Giulietta 2017’de Yenileniyor!

Alfa patronları gelecek aile tipi hatchback için kısaltılmış Giulia platformu kullanılacağını ve aracın iki yıl içinde piyasaya çıkacağını belirtti. Alfa […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 2 Ocak 2016 saat 10:00

Alfa patronları gelecek aile tipi hatchback için kısaltılmış Giulia platformu kullanılacağını ve aracın iki yıl içinde piyasaya çıkacağını belirtti.

Giulietta 2017 Dış Görünüm

Alfa Romeo için gelecek parlak görünüyor. Yarış otomobili havasındaki Giulia sedan 2016’da yepyeni bir SUV ile birlikte çıkacak. Şimdi ise firma içinden üst düzey kaynaklar yeni nesil Giulietta hatchback modelinin arkadan çekişli olacağı bilgisini verdi. Yeni hatchback, fotoğraftan da görüldüğü üzere, sedan kardeşinden oldukça esinlenmiş sportif bir stile ve daha pratik bir şekle sahip olacak. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen bir Fiat-Chrysler Otomobil etkinliğinde grubun binek otomobiller tasarım şefi Alberto Dillilo yeni Giulietta’nın Giulia platformunun kısaltılmış bir versiyonu üzerine inşa edileceğini açıkladı. Bunun modelin arkadan çekişli olacağı anlamına mı geldiği sorusu yöneltildiğinde Dillilo “Teknik olarak bu mümkün” şeklinde cevap verdi. Öte yandan, dört tekerlekten çekişli Audi A3 ve BMW 1 Serisi gibi rakiplerin var olması, yeni Giulia’da da bu sistemin opsiyon olarak yer alabilceğine işaret ediyor.

FCA daha önce de otomobil mimarisini mümkün olduğunca uygun maliyetli hale getirmeye çalıştığını, bunun için birden fazla gövde stilini tek platformda birleştirdiğini açıklamıştı. Giulia’ya yapılan ciddi yatırım düşünülürse, Fiat-Chrysler patronları maliyeti yeni Giulietta ile dengelemeyi umuyor. Model ayrıca Alfa’nın yeni serisini aile tipi yeni Fiat modellerinden farklılaştıracak, patronlar eski Bravo ile şu anki Giulietta’nın birbirine çok yakın olduğunu düşünüyordu.

Dahası, arkadan çekişli sürüş sistemi yeni Giulietta’ya benzersiz bir özellik verecek. Şu anki BMW 1 Serisi Avrupa’da satışta olan tek arkadan çekişli aile tipi hatchback ancak yeni nesil BMW 1 Serisi, MINI ve BMW 2 Serisi Active Tourer gibi modellerde de kullanılan UKL1 modüler önden çekişli platforma taşınacak.

Giulietta’nın Çok Daha İyi Olması Gerekiyor

Bu da Alfa’ya Giulietta’yı tamamen sportif bir lüks hatchback modele dönüştürme şansı veriyor. Bir başka Alfa sözcüsünün söylediğine göre Giulietta’nın şu anki platformu ve süspansiyon sistemi yeterince iyiydi ve potansiyeli vardı ancak Giulietta’nın başarılı olması için “yeterince iyi” değil “rakiplerinden çok daha iyi” olması gerekiyor.

Arkadan çekişli sistem bir performans modeli için de kapı açıyor. Resmi motor seçenekleriyle ilgili henüz ayrıntı yok ancak 503 hp Giulia Quadrifoglio Alfa’nın süper otomobillere kafa tutabilen spor sedan modeller bakımından Alman rakiplerini zorlama potansiyelini gösteriyor. Büyük ihtimalle BMW M135i’ye rakip bir Alfa Romeo Giulietta Cloverleaf modeli de göreceğiz. Golf R modeline rakip olacak ve 300 hp üzeri güç çıkışına sahip bir versiyon da ihtimaller dahilinde.

Serinin daha altında alışıldık turboşarjlı benzinli ve dizel motorlar bulunacak. Giriş seviyesi modelin fiyatının karmaşık mekanik yapı ve arkadan çekiş özelliği ile 27 bin Euro bariyerini aşması bekleniyor. Alfa Giulia’nın gelecek yıl çıkışının ardından Giulietta ile ilgili daha detaylı bilgilerde ortaya çıkmış olacak.

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir