BMW nizi Akıllı Saatiniz İle Park Edin

Keyfinizin Ötesinde Bir BMW Daha önceki yazılarımızdan tanıtımını yaptığımız BMW nin giriş seviyesi elektrikli aracı i3 bugünlerde yep yeni bir […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 19 Aralık 2014 saat 20:23

Keyfinizin Ötesinde Bir BMW

Daha önceki yazılarımızdan tanıtımını yaptığımız BMW nin giriş seviyesi elektrikli aracı i3 bugünlerde yep yeni bir özelliğe kavuşmak üzere. BMW nin Alman mühendisleri tarafından geliştirilen Remote Valet Parking Assistant adını verdikleri bu özellik sayesinde artık BMW araçlar kendilerini otomatik olarak park edebilecekler. Audi’nin geçtiğimiz yaz yayınladığı bir video da aracın kendi kendini nasıl park ettiğini izlemiştik. Fakat bunun üzerinden pek uzun zaman geçmeden BMW akıllı saat veya telefon ile park edebilen bir sistem ile karşımıza çıktı.

Remote ValetParkingAssistant

Remote Valet Parking Assistant aracınızı bir otoparka bıraktığınızda akıllı saat veya telefon ile tek bir hamlede aracın kendini park etmesini sağlıyor. Araç üzerinde bulunan 4 adet lazer algılama sistemi sayesinde tüm bölgenin dijital bir haritası çıkarılarak park edilecek nokta hesaplanıp tek bir sürtünme olmadan aracın içinde sürücü yokken rahatlıkla park etmesini sağlıyor. Aynı şekilde aracınızı almak istediğinizde de “Gel BMW” demeniz yetecek. Özellikle acemi sürücülerin hem park yerinden çıkarken hem de park esnasında çok fazla hata yapması ve diğer arabalara da zarar verdiğini düşünürsek BMW nin Remote Valet Parking Assistant sisteminin artık daha akıllı parklara neden olacağını söylemek zor değil.

Korkmayın!

Bu arada şunu da unutmamak lazım Remote Valet Parking Assistant sistemine sahip kendini park eden bir otomobil gördüğünüzde içinde sürücü olmadığını fark edeceksiniz. Bu durumda da korkmamanızı tavsiye ederiz. Hem yakıt anlamında hem de iç ferahlık anlamında oldukça geniş ve özellikleri ile de büyüleyici BMW i3 ayrıntıları görmek ve incelememizi okumak için linki tıklayabilirsiniz.

BMW i3 ün üzerinde bulunan park sistemi de aslında kusursuz denebilecek kadar iyi çalışıyor. Park sırasında kimi zaman sorunlar yaşansa da neredeyse mükemmele yakın bir yatay park etme sağlıyor diyebiliriz. stumbledotcom dan Mark in çektiği video da BMW i3 ün yatay park özelliklerini izleyebilirsiniz. Bu video da göreceğiniz gibi mark aracı park etmek için uygun mesafede giderken otomobil uygun olduğunu söylediği bir alanda uyarı veriyor. Bundan sonra her şeyi sisteme bırakmanız yeter. Keyif dolu bir park sizi bekliyor.

Video


BMW araçları görmek için tıklayın

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir