Hyundai IONIQ 2016 Ocak’ta Piyasada

Hyundai IONIQ adını verdiği yeni hibrit otomobilinden ilk ipucu görüntüsünü yayınladı. Koreli firma 2016 Toyota Prius modeline rakip olacak yeni […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 14 Aralık 2015 saat 11:49

Hyundai IONIQ adını verdiği yeni hibrit otomobilinden ilk ipucu görüntüsünü yayınladı.

Koreli firma 2016 Toyota Prius modeline rakip olacak yeni bir hibrit hazırladığını zaten bir süredir açıkça dile getiriyordu. Son gelen bilgilere göre, Hyundai IONIQ ismini 5 Haziran’da Kore Fikri Mülkiyet Ofisi’ne kaydettirmiş. Bir ay sonra isim Avrupa ve Kanada’daki ofislerde de kaydedilmiş. Markanın yakın tarihine bakarsak, isim şaşırtıcı değil. Hyundai IONIQ ismini 2012 yılında tanıtılan i-Oniq konseptinde de karşımıza çıkmıştı. Bu çalışma 1.0 litre benzinli motor ve elektrikli motorun toplam 109 hp (80 kW) güç çıkışı sağladığı bir hibrit sisteme sahipti. Co2 emisyonları 45g/km olarak açıklanmıştı ve konsept otomobil 700 km sürüş mesafesine sahipti. Bunun 120 km’si sadece elektrikli sürüş mesafesiydi. Yeni Prius rakibinin ise 1.6 litre motor kullanacağı, bunun elektrikli motor ve ufak lityum-iyon batarya ile destekleneceği düşünülüyor. Plug-in hibrit versiyonunun da hazırlandığı, bu versiyonda da daha büyük bir batarya ile benzer sistem kullanılacağı söyleniyor.

Hyundai IONIQ Tasarım

Çok sayıda spekülasyonlar ve casus fotoğraflardan sonra Hyundai hibrit teknolojisine adanmış ilk modelini tanıtmaya hazır. Model Hyundai IONIQ adını alacak ve Ocak ayında Güney Kore’de, devam eden aylarda da Cenevre ve New York otomobil fuarlarında tanıtılacak. Hyundai otomobilin detaylarını şimdilik gizli tutuyor ancak ipucu fotoğrafında otomobilin beş kapılı hatchback formunda olduğu, Opel Ampera/Chevrolet Volt ikisini hatırlattığı görülüyor. Hyundai IONIQ şık gövde çizgilerine, LED farlar ve arka lambalara sahip. Güney Koreli üretici Hyundai IONIQ’in tek gövde tipinde üç güç aktarım mekanizması seçeneği sunan tek otomobil olacağını belirtiyor. Model elektrik,plug-in benzinli/elektrikli hibrit ya da benzinli/elektrikli hibrit güç aktarım mekanizmalarına sahip olacak.
Araç çoklu güç aktarım mekanizması seçeneklerine sahip otomobiller için geliştirilmiş yepyeni bir platform üzerine inşa edilmiş. Tam elektrikli formda Hyundai IONIQ yüksek kapasiteli, ultra verimli lityum-iyon pilden güç alacak. Plug-in hibrit (PHEV) versiyonda ise depoalanan enerji aracın daha az tüketimine imkan verecek. Hibrit (HEV) versiyonda ise benzinli motor hem otomobilin hareketini sağlayacak hem de bataryaları şarj edecek.

Hyundai IONIQ ‘in Adı Nereden Geliyor

Hibrit modelin isminin nereden geldiğinin firma tarafından yapılan açıklaması ise şöyle: “Ion elektrikle şarj olan bir atom, bu da otomobilin elektrikli güç aktarım mekanizmalarının akıllıca kombinasyonuna uyuyor. Unique modelin Hyundai serisindeki benzersiz konumunu anlatıyor. Q ise bu düşük emisyonlu modelde kullanılan yenilikçi yaklaşımı yansıtıyor”.

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir