Fiesta Red ve Black: Ford’un 3 Kapılıları

Ford Fiesta’nın gençleri hedefleyen modeli Fiesta Red, küçük hacimli motoruyla etkili bir performans vadediyor. Sürüş yeteneğiyle öne çıkan araç, düşük […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 29 Ekim 2015 saat 10:00

Ford Fiesta’nın gençleri hedefleyen modeli Fiesta Red, küçük hacimli motoruyla etkili bir performans vadediyor. Sürüş yeteneğiyle öne çıkan araç, düşük tüketimiyle de iddialı.

Ford, B sınıfındaki temsilcisi Fiesta’ya yeni bir sportif versiyon ekledi. Çekici tasarımı ve başarılı sürüş dinamikleriyle sınıfının iddialı modelleri arasında yer alan araç, Fiesta Red (kırmızı) ve Fiesta Black (siyah) isimli 3 kapılı iki versiyonla daha yüksek performans vadediyor.

Tasarım dikkat çekiyor

Araçta kullanılan yeni nesil 3 silindirli benzinli ünite, kendi kategorisindeki en iyi motor ödülüne sahip. Bu hafta Red versiyonuyla konuğumuz olan araç, Fiesta ailesinin tepesinde yer alıyor.Çekici kırmızı rengi ve siyah detaylarıyla öne çıkan Fiesta Red, zaten sportif görünen standart modelin çok daha dikkat çekici olmasını sağlayan detaylara sahip.

Fiesta Red Görünüm

Tavan ve aynalar siyah

Fiesta Red, 17 inçlik alaşım jantları, siyaha boyanan tavan ve ayna kapakları, aracın ön/arka tampon ve etek kaplamalarından oluşan bodykit’i, büyük tavan spoyleri, karartılmış arka ve arka yan camlarıyla farklı bir model olduğunu belli ediyor. Bu kadar sportif bir tasarımda egzoz çıkışlarının gizlenmiş olması da dikkatlerden kaçmadı.

Kalite ve işçilik başarılı

Fiesta Red içerisinde de kırmızı ve siyahın uyumu devam ediyor. Kırmızı renkle desteklenen koltuklar, sürücünün sert virajlarda bile sabit kalmasını sağlıyor.Orta konsolda piyano boyalı kaplamalar kullanılırken alüminyum pedallar ve kırmızı dikişleri dikkat çekici. Kokpitin genel anlamda kalite ve işçiliği sınıf standartlarının üzerinde. Aracın ön bölümünde sunulan yaşam alanı oldukça yeterli. Arka koltuklar ise uzun yolculukları pek uygun değil. 276 litrelik bagaj ise sınıf standartlarını karşılıyor.

Ford Fiesta Red Interior

Fiesta Red 68 bin 425 liradan satılıyor

Zengin bir donanım listesiyle satılan Fiesta’nın başlangıç fiyatı 45 bin 825 lira (1.25 litrelik benzinli motor) olarak belirlenmiş.
Haberimize konuk olan Fiesta Red 68 bin 425, Fiesta Black ise 69 bin 920 liralık etiket taşıyor. Bu sınıfta fazla alternatifi olmayan araç, gerek performansı gerekse sürüş yeteneğiyle fiyatının hakkını veriyor.

Ortalama tüketimi 4.5 litre

Performansıyla öne çıkan küçük hacimli ünite, düşük tüketimiyle de şaşırtıyor. Fabrika verilerine göre ortalama tüketim 4.5 litre.
Bu rakama ancak sakin ve sabit hızlarla ulaşmak mümkün olsa da, yol bilgisayarında görülen ortalama 6.4 litrelik değer, performansa göre başarılı sayılabilir.

140 beygirlik benzinli

Ford Fiesta Red kalbinde 1.0 litrelik benzinli motor görev yapıyor. 3 silindirli ünite, 140 beygir güç ve 180 nm tork üretiyor. Tam gaz hızlanmalarda anlık olarak tork 210 nm’ye kadar çıkabiliyor. 5 ileri manuel şanzımanın geçişleri net, yollarıysa kısa ayarlanmış.

Direksiyonun tepkileri net

Devir bandını hızlıca bitiren motor, sanki 6’ncı vitesi arıyormuş hissine sahip.1128 kilogramlık Fiesta Red, 0’dan 100 km/s sürate 9 saniyede ulaşabiliyor. Maksimum hızı saatte 201 kilometre olarak belirlenen araç, keyifli bir kullanıma sahip. Net tepkiler veren direksiyon sistemi, yol hakkında fazlasıyla bilgi sunuyor. Fiesta Red sert süspansiyon sistemiyse sert virajlarda bile salınımın önüne geçiyor.

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir