HERE Size Yönünüzü Gösterecek

Yarının mobilitesi gerçek zamanlı dijital haritalar ile başlıyor. Bunu gören AUDI AG, BMW Group ve Daimler AG firmaları güçlerini birleştirerek […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 17 Aralık 2015 saat 15:21

Yarının mobilitesi gerçek zamanlı dijital haritalar ile başlıyor. Bunu gören AUDI AG, BMW Group ve Daimler AG firmaları güçlerini birleştirerek dijital teknolojiler geliştirecek HERE markasını oluşturdular. Hissedarlar yeni ortakların katılımına da sıcak bakıyor.

Akıllı gerçek zamanlı haritalar, konum temelli hizmetler ve yüksek seviyede otomatikleştirilmiş sürüş: Mobilitenin geleceği dijital bir dünyada yatıyor. Bu dünyaya “HERE” hizmetleri ve ürünleri ile ulaşılabilecek. Haritalar ve yeni konum temelli hizmetler “HERE” markasının bağımsız, açık ve değer yaratan bir firma olarak başarılı büyümesinin temelini oluşturacak. Bu da binlerce HERE müşterisinin faydasına olacak. AUDI AG, BMW Group ve Daimler AG yeni firmanın hissedarları. Üç lüks üretici 4 Aralık itibariyle Nokia’nın harita ve lokasyon girişimi HERE firmasını resmen devraldı. Yeni ortaklık ve yönetim yapısı HERE markasının bağımsızlığını garantileyecek ve günlük işlerin kusursuz bir şekilde işlemesine olanak verecek şekilde tasarlandı.

HERE’ın lokasyon platformu yüksek çözünürlüklü haritalar ve gerçek zamanlı lokasyon bilgisi sağlayacak, müşterilere gerçek dünyanın gerçek zamanlı ve detaylı bir sunumunu aktaracak. Bu da HERE’ın öncü harita teknolojisi ve otomobiller, mobil telefonlar, ulaşım ve lojistik sektörü yanı sıra altyapı bileşenlerinden alınan veriler kombine edilerek başarılacak.

HERE şu anda haritalarını 80 bin kaynaktan ve her gün milyarlarca noktadan alınan veriler ile destekliyor. Firma milyonlarca otomobili ve sensörlerini kullanarak otomobilin çevresi hakkında veri topluyor. HERE platformuna daha fazla veri eklendikçe haritalar, hizmetler ve ürünler de daha iyi hale geliyor. Bu da müşterilere daha konforlu seyahatler, daha güvenli yollar, daha az trafik sıkışıklığı ve daha temiz şehir bölgeleri olarak geri dönüyor.

HERE müşterilerden topladığı devasa miktarlardaki anonim datanın güvenliği açısından bağımsız ve şeffaf bir firma olarak kalacağını garanti ediyor. Şu anda 2 milyondan fazla AUDI AG, BMW Group ve Daimler AG firmalarınca üretilmiş otomobil platforma lokasyon temelli veri iletme yetisine sahip ve bu HERE platformunun gelişimi için çok büyük bir potansiyel barındırıyor. HERE platformunu, ürünlerini ve hizmetlerini daha da iyileştirmek için üç firma bu otomobillerin sensört verilerini kullanma fikrini değerlendiriyor. Girişimin ortağı olan üç firma tüm müşterilerini sisteme katılmaya ve bundan faydalanmaya çağırıyor. Bu çağrıya yanıt verenler arttıkça sistem müşteriler ve yeni yatırımcılar için daha da cazip hale gelecek.

HERE şimdiden otomatik sürüş teknolojisinin geliştirilmesinde çok önemli bir rol oynuyor. Hiçbir otomobil üreticisi yüksek doğruluğa sahip, güncel haritalar olmadan geleceğin otomatik sürüş teknolojilerini geliştiremez. Bu haritaları oluşturmak HERE platformunun işi ve bu da platformu öncü bir konuma yerleştiriyor. Avrupa ve Kuzey Amerika’da satılan her beş navigasyonlu otomobilden dördü HERE’ın dijital haritalarını kullanıyor. Gelecekte haritalar otomobillerin görüşünü önemli ölçüde arttırarak yolları çok daha güvenli hale getirecek.

HERE Yer Yön Audi

HERE Dijital Haritaların Potansiyelini En İyi Anlayan Platform

AUDI AG Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Rupert Stadler HERE için “Dünya çapında 6500 çalışanıyla HERE dijital haritaların potansiyelini en iyi anlayan platform. Firmanın ortakları bu yüzden HERE’a büyüme stratejisini hızlandırmakta serbestlik tanıyacaklar. HERE son 30 yıldır harita kavramını tekrar tekrar şekillendirdi, sektöre inovasyonlarda ve değer yaratmakta öncülük etmeye devam edeceğine inanıyoruz” diyor.

BMW AG Yönetim Kurulu Üyesi Klaus Fröhlich ise yeni girişimle ilgili şu yorumda bulunuyor: “Bu öncü harita teknolojisi ile araçlardan, cihazlardan ve altyapıdan toplanan verilerin kombinasyonu HERE’a ve müşterilerine gelecek mobilite hizmetlerinin geliştirilmesinde büyük avantaj sağlayacak. Bu sisteme daha fazla ortak ve daha fazla müşteri katıldıkça HERE daha da iyi ve güncel haritalar ve mobilite dünyamızın daha doğru dijital gerçek zamanlı temsilini sunabilecek”.

Daimler AG Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Thomas Weber’in açıklaması ise şöyle: “Otomotiv endüstrisinden müşteriler otomatik sürüşle ilgileniyor. Ancak HERE dijital harita piyasasında lider olmaktan çok daha fazlası. Güçlü inovasyonu ve sıradışı çalışanları ile firma gerçek zamanlı lokasyon hizmetleri ve dijital mobilite dünyasında da öncü olma potansiyeline sahip”.

Bunu başarmak için HERE kendini güçlendirecek ve yeni yetenekler edinecek. HERE organik büyüme aracılığı, stratejik ortaklıklar ve şirket alımları ile otomotiv müşterileri arasındaki piyasa liderliğini güçlendirmeyi, perakende ve kurumsal satışlarını genişletmeyi hedefliyor. HERE mobilitenin tüm formları ile ilgili verileri ve günlük yaşamımızla dijital haritalar dünyası arasındaki arayüzleri kombine etmeyi, böylece dünyanın öncü lokasyon platformlarından birisi olmayı başarabilir.

Bu uzun vadeli strateji yeni bir yönetim yapısı ile yürütülecek. Bu yapıda firmanın yeni sahipleri arasından temsilciler ve sektörün bağımsız, tanınmış figürlerinden oluşan bir denetim kurulu bulunacak. AUDI AG, BMW Group ve Daimler AG, HERE’ı birlikte kontrol etmeyecek, müşteri, tedarikçi ve yatırımcı olarak farklı rolleri bulunacak. Ayrıca, HERE tüm müşterilere ve yatırımcılara açık olacak ve hissedar sayısını arttırabilecek. Bütün bu önlemler firmanın açıklığının ve bağımsızlığının korunması için alınıyor. Yatırımın başarılı şekilde sonuçlanmasının ardından ortak üç firma süreçteki katkılarından dolayı Carlos Bhola yönetiminden Celsius Capital’e özel teşekkürlerini sundular.

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir