Borgward Yeniden Üretime Geçecek

1960’lı yıllarda batan Alman üretici Borgward, yakında yeniden üretime geçiyor. Çin’i merkez seçen Borgward’ın üretim bandından ilk çıkacak aracın bir […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 21 Kasım 2015 saat 10:00

1960’lı yıllarda batan Alman üretici Borgward, yakında yeniden üretime geçiyor. Çin’i merkez seçen Borgward’ın üretim bandından ilk çıkacak aracın bir SUV olması planlanıyor. Otomobilin öncülerinden Carl F. W. Borgward’ın adını taşıyan marka, fabrikatörün 125’inci yaş gününde yeniden doğdu. Alman ekonomi mucizesi yıllarında şık tasarımın ve modern teknolojinin sembolü olan Borgward’ın çeşitli modellerinden 1 milyon adet satılmıştı. 1961 yılında şirket iflas etmiş ve Borgward’lar yollarda görünmez olmuştu. Alman fabrikatör üzüntüsünden fazla yaşamamıştı. Klasik markadan SUV oldu.

Borgward Efsanesi

Borgward 54 Yıl Sonra Geliyor

Otomobil dünyasında yılın en büyük yeniliği. Klasik marka iflastan 54 yıl sonra yeniden piyasaya çıkıyor. Bu kez orta boy SUV şeklinde. Şirket yönetimi ve mühendisler yine Almanlardan oluşacak ancak araç Çin’de imal edilecek.

İddialı Slogan

Borgward yönetim kurulu üyesi Christian Borgward, “Borgward yine kalitenin sembolü olacak. Hak ettiği yeri alarak dünyanın önde gelen otomobilcilik şirketleri arasına girecek” diyor. Önce Çin ve Hindistan pazarı.

Para Çin’den Gelecek

Borgward’ın sermayesi Çin’den geldi. Üretilecek yeni aracın 30 bin Euro değerinde nispeten ucuz bir arazi aracı olarak Çin, Hindistan ve Güney Amerika’nın orta sınıfına hitap etmesi ve kendi segmentindeki rakipleriyle kıyasıya bir mücadeleye girmesi öngörülüyor. Eğer otomobil bu pazarda tutulursa ve istenilen başarıyı elde ederse Avrupa’ya da gelecek.

Borgward Yeni

“Zamana İhtiyacı Var”

Markanın yönetim kurulu başkanı Ulrich Walker, “Yatırımcı doğal olarak para kazanmak istiyor. Ama, en geç iki yıl sonra kara geçeceksin diye baskı yapmıyor. Kar edebilmek için zamana ihtiyacımız olacak. Bu aynı zamanda Çin ve diğer ülkelerdeki otomobil piyasasının nasıl gelişeceğine de bağlı.” dedi.

Daha Önce Olmadı

Otomobil tarihinde eski bir markanın on yıllar sonra yeniden ortaya çıktığına daha önce hiç şahit olunmamıştı. Otomobilcilik uzmanı Stefan Bratzel, “Bence hiç kolay olmayacak. Çin’de Borgward’ı kimse tanımıyor. Markayı tanıtmak yüklü harcama gerektirir. İsabetli segment seçmişler ama pazarlama organizasyonu kurup çok araç satmaları kolay olmayacak” görüşünü dile getiriyor. Bir zamanların efsanesi marka tüm bu zorluklara rağmen eski başarılı günlerine ulaşmak için oldukça fazla efor sarf edecek otomobil dünyası tüm bu gelişmeleri merakla ve yakından takip edeceğe benziyor.

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir