Hem Elektrikli Hem Hızlı : LaFerrari vs McLaren P1

Yeni Hybrit Spor Arabalar Bu arabaların her biri 1 milyon dolar değerinde. Şansın varsa belki bir tane alabilirsin ya da […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 12 Temmuz 2016 saat 09:00

Yeni Hybrit Spor Arabalar

Bu arabaların her biri 1 milyon dolar değerinde. Şansın varsa belki bir tane alabilirsin ya da asla sahip olmayacağını bilip bir köşeye çekilirsin. 499 Ferrari LaFerraris ve 375 McLaren P1s fırından yeni çıkan kek misali dumanları üzerlerinde, otomobil dünyasının nirvanasına ulaşmak için şimdiden zengin koleksiyoncular tarafından 1.3 milyon dolara alındılar bile. İkisi de mükemmel olsa da bu soruyu sormamak elde değil.

“Eğer şansınız olsaydı hangisini alırdınız? Sorumuzu cevaplayabilmeniz için ikisini de inceliyoruz”

ferrari-laferrari-vs-mclaren-p1-front-three-quarter-in-motion-3

Hızlanma

iki araçta 100 km ye 3 saniyeden önce ulaşıyor, 160 km ye ise 5 saniyede, ve her iki araçta da 350 km için limit var.

 

Dış Görünüm ve Boyutlar

Boyut olarak karşılaştırdığımızda Laferrari çok büyük ve geniş görünüyor. LaFerrari Maclaren P1 den 11 cm daha uzun ve 4.5 cm daha geniş. McLaren’in çok dikkatle tasarlanmış güçlü bir yüzeyi var. Ferrari ise çok daha ekstreme bir görünüm sunuyor.
Her iki otomobil Le Mans yarışlarında kullanılan tarzlarda kabarcık tipli kokpitleri (bubble-canopy cockpits) ve gerekmedikçe gizli kalan hareketli arka spoilerlara sahipler. Sadece Ferrari size arabanın ruhuna uygun motor tarzı ve güzel bir hava girişi sunuyor.

İki aracın kokpitide bence yarış aracı gibi tasarlanmış. Ama şunu belirtmekte kesinlikle fayda var. Ferrariye binmesi kolay McLaren in ise görüş açısı çok daha iyi.

 

ferrari-laferrari-vs-mclaren-p1-rear-three-quarter-in-motion-4

Performans ve Verimlilik

Ferrari evrimi Ferrari F12’s 6.3-litre V-12 tipi yapısıyla 789 beygirlik motor gücüne sahip. Bu özellikler arabayı kolaylıkla Dünyanın en hızlı arabası yapıyor fakat daha fazlası var. LaFerrari nin V-12 ye ek olarak 161 beygirlik hybrit elektrikli motoru aracı birden 950 beygir güce çıkarıyor. P1 in içten yanmalı motoru ise 727 beygir ile daha az güç üretiyor , ama Mclaren’in de elektrikli motorunun gücü 177 beygir ile daha fazla.

Bu da toplamda Mclaren’i birden 904 beygirlik güç elde eder konuma getiriyor. McLaren daha fazla tork gücüne sahip. P1 531 Nm tork üretirken Laferraride bu oran 516 Nm. Ancak LaFerrari nin 63kg daha hafif olduğunu düşünürsek aradı fark kapanıyor gibi.

2015-mclaren-p1-rear-in-motion

İç Tasarım

Eğer iç tasarımları karşılaştıracak olursak Ferrari’nin kokpiti çok büyük diyebilirim. Sanki başka bir gezegenden inmiş gibi uzay mekiği gibi. Araç yere oldukça yakın. F1 sitili direksiyon simidi ve geleneksel bir koltuğu var. Kendinizi start çizgisinde formula 1’e hazırlanıyor gibi hissedebilirsiniz. Kokpitte rahat hissetmek çok kolay ama böyle hızlı bir arabada performans ve hız konusunda rahat hissetmek biraz zor gibi…
laferrari
Şunu da şöylemeden geçemeyeceğim Ford Fiesta bile anahtarsız çalışabiliyor iken iki aracın da kontak anahtarı çevirmeye ihtiyaç duyuyor olması bana çok garip geliyor.
“Küçük bir not: Ferrari çok daha hızlı ve agresif ama p1 in yol tutuşu daha güvenilir diyebilirim.”
2015-mclaren-p1-cockpit
Her iki aracında karbon fiber pedalları çok şık ve bastığınız anda sizi uçurmaya hazırlar. İkisinin de elektrik güçleri dengeli kullanmak üzere ayarlanmış. Daha öncede söylediğim gibi Ferrari daha uzaylı aracı gibi alışmak ve güvenmek biraz zaman alıyor. Mclaren ise yol tutuşu ve kavrayışı ile size güven sağlıyor. İki aracında sürüş keyfi muhteşem.
ferrari-laferrari-vs-mclaren-p1-front-three-quarter-in-motion-5
Sorumuzun cevabına gelecek olursak sonuç olarak ikisi de birbirinden ayrılamaz derecede benzeyen iki araba diyebilirim. Bu noktada tekrar soruyorum : Soğuk İngiliz teknolojisi mi ? yoksa sıcak İtalyan tutkusu mu?
Benim görüşüm hızlı araba üreticisi olarak Ferrari her zaman gönüllerde farklı bir yere sahiptir. Kırmızı rengi ile cezbedip bir anda ortadan yok olur ve sadece rüzgarını duyarsınız. Ancak P1 in de kalbini kırmak istemiyorum. Bence Mclaren p1 de mükemmel bir başarıya imza atmış.
Görüş ve yorumlarınızla yazımıza destek olursanız memnun oluruz.
bir sonraki yazı da görüşmek üzere.

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir