Engelli Bireyler İçin Araç Alım Hakkı

Engelli bireylerin araç ve ehliyet alımlarında sahip olduğu haklar ile ilgili merak edilen tüm detayları bu yazımızda tüm detayları bulabilirsiniz.

Engelli Bireyler İçin Araç Alım Hakkı
29 Ağustos 2020

Engelli bireylerin araç ve ehliyet alımlarında sahip olduğu haklar ile ilgili merak edilen tüm detayları bu yazımızda tüm detayları bulabilirsiniz.

http://
Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 29 Ağustos 2020 saat 13:42

Türkiye’de engelli raporu olan bireyler Özel Tüketim Vergisi’nden (ÖTV) muaf olarak araç satın alabilirler. Engelli vatandaşlar için özel yapılan indirimler, %40 üzeri ve %90 üzeri engellilik durumlarına göre 2 farklı şekilde uygulanmakta. %90 engelli raporu ile alınan araçlar, engelli kişinin yakınlarının yararlanabileceği indirimleri kapsar ve aracı kullanma yetkisi de bu şekilde verilir, %40 engelli raporu ile alınan araçlar, engellinin kendi kullanacağı araçlar olarak sınıflandırılmakadır.

2016-Peugeot-3008

%40 Engelli Raporuyla Araç Nasıl Alınır?

%40 ve üzeri engellilik ile ÖTV indiriminden yararlanarak araç satın almak isteyen bireyler aşağıda belirttiğin belgelere ihtiyaç duyarlar;

 • Engellilik durumlarını gösteren raporu almaları gerekir. Raporda, engelli bireyin “özel engelli aracını” kullanmaya engel bir durumunun olmadığı belirtilmiş olmalıdır.
 • H Sınıfı Ehliyet ibraz edilmelidir. Birey kendi aracını kullanacağı için H sınıfı ehliyete de sahip olmalıdır. Kişi, ehliyet alacağı zaman özel donanımlı bir engelli aracıyla sınava girer ve ehliyetini alır. %90’ın altında engeli olan sürücü, araçta engeline uygun özel aksam yaptırmak şartıyla ÖTV ödemeden araç satın alabilir. Bu özel aracın farklı kişiler tarafından kullanılması kesinlikle yasaktır.
 • Engelli birey H sınıfı ehliyetini ve trafiğe çıkmak için herhangi bir engelinin olmadığını gösteren %40 engelli raporunu göstererek, ÖTV’siz araçlarını galerilerden alabilir.

Engelli Bireyler İçin Araç Alım Hakları

%90 Engelli Raporu ile Araç Nasıl Alınır

%90 ve üzeri engele sahip olan bireylerin engelli raporlarında “özel engelli aracını” kullanmaya engel bir durumlarının olmadığı belirtiliyorsa, özel araçlarını kullanabilirler.

 • Bu bireyler %40 ve üzeri engelliliğe sahip bireyler gibi H sınıfı ehliyete sahip olmalıdır ve ÖTV’siz araçlarını galeriden satın alabilirler.
 • Bireyin engel durumu araç kullanmasına izin vermiyorsa, kişinin birinci dereceden üçüncü dereceye kadar olan yakınları ÖTV’siz araç satın alabilir.
 • Araç satın alma işlemi sırasında, aracı kullanacak kişinin de bulunması ve yakınlık durumunu belirten evraklarının da sağlanmış olması gerekir.

Engelli ÖTV İndirimi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

 • ÖTV indirimi, 5 yılda bir kez uygulanır. Yani 5 sene dolduktan sonra indirimli olarak sıfır kilometre yeni bir araba almanız mümkündür.
 • Aracı satın aldıktan sonra 5 yıl içerisinde aracınızı satmak isterseniz ÖTV tutarını ödemeniz gerekir. Ancak doğal afetler ve aracın kullanılamaz hale geldiği diğer durumlarda aracınız için hurda belgesi alarak yeni bir otomobil için ÖTV indiriminden yararlanabilirsiniz.
 • ÖTV ödemeden aldığınız aracı sadece ruhsatta ismi geçen kişiler kullanabilir. Bunun dışındaki durumlarda çeşitli cezalarla karşılaşabilirsiniz.

H Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

H sınıfı sadece engelli sürücülerin alabileceği bir sınıftır. Otomobil ya da motosiklet kullanacak olan engelli sürücü için bu sınıf aynıdır. Sürücü ehliyet almak istediğinde öncelikle;

 • Engellilik durumunu gösteren bir sağlık raporu almalıdır ve bu rapor, bireyin ehliyet almasında herhangi bir engel olmadığını göstermelidir.
 • Diğer sürücü adayları ile aynı sürede aynı sınavlara tabi tutulan engelli bireyler yazılı sınavı da geçtikten sonra özel araçla direksiyon sınavına girerler.
 • Sürücü belgesi olan fakat ilerleyen zamanda kaza sonucu engel oluşan kişiler yazılı sınava tabi olmadan, özel donanımlı bir araçla direksiyon sınavına girebilir ve H sınıfı ehliyetlerini alabilirler.

Engelli birey, farklı araçlar kullanabilir mi?

H sınıfı ehliyete sahip engelli sürücü ticari araç kullanamaz. Bununla birlikte; engelli bireyin kullanacağı araç, sağlık raporda belirtilen özelliklerde olmalıdır. Örneğin raporda; özel tertibatlı araç, sadece otomatik vitesli araç, elden kumandalı araç vb. gibi ifadeler varsa sürücü bunları dikkate almalıdır. Yani; “sadece özel tertibatlı araç kullanabilir” yazan bir rapora sahip sürücü otomatik vitesli araç kullanamaz ya da otomatik vites kullanabileceği belirtilen bir sürücü manuel araçla trafiğe çıkamaz.

İkinci El Engelli Aracı Alabilir Miyim?

ÖTV indirimi sadece sıfır araçlar için geçerli olduğundan ikinci el araçlarda bu indirimden yararlanamıyorsunuz. Bütçeniz, ÖTV ödemeden dahi sıfır araç almak için uygun değil ise bütçenize uygun bir ikinci el araba alarak kendinize özel olarak yaptıracağınız düzenlemelerle kullanıma uygun hale getirebilirsiniz. Bütçenize ve beklentinize en uygun 2. el araba için Otokoç ikinci el web sitesini ziyaret edebilirsiniz. İkinci El fiyatlara bakarken aracın geçmiş dönemdeki fiyatlarını öğrenmek için buraya tıklayıp fiyatları öğrenebilirsiniz.

Trafik Sigortası ve Kasko

 • Engelli bireyler trafiğe çıkmadan önce trafikteki diğer sürücüler gibi trafik sigortası ve kasko yaptırmalıdır.
 • Trafik sigortası, araç sahibinin kusurlu olduğu trafik kazasında karşı araçta neden meydana gelen zararları teminat altına alır. Aksi durumda karşı aracın hasarları, araçtaki yolcuların tedavi giderleri ve tazminat ödemeleri kusurlu araç sahibinin maddi yükümlülüğü altındadır.
 • Engelli sürücü kendi aracında meydana gelen hasarları ve aracındaki kişilerin tedavi masraflarını kasko sigortası ile teminat altına alabilir.

Bu yazımızda size Engelli Araç Satın alma sürecinde karşılaşabileceğiniz ve ihtiyacınız olacak bilgilere hızlı bir şekilde ulaşmanız için detaylar verdik. Sorularınızı yorumlar bölümüne yazarak daha fazla detay bilgiyi alabilir bu durumlarla karşılaşan kişilerden de yorumlar isteyebilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir