BMW i8 Artık Hidrojen Yakıtlı

Yeni BMW i8 Hidrojen BMW yeni yakıt teknolojilerine yatırım yapmaya devam ediyor. Hibrit otomobil modeli BMW i8 ’i bir adım […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 17 Temmuz 2015 saat 14:17

Yeni BMW i8 Hidrojen

BMW yeni yakıt teknolojilerine yatırım yapmaya devam ediyor. Hibrit otomobil modeli BMW i8 ’i bir adım daha ileriye götüren Alman otomobil devi, hidrojen yakıt hücreli otomobilini görücüye çıkardı. Şu an için prototip aşamasında olan otomobil 2020 yılında seri üretime geçecek.

bmw-i8

Hidrojenle çalışan dünyanın ilk otomobili Mirai’yi üreten Toyota, yeni BMW i8 ’de de önemli bir rol oynuyor. Zira BMW i8 ‘e doğrudan Toyota Mirai’nin hidrojen yakıt hücresini yerleştirmiş. Arka kısımda ise bir önceki modelden alınan turbo beslemeli ve 1,5 litre hacimli 3 silindirli motor bulunuyor. Yakıt hücresi teknolojisini hibrit teknolojisiyle birleştiren i8, hidrojeni elektrik üretmek için kullanıyor ve havaya yalnızca su buharı veriyor.

bmw-i8

Performans verileri henüz açıklanmasa da otomobilin hibrit i8 ile benzer rakamları taşıması bekleniyor. Hatırlatmak gerekirse BMW i8’in benzin motoru 231 beygir güç ve 320 Nm tork üretirken, elektrik motoru 131 beygir güç ve 250 Nm tork üretiyor. Sadece elektrikle çalıştığında 35 km kateden ve bu sırada saatte 120 km hıza ulaşan otomobil 0-100’e ise 4,4 saniyede ulaşıyor. Hibrit i8’in maksimum hızı ise 250 km/s.

Önümüzdeki dönemlerde daha detaylı bilgilerin açığa çıkmasını beklediğimiz hidrojen yakıt hücreli BMW i8’in prototip versiyonunun galerisine yukarıdan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir