Hurda Araç Onun İşi!

Bursalı kaporta ustası Ali Ersöz, hurdaya ayrılmış olan 65-70 yaşındaki otomobilleri ilk çıktığı günkü ihtişamına kavuşturuyor. Pek çok kişinin ilgisini […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 17 Kasım 2015 saat 10:00

Bursalı kaporta ustası Ali Ersöz, hurdaya ayrılmış olan 65-70 yaşındaki otomobilleri ilk çıktığı günkü ihtişamına kavuşturuyor. Pek çok kişinin ilgisini çeken başarılı çalışmalar yapan Bursalı kaporta ustamız otomobilleri neredeyse orjinal hallerine gelecek şekilde restore ediyor.

Restore Etmediği Hurda Araç Yok

Bursa’da yıllardır kaporta ustalığı yapan Ali Ersöz, bir köşeye atılan hurda araçlara adeta hayat veriyor. Üretildiğinde dünyada büyük bir ilgi duyulan ama daha sonra hurdalığa kaldırılan dönemin gözde otomobillerinden, otobüslere, kamyondan, limuzine birçok hurda araç Ali Ersöz’ün ustalığı ile göz kamaştırıyor.

Bazı Araçlar İçin 2 Yıl Uğraştı

Ali Ersöz’ün ellerinde yeniden yollara çıkmak için gün sayan hurda araçlardan 1986 model Cadillac Fleetwood ve 1970 model Mustang Coupet görenlerin dikkatini çekmeyi başarıyor ve adeta görenler gözlerini bu efsanelerden alamıyorlar. 1950’li yıllara ait araçların canlandırılması için kendisine geldiğini belirten Ersöz, “Cadillac Fleetwood bize geldiğinde tamamen çürük ve paslı, hurda araç durumundaydı. Bu araçla yaklaşık 2 yıl uğraştık” dedi.

Hurda Araç Onun İşi 2

10 Binlerce Lira Masraf Ediyor

Cadillac Fleetwood şu anda tamamen fabrika kondisyonuna gelmiş durumda olduğunu belirtildi. Diğer hurda araç halinde olan 1970 model Mustang Coupet’in ise izolasyon, boya ve döşemelerini yenileyen başarılı kaporta ustası Ali Ersöz, sözlerine şöyle devam etti, “Şu anda ikisi de çok iyi durumdalar. Cadillac Fleetwood limuzini Bursalı bir iş adamı arkadaşımız için yaptık. Aşağı yukarı 100 bin lira masraf oldu. Mustang’i ise satmaya kalksanız 100 bin dolarlık bir araç. Onun bize fazla bir masrafı olmadı. Ona da aşağı yukarı 40 bin lira harcama yaptık” dedi.

“Harcamanın Bir Sınırı Yok”

Hurda araçlara parça bulma konusunda biraz sıkıntı çektiklerini belirten Ersöz, “Malzemelerini Amerika’dan, Almanya’dan ve diğer ülkelerden bulabiliyoruz. İlk önce kaporta, boya, elektrik tesisatı ve nikelaj krom işlemleri yapılıyor. Daha sonra bu bize hurda araç şeklinde gelen bir zamanın efsaneleri,  eski zamanlardaki ışıltılı günlerine geri dönüyorlar. Bu işin herhangi bir sınırı yok. Masraflar her hurda araç için farklı farklı olabiliyor. 20 bin liradan, 120 bin liraya kadar çıkabiliyor. Hurda aracın işine ve malzemesine göre değişebiliyor” dedi.

 

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir