Citroen e-C4 X Elektrikli Türkiye Fiyatı

Citroen markasının elektrik motorlu yeni aracı Citroen e-C4 X Türkiye de satışa sunuldu. Türkiye fiyatı ve donanım özellikleri nelerdir

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 11 Ocak 2023 saat 12:18

Citroen’in uzun zamandır beklenen elektrikli araba atağı Citroen e-C4 X ile başlıyor. Ülkemizde Benzinli ve Dizel motorlarından 3 ile 4 ay sonra satışa başlaması beklenilen Citroen e-C4 X bir sürpriz yaparak aynı anda listedeki yerini aldı. Tek donanım paketi ile satışa sunulan Citroen e-C4 X ‘in detaylarına bakalım.

Citroen markası Elektrikli C4 modelinde olduğu gibi Citroen e-C4 X’de de tek paket seçeneği sunmuş. Bu donanım paketi ile Citroen e-C4 X’i 909.000 TL lik anahtar teslim fiyatı ile satın alabilirsiniz. Citroen modellerinden bildiğimiz ve modellerin en üst donanım paketi olan Shine Bold ile listedeki yerini alan e-C4 X, aynı donanım paketine sahip olan Dizel versiyonuna göre 70.000 TL daha uygun fiyatla müşterilerini bekliyor.

Donanım & Teknolojik Özellikleri

e-C4 X donanım ve özelliklerine baktığımızda, aracın tek elektrik motoruna sahip olduğunu görüyorum. Bu elektrik motoru 136 beygirlik bir güç üretirken 260nM tork sunuyor. Tüm elektrikli araçlarda olduğu gibi tork kuvvetinin lastiklere hızlı ulaşması nedeniyle Citroen e-C4 X’in 0-100 km performansı 9.5 saniye olarak gözlemleniyor. Bu bir elektrikli aracın beklentilerinin çok çok altında bir rakam olsa da fiyat performans eğrisinde iyi bir yerde olduğunu söyleyelim.

Citroen e-C4 X

Elektrikli araçlarda bir diğer handikaplı konu da maksimum sunulan hız limitleri. Aracın güvenliği nedeniyle (pillerin ısınması ve sonucunda tehlikeli bir durum oluşması v.b.) hız limitlemeleri bulunuyor. e-C4 X erişebildiği en yüksek hız ise saatte 150 km civarında. Elektrik motoruna güç veren batarya ünitesinin de 50kWh kapasiteye sahip olduğunu bu noktada söylemeliyim.

Citroen Elektrikli e-C4 X Kaç Kilometre Menzile Sahip

50 kWh lık bir güç ünitesine sahip olan e-C4 X uygun koşullar altında 360 km gibi bir menzil sunuyor. Havanın soğuk veya aşırı sıcak olduğu zamanlarda ise bu menzilin ortalama 290 km lere düşmesi mümkün. Bu noktada bir kritik bilgi daha vermek istiyorum. Son zamanlarda üretilen araçların bir çoğu artık 75 kW üzerinde bir dolum kapasitesine sahip. Bu ne demek? 1 saatlik şarj etmeniz ve aracınızın 75 kW desteklemesi durumunda pilinizin %100 dolması demek. Citroen e-C4 X 100 kW lık max. hızlı şarj desteklediği için 30 dk lık hızlı şarj ile ortalama %90 oranında pilinizi doldurmanız mümkün. Buna ek olarak 10 dakikalık bir şarj ile 100 km lik bir menzile sahip olduğunu da eklemiş olayım.

Elektrikli Citroen marka araçları inceleme ve daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz. 

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir