Dizel araçlarda sık görülen problemler

Dizel bir araç aldığınızda ne kadar ileri teknoloji kullanıyor olursanız olun dikkat etmeniz gereken bir çok nokta vardır. Eğer bu noktalara […]

2022 BMW 4 Serisi Ne Kadar
Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 10 Nisan 2022 saat 14:07

Dizel bir araç aldığınızda ne kadar ileri teknoloji kullanıyor olursanız olun dikkat etmeniz gereken bir çok nokta vardır. Eğer bu noktalara dikkat etmezseniz Dizel Araçlarda Sık Görülen Problemler ile karşılaşabilirsiniz. Bu noktaları size bu yazımızda kısaca açıklamaya çalışacağız.


Öncelikle aşağıdaki konuların üzerinde durmayan kullanıcılar neler yaşıyorlar bir onlara bakalım. Dizel araçlarda sık görülen problemler nelermiş bakalım.

Dizel Araçlarda Sıkça Görülen Problemler

  • Aracınız zamanla turbo arızası yapar
  • Dizel motorunuz gaz yemez
  • Enjektör arızası yapabilir
  • Aracınız çekişten düşebilir

Motoru Çalıştırmadan Önce Dikkat Edin

Dizel araçların çalışma prensibi ve çalışma esnasında uygulayacağınız yöntem çok önemlidir. Özellike kontağı açıp marşa basmadan önce aracın yarım kontakta tüm işlevlerini yapmasını beklemenizi öneriyorum. Bunun nedeni dizel araçlarda Buji sistemi olmadığı için içeride bulunan motorinin ısınmasını beklemek içindir. Böylece ısınan motorin daha hızlı alev alacak ve motora ilerleyen zamanlarda daha az hasar vermiş olacaksınız.

Kullandığınız Mazot’a Dikkat Edin

Eskiden satılan Mazot günümüzdeki kadar kaliteli olmadığı için Dizel araçlarda sık görülen problemlerden biri olan tıkanmalar ve motorun boğularak çalışmaması gibi durumlar söz konusu olurdu. Günümüzde ne kadar Mazot çok daha kaliteli olsada Motorini aldığınız yerin her zaman aynı yer olmasına özen gösterin. Böylece sürekli aynı yakıtı kullanarak motorun ömrünü uzatabilirsiniz.

Dizel Araçlarda Yağ Değiştirme Zamanı

Dizel araçlar Benzinli araçlara göre daha narin yapıya sahiptirler. Daha uzun menzil aldıkları ve güçlü beygirli sistemlere sahip oldukları için motorun yağlanması ve doğru şekilde bakımının yapılması çok önemlidir. Bu nedenle her 10.000 km de bir yağ değişimini yapmanızı öneririz. Dilerseniz eksilen yağınızı üzerine tamamlayarak 5000 km daha gidebilirsiniz ancak eklenen yağın kalitesi bozulacağı bunu çok fazla tavsiye etmiyoruz. Yağ değişimi sırasında mazot ve yağ filtresinin değiştirilmesi gerekmektedir.

Dizel Araçların Ömrü Ne Kadardır ?

Dizel araçların motorları Benzinli araçların motorlarına göre daha uzun ömürlüdür. Bununla birlikte hem kullanım hem de bakım olarak daha narindirler ve daha çok bakım isterler. İyi bakılmış zamanında servisine gitmiş yap bakımı aksatılmamış bir Dizel motor ömrü 300.000 km ile 400.000 km arasında değişkenlik gösterebilir. Binek araçların aksine Ağır Vasıtalarda ise 1 Milyon Km ye kadar motor ömürleri bulunmaktadır.

İkinci el bir Dizel araç alacaksanız mutlaka servis bilgilerini tam zamanında yapılıp yapılmadığını öğrenmek gerekir. Eğer bu bilgiler yoksa bu aracı tercih etmemenizi öneririm.

Dizel Araçları görmek için TIKLAYIN

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir