Hyundai i20 Active Avrupa’ya Açılıyor

Türkiye’de üretilmeye başlanan i20’nin maceracı versiyonu Active, önce Avrupa’da satışa çıkıyor. Hyundai Assan, i20 ailesinin “crossover özellikli” üçüncü üyesini de Alikahya […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 6 Aralık 2015 saat 10:00

Türkiye’de üretilmeye başlanan i20’nin maceracı versiyonu Active, önce Avrupa’da satışa çıkıyor. Hyundai Assan, i20 ailesinin “crossover özellikli” üçüncü üyesini de Alikahya fabrikasında üretmeye başladı. Bu yıl 220 bin adetle üretim ve 201 binle ihracat rekorunu kıracak Hyundai Assan, büyümeye devam edecek gibi gözüküyor.

Geçtğimiz yıl başlattığı 1.7 milyar liralık yatırımını sürdüren Hyundai Assan, dördüncü modeli bantlardan indirdi.
Halen i10 HB ile i20 HB ve Coupe modellerinin üretiminin yapıldığı Hyundai’nin İzmit fabrikasında şimdi de i20 Active modeli üretilmeye başlandı. Öncelikle Avrupa pazarları için İzmitte üretilen yeni Active ile “yoldan çıkmaya” müsait tüketiciler hedefleniyor.

Hyundai i20 Active Türkiye

Kapasite 200 Bini Geçti

Koreli markanın Kibar Grubu ile ortak tesisindeki i10 ve i20 modellerinin üretimiyle 200 bin adetlerin üzerine çıkmaya hazırlanan üretime yeni bir katkı da i20 Active modelinden geldi.

Türkiye’de üretileceği daha önceden belli olan i20 ailesinin yeni üyesi Active’den yıl sonuna kadar 1000 adetlik üretim öngörüsü bulunuyor.

Hyundai model yelpazesinin Türkiye’de en çok tercih edilen otomobili olan i20’nin, crossover gövde tipine sahip olan Active versiyonunun eklenmesiyle birlikte fabrika bu yıl toplam 226 bin adetlik üretime ulaşacak.
Avrupa’da i10 ve i20 modellerine olan taleplerde artış yaşandığı için Hyundai Assan’ın ihracatı da hedeflenen rakamdan yüksek gerçekleşmiş olacak.

Yıl başında yapılan plana göre yüzde 5 oranında artış elde edilerek 2015 yılında tam 201 bin adetlik ihracat gerçekleştirilmesi ve tüm zamanların rekorunun kırılması hedefleniyor.

Hyundai i20 Active Avrupa Vizesini Aldı

Başlangıçta sadece Avrupa pazarı için üretimine başlanan i20 Active’in ilk üretilen modeli, Almanya’ya gönderilmek üzere bantlardan inen araç oldu.

2015 yılı sonuna kadar toplam 1.000 adet i20 Active üretiminin gerçekleştirilmesi ve 2016 yılında da üretimin 12 bin adetlik kısmının bu modele ayrılması planlanıyor.

Türkiye’de 2016 Başında Satışa Çıkacak

Türkiye’de satışına da 2016 başı itibariyle başlanacak olan i20 Active’den önümüzdeki yıl içinde iç pazarda 1.500 adet satılması hedefleniyor.

Marjinal olmayı seven ve maceraperest ruha sahip olan kişileri hedefleyen Hyundai i20 Active, özellikle şık outdoor tasarımı, i20 Coupe modelindeki gibi ters altıgen ızgarası, yerden yüksek yapısı ve 120 PS gücündeki 1.0 Turbo beslemeli motor seçeneğiyle ön plana çıkıyor.

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir