Elektrikli Araç Almayı Düşünüyorum Honda E

Elektrikli Araç Alacak mıyım? İçten yanmalı mı yoksa Elektrikli Araç konusunda uzun zamandır düşünüyorum. Bununla birlikte uzun süredir İstanbul’da araç […]

honda-e
Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 25 Haziran 2020 saat 14:28

Elektrikli Araç Alacak mıyım?

İçten yanmalı mı yoksa Elektrikli Araç konusunda uzun zamandır düşünüyorum. Bununla birlikte uzun süredir İstanbul’da araç sahibi olmanın dezavantajlarını çok odaklandığım için şehir içinde Motorsiklet kullanmayı tercih ediyorum. Yamaha X Max kesinlikle şehir içinde kullanmak için çok iyi bir motor. Kar Kış kıyamette biraz fazla üşütüyor tek eksiği bu. Bu sıralar yakıt tüketimi de baya iyi. 4 litre ortalama tüketim ile ilerliyoruz ve 80 TL ye FULL FULL doluyor depo. Bununla birlikte Motorsiklet kullanmanında bu kadar kalabalık şehirde bir çok dezavantajı var. Sağına soluna bakamdan şerit değiştirenler mi dersiniz, geçiş üstünlüğüne uymayanlar mı dersiniz.

Her şeyi bir kenara bırakıyorum da yakıt tüketimi de cabası. 2020 Ocak ayında Benzin’in 7 TL Dizel’in de 6.5 TL litre başına fiyatlandığını düşündüğümde gerçekten de Ocağımıza incir ağacı dikilen bir tüketim çılgınlığı içine girdiğimizi görüyorum. Buna ek olarak park yeri bulmanın bir motor kullanıcısı için bile artık daha da zor hale gelmesi bunların cabası.

Şimdi bu kadar negatif durum varken toplu taşımayı kullanalım veya alternatif ulaşım seçeneklerini değerlendirelim diyorum ancak mesela son zamanlarda Elektrikli Scooter lar ile belirli kısa mesafeleri de geçebileceğimizi düşünerek onu da hayatıma aldım. Kullanım sırasında ne yazık ki Avrupa kalitesinde yollara sahip olmadığımız ve 20 km hızı da aşamadığımız için onun kullanımını da performanslı bulmuyorum. Toplu taşıma ise ne yazık ki tam bir bela. Bir metrobüs’e binmek için gerçekten iyi bir eğitimden geçmeniz gerekiyor. Çünkü metro ve metrobüslere binmek günümüzde bir meziyet.

Hangi Elektrikli Araç’ları Kullandım

Yazının burasına kadar geldiyseniz bana hak verenlerdensiniz diyerek uzun zamandır araştırdığım ancak bir türlü kafama ve bütçeme uygun bir seçenek ile karşılaşamadığım Elektrikli Araç konusuna giriş yapabilirim. Son 3 senedir Elektrikli araç almak mantıklı mı acaba diye düşünüyorum. Neredeyse tüm araçları inceleme fırsatı buldum. Genel olarak incelediğim araçları sayacak olursam ;

Bu araçlardan sadece C-HR safkan elektrikli olmasa da yakıt ve performans olarak Safkanlara çok benzerlik gösteriyor. Elektrikli araç almadan önce bu araçların hayali ile yanıp tutuşabilirsiniz ancak düşünmeniz gereken bir çok negatif özellik bulunuyor. Bunların en başında Safkan bir elektrikli aracın en çok ihtiyacı olan ELEKTRİK kaynağı!

Menzil ve Diğer Konular Nedir

Henüz elektrik dolum tesisleri istenilen sayıda yok. Benzin istasyonu bulur gibi Elektrik İstasyonu bulamıyorsunuz. Buna ek olarak aracı aldığınızda kullanma kılavuzunu okuyunca anlıyorsunuz ki elektrik pillerinin performansı için bu araçlara bağlanacak Elektrik Kaynağı önemli bir nokta. Örneğin X khw dolum yapacağını iddia eden bir istasyona aracınızı bağlandığınızda ekran kontrollerini gerçekleştirdiğiniz zaman aslında -2X kadar daha düşük bir performansla aracı doldurduğu bir durumla karşılaşabilirsiniz. Bu da hem pillerin daha uzun zamanda dolmasına hem de daha fazla zaman ısınacakları için uzun dönemli performanslarına etki eder. Yine dolum yapacağınız noktadaki elektrik istasyonuna üye olmanız da önemli. Şu anda Türkiye de yaklaşık 5 firma bu konuda hizmet veriyor ve belirli AVM otoparklarında bu üyelik sistemleri ile araçlarınızı şarj edebiliyorsunuz. Bu nedenle İstanbul Kart gibi kartlara sahip olmak ve buralarda araçlarınızı şarj edebilecek üyeliklere ulaşmanız şart.

Tüm bunlara ek olarak “Elektrikli Araç Almayı Düşünüyorum” dediğiniz anda bulunduğunuz şehrin Sıcaklık durumu da direkt olarak konuyu etkiliyor. Çünkü çok soğuk havalarda pil performansı düştüğü için örneğin 250 km yol gidebilen bir araç bir anda 160 km maksimum menzile düşebiliyor. Bu da evden çıkarken hayal ettiğiniz yere varmanızı etkileyebilir.

Elektrikli Araç Fiyat Performans

Tüm bu özellikler bir yana dursun ne yazık ki elektrikli araçların ucuz bir fiyattan satılmasını beklerken araçların ne yazık ki son kullanıcı fiyatları inanılmaz seviyelerde. Örneğin 2020 Renault Twizy Ocak 2020 satış fiyatı 85 bin TL iken, ZOE 150 bin TL, BMW i3 180 bin TL, Tesla Model S (ikinci el) 400.000 TL ve Toyota C-HR 200.000 bin TL den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Tabi bu fiyatlara bir araç almak ne kadar mantıklı bir düşünmek lazım.

Fakat bu fiyatları bir kere verdiğiniz için sonra bir daha hiç para harcamıyorsunuz gibi bir durum var. 100 bin km Tesla ile yol yapıp elektrik tüketimi için sadece 2 bin TL vermiş ek olarak servis ve bakıma hiç ihtiyaç duyulmamış durumlar var. Ayrıca Elektrikli araçlar genel olarak ömür boyu garanti gibi koşullara sahip diyebiliriz.

Dün yeni Honda E modelini izledim. Gerçekten elektrikli model araç alacaksanız bir bakmanızda fayda olduğunu düşünüyorum. Yukarıda saydığım araçlarda olmayan bir çok özelliğe sahip olan araç Golf’ün 1980 lerdeki modellerine benzer bir tasarımda üretilmiş. Ayrıca iç tasarımına baktığımda da enine yerleştirilmiş 3 adet ekran ve iki yanlarında bulunan dijital yan aynaları ile tasarım harikası gibi duruyor.

Elektrikli Araç

Honda E elektrikli araç konseptine yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor. Özellikle tasarımı ile dikkat çekecen araç fiyat performans konusunda rakiplerinin gerisinde kalacak

2020 Honda e modeli, belki de önümüzdeki yılın en çok konuşulan elektrikli modellerinden biri olacak. Honda E’nin ilk etapta dikkatimi çeken özellikleri şöyle özetlemem gerekirse :

  • Honda e fiyatı 35 bin Euro’dan başlıyor. (245 bin TL civarında olacak) –> Mantıklı mı?
  • Honda e motoru 150 HP güç üretiyor.
  • Elektrikli motor ve arkadan itişli olduğu için daha performanslı
  • Honda E’nin toplam ağırlığı 1.500kg
  • Honda E menzili 200 km
  • Honda E Maksimum hızı 160km/s
  • 0-100km/s hızlanması ise 8sn.

Honda E ‘nin içine bindiğinizde sizi iki kollu bir direksiyon ve boydan boya uzanan bir ekran kaplıyor. Bu ekranın her iki tarafında bulunan ekranlar da dikiz aynalarınız. Ekranlar arasındaki uygulamalar yer değiştirme özelliklerine sahip.

Elektrikli Araç ‘lar hakkında yukarıdaki anlattığım tüm özellikleri yine negatif fikirlerim ile birleştirirsek aracın menzili iddialı değil ve fiyatı yüksek bununla birlikte bence aracın görünüşü çok iyi olmuş. Kabin stiline baktığımızda bu aracın pek çok markayı geride bırakacağını düşünüyorum. Standart aynaların yerini kameralar alıyor. Aracın videolarını izlediğimde özellikle yağmurlu ve çamurlu yollarda camdan dikiz aynası performansı ile içerideki ekranda bulunan dikiz aynası performansı oldukça iyi bir deneyim katıyor gibi duruyor. Bununla birlikte sürekli hareket halinde bulunan içerideki ekranlar biraz konsantrasyon eksikliğine neden olabilir gibi.

Elektrikli Araçlar : Honda E Motor ve Batarya

Ayağınızın altında 35,5 kWh batarya paketi yer alıyor. Motor, 150HP ve 300Nm civarında tork üreterek arka tekerlere direkt aktarıyor. Batarya paketi 50:50 ağırlık dağılımının elde edilmesini sağlıyor. Düz bir yolda çok akıcı bir sürüş sunuyor. Fren pedallarının hisli olması ve gaz pedalının tepkili olması da sürüş keyfini arttıran özelliklerden. Sportif değil ama dinamik bir sürüş sunduğu söyleniyor. Aracın ön tekerleri sağ ve sola dönüşlerde dikey açıda da yana doğru yattığı için bir çok arabadan daha iyi bir manevra özelliğine sahip.

Boyutlarına baktığımda Honda Jazz ile aynı büyüklükte ve daha önce de dediğim gibi tasarımı da Golf’ün 1980 model performans araçlarına benziyor. Fiyat performans açısından bakacak olursak bu aracın ülkemize daha uygun fiyatlarla gelmesi aracın bir anda herkes tarafından alınmasına neden olabilir. Sizler de Elektrikli Araç‘lar hakkında yorumlarınızı eklerseniz ve test sürüşlerini görmek isterseniz yorumlar bölümüne taleplerinizi yazabilirsiniz.

2020 Honda E Galeri

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir