeni BMW i4 M50, nefes kesen performansıyla 100 km/saate 3,9 saniyede ulaşıyor.

BMW i4’ün DIŞ TASARIMI

  • BMW i4 Ön Tasarım : Yeni i4’ün dikey olarak hizalanan Böbrek Izgaraları, benzersiz BMW i ön rüzgarlık boyunca uzanıyor. Bu modelde hava soğutma işlevine sahip olmayan çarpıcı şekilde biçimlendirilmiş Böbrek Izgaraları, bunun yerine gerçek zamanlı veriler sağlayan modern sensör teknolojisini gizliyor.
  • BMW i4 Yan Tasarım : Yeni i4’ün aerodinamik olarak optimize edilmiş silueti, klasik BMW Coupé oranlarının bir devamı niteliğinde. Kısa aks dışı mesafe ile uzun aks aralığı ve akıcı tavan çizgisi modelin sportif ve şık çizgilerini tanımlıyor.
  • BMW i4 Arka Tasarım : Yeni BMW i4’ün keskin şekilde biçimlendirilmiş dikey aerodinamik kenarları otomobilin yandan görünümünü tanımlarken otomobilin altında, BMW i modellerine özgü mavi çerçeveyle vurgulanan difüzör öğeleri etkileyici tasarımıyla kendini gösteriyor.

Elektrikli Araçlar

BMW ICONIC SOUNDS ELECTRIC

Opsiyonel olarak sunulan BMW Iconic Sounds Electric özelliği, sürüş sesini otomobilin hem içinde hem de dışında yönetiyor. SPORT modunda dinamik bir ses karakteri ile net ve güçlü bir yük geri bildirimi, COMFORT modunda dengeli bir ses karakteri ile hafif bir yük geri bildirimi ve ECO PRO modunda ek ses kademelendirme olmadan konforlu bir ses karakteri sunuluyor.

TASARIMDA ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLER

  • Sürücü Odaklı Kokpit : Yeni i4’ün modern iç tasarımının havasını son derece şık ve sade ön konsol belirliyor. Sportif bir his veren yüksek merkez konsol, sürücü ve ön yolcu için ayrı bir alan yaratıyor.
  • BMW Kavisli Ekran : Yeni i4’ün yeni BMW Kavisli Ekranı, 12,3 inçlik gösterge panelini 14,9 inçlik geniş Kontrol Ekranı ile birleştirerek sürücüye doğru ergonomik bir kavis oluşturan modern bir ekran ünitesi sunuyor.
  • 5 Koltuk ile Geniş ve Ferah : Tam donanımlı beş koltuğuyla arka bölümde üç kişiye kadar kapasite sunan Yeni BMW i4, geniş baş ve diz mesafesi ile tüm yolcular için mükemmel oturma konforu sağlıyor.

BMW i4 470 litre Bagaj Hacmi

BAGAJ KAPAĞI VE BAGAJ BÖLÜMÜ

Yeni i4’ün 470 litre hacme sahip bagaj bölümü, bir coupé için geniş alan sunuyor. Arka koltuklar katlandığında ise bu hacim 1.290 litreye çıkartılabiliyor.

%100 YEŞİL ENERJİ İLE ÜRETİLEN YENİ BMW i4

Sürdürülebilirlik ilkelerinin her aşamada takip edildiği Yeni BMW i4’ün üretiminde yalnızca yeşil enerji kullanılıyor. Ayrıca Yeni BMW i4’ün yüksek performanslı bataryasının tasarımında herhangi bir nadir toprak elementine yer verilmiyor. Bu sayede, Yeni BMW i4 ile yollarda her zaman sıfır emisyonla ilerleyebilir ve her zaman içiniz rahat şekilde dinamik sürüş deneyiminin keyfini çıkarabilirsiniz.

BMW i4 iç Tasarım

M SERİSİ ile Tanıştınız mı?

544 BEYGİR GÜCÜ İLE YENİ i4 M50 : Yeni i4 M50; 544 beygir gücü, 400 Nm tork ve 225 km/sa azami hız (elektronik olarak sınırlanmış) ile etkileyici bir performans sunuyor. Ön ve arka akslarda son derece verimli iki elektrikli motor, bu Gran Coupé modelinin 100 km/saate yalnızca 3,9 saniyede ulaşmasını sağlıyor. 510 kilometrelik* menzili ile günlük kullanım için de uygun olan Yeni BMW i4 M50; Adaptif M Yürüyen Aksam, iki BMW M eDrive motor ile BMW xDrive, Sport Boost özelliği ve M Sport frenler sayesinde yüksek dinamik özellikleri ve çekişi garanti ediyor.

BMW i4 teknik detaylar için buraya tıklayabilirsiniz. Tüm elektrikli modelleri listelemeye ve Türkiye fiyatlarını eklemeye devam edeceğim. Bunun dışında araç hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz buradan BMW yetkililerine ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir