Elektrikli Otomobilde Türk Buluşu

Gediz Üniversitesi’nden Doç.Dr. Selim Solmaz ve Yrd. Doç.Dr. Durmuş Uygun, TÜBİTAK ile KOSGEB desteğiyle jant içi elektrik motoru üretti. Gediz […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 18 Kasım 2015 saat 10:00

Gediz Üniversitesi’nden Doç.Dr. Selim Solmaz ve Yrd. Doç.Dr. Durmuş Uygun, TÜBİTAK ile KOSGEB desteğiyle jant içi elektrik motoru üretti.

Gediz Üniversitesi’nden Doç.Dr. Selim Solmaz ve Yrd.Doç.Dr. Durmuş Uygun, TÜBİTAK ile KOSGEB desteğiyle jant içi elektrik motoru üretti. Bu teknolojinin, otomobilden kamyona tüm araçlara uygulanıp; benzinli, dizel ya da LPG’li bile olsa hibrite dönüşümünü, bu sayede de şehir içinde yüzde 20’ye varan yakıt tasarrufu sağlayacağı bildirildi.

İki Tekerleğe Monte Edilecek

Gediz Üniversitesi Makine Mühendisliği öğretim üyesi Doç.Dr. Selim Solmaz ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Durmuş Uygun, tüm araçları hibrit hale getirecek elektrik motoru geliştirdi. Otomotivde çığır açacak projeyle; otomobil, minibüs, otobüs ya da kamyonların en az 2 tekerleğine Gedizli akademisyenlerin tasarımı, tamamen yerli teknoloji ürünü elektrik motoru yerleştirilecek.

Bunun dışında aracın hangi hızda ve devirde benzin/LPG, motorin ya da elektrik motoruyla mı çalışacağını otomatik olarak yönlendirecek bilgisayar yazılımı içeren kontrol mekanizması takılacak. Böylece tüm araçların hibrite dönüşümü mümkün olacak, bir ilk gerçekleşecek. Elektrik motoruna enerji aktaracak olan bataryalar hem araç içerisindeki sistemlerden hem de prizden şarj edilebilecek, araç ihtiyaç duyduğu enerjiyi kısmen de olsa kendisi karşılayacak.

Elektrik Motoru

Jant İçi Elektrik Motoru Seri Üretime Hazır

Doç.Dr. Selim Solmaz, TÜBİTAK ve KOBGEB destekli projeyi araç üzerinde başarıyla denediklerini açıkladı. Doç.Dr. Solmaz, patentli yeni teknolojinin tüketicilerin kullanımına sunulmak üzere seri üretime hazır olduğunu belirtirken şunları söyledi:

Maliyeti 5 Bin Lira

“Dönüşümün tipik bir binek araçta 5 bin TL gibi oldukça düşük maliyetle gerçekleşmesini hedefliyoruz. Yakıt tüketiminin en çok olduğu şehir içi kullanımda en az yüzde 20 tasarruf sağlayacak. Özel araçların yanı sıra özellikle taksi, minibüs, belediye otobüsü, çöp kamyonları gibi şehir içinde düşük hızda ve sürekli yol alan ticari araçların yakıt tüketimini aşağıya çekecek. Benzin/LPG ve dizel gibi içten yanmalı motorlar daha az yükte çalışacağı için de atmosfere daha az egzoz gazı salınımı olacak, taşıtlardan kaynaklı hava kirliliği azalacak.”

90 Kilometre Hıza Çıkarabilecek

Yrd.Doç.Dr. Durmuş Uygun da bir aracı hareket ettirecek ve saatte 90 kilometre hıza çıkarabilecek elektrik motorunu tekerlek içine sığdırmanın önemli başarı olduğuna dikkat çekti. Yrd.Doç.Dr. Uygun, bir ilki başarmanın ve otomotive yepyeni teknoloji kazandırmanın gururunu yaşadıklarını dile getirdi, şöyle konuştu:

Aracın Teknik Donanımı Değişmeyecek

“Dönüşüm sırasında fren gibi hiçbir sisteme müdahale edilmesi gerekmeyecek, oldukça kolay şekilde montajı yapılabilecek. Böylece benzinli, LPG’li ya da dizel aracı düşük maliyetle aynı zamanda elektrik motoru ile çalışır hale getirerek hibrite dönüştürebileceğiz. Bu yönüyle bir ilk olacak. Projemizin yurtdışından da yoğun ilgi göreceğini düşünüyoruz. Gediz Üniversitesi’nde geliştirdiğimiz bu milli teknolojiyi ihraç edersek otomotivde ülkemiz adına gurur verici bir işi başarmış olacağız.”

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir