Hyundai Ioniq 5 Donanım Özellikleri ve Fiyatı

Hyundai IONIQ 5 versiyonu için detaylı bir video tanıtımı yaptı. Türkiye fiyatı ve donanım özelliklerini görmek için tıklayın

Hyundai Ioniq 5 Donanım Özellikleri ve Fiyatı
25 Nisan 2021

Hyundai IONIQ 5 versiyonu için detaylı bir video tanıtımı yaptı. Türkiye fiyatı ve donanım özelliklerini görmek için tıklayın

http://https://youtu.be/A94jKCu0nzo
Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 25 Nisan 2021 saat 19:01

Hyundai Ioniq adıyla Elektrikli otomobil kategorisinde yerini sağlamlaştırmaya devam ediyor. Hyundai Ioniq 5 adıyla tanıtılan aracın Video’sunu yayınlayan Hyundai aracın detaylarına bolca yer verdi. İzleyeceğiniz Video da Hyundai Ioniq 5 ‘in hem iç detaylarına hem de dış detaylarına en ince şekilde yer verilmiş.

Boyutlarıyla Hyundai Ioniq 5

Hyundai Ioniq 5’in dingil mesafesini uzun tutmuş. Ioniq 5 sahip olduğu 3 metrelik dingil mesafesi ile birlikte Hyundai’nin en uzun dingil mesafesine sahip aracı olmuş durumda. Buna ek olarak model 2.9 metre dingil mesafesine sahip olan Tesla Model S ‘in en büyük rakibi oluyor.

Ioniq 5 ‘in yükleme hacmine baktığımızda ise 527 litrelik bir bagaj hacmi ile karşılaşıyoruz. Arka koltukları yatırdığınızda ise bagaj hacmi 1.587 litreye çıkıyor. Aracın elektrikli olmasından dolayı ön kaput altında da ekstra 57 litre bir alanınız daha bulunuyor.

Ioniq 5 Teknoloji Nasıl

Aracın dışına baktığımızda sürtünme katsayısını azaltmak için gizlenmiş olan kapı kollarını görüyoruz. Tek bir dokunma ile dışa doğru açılan kapı kollarını çekerek rahatça açabiliyorsunuz. Standart donanımda 20 inch ve yine sürtünme katsayısı azaltmak için özel olarak üretilen jantlar aracın dış tasarımında dikkat çeken noktalar oluyor. Dış tasarımında beni en çok etkileyen yanlardan birisi elektrik şarj kapağının gövde üzerine çok iyi bir şekilde gizlenmiş olması oldu. Arka farlara doğru sivrilen kaporta üzerine mükemmel bir bütünlük yaratılmış ve sağa sola açılmak yerine yukarı doğru açılıyor.

Aracın içine girdiğimizde ise bizi inanılmaz iyi tasarlanmış ve konfora öncelik veren koltuklar bekliyor. Öyle ki evinizdeki TV koltukları kadar rahat olduğunu iddia ediyorlar. Her iki koltukta da bolca ayar düğmesi mevcut. Kokpit kısmında ise hem sürücü hem de multimedya olarak iki ekran karşılıyor. Bu ekranlardan orta alanda bulunan ekran 12.3 inch büyüklüğünde ve dokunmatik diğer ekran yine 12.3 inch ancak dokunmatik değil.

Aracın içinde carPlay bağlantınızı kablosuz olarak yapmanız mümkün. Böylece araca biner binmez tüm telefonunuz araçla birleşmiş oluyor. Arıca araca bağlı tüm yazılımlar Bluetooth aracılığı ile telefonunuza gönderilebiliyor. Buna ek olarak BlueLink APP uygulaması üzerinden de araç durumu hakkında tüm bilgiyi alabiliyorsunuz.

Hyundai Ioniq 5 modelinde teknoloji seviyesi de arttırılmış durumda. Bununla birlikte model karayolu sürüş asistanı’nın en son sürümüne sahip. Aracın içinde Augmented Reality ile ön cama yansıtılan 44 inch boyutunda olan arttırılmış gerçeklik head-up display ekranı yer alıyor. Bu özellik sayesinde aracın ön camı bir anda navigasyon ve araçla ilgili bilgilerin yer aldığı kocaman bir monitöre dönüşüyor diyebiliriz.

Pil ve Mesafe Verileri

Temel Ioniq 5 modeli arkadan motorlu ve arkadan çekişli bir çekiş sistemine sahip. Bununla birlikte bu model 58 kWh değerinde bir pil takımı ile eşlenmekte. Daha büyük olan 73 kWh pil takımı ise dört tekerlekten çekiş ile eşleştirilmekte. Arka motor model 208 beygir, ön motor ise 94 beygir güç üretmekte. Her iki motor totalde 605 Nm güç üretmekte.

58 kWh değerinde pil takımına sahip olan model WLTP verilerine göre 386 kilometre değerinde menzile sahip. Bununla birlikte modelin daha büyük olan bataryası 482 kilometre menzil sunabilmekte. Ayrıca model 800 volt mimarisi sayesinde, DC hızlı şarj cihazıyla daha hızlı şarj olabilmekte.

Ioniq 5 Türkiye Fiyatı 

IONIQ 5 Hyundai için yeni bir çağın başlangıcına işaret ediyor. Tamamen yeni bir özel EV platformu üzerine inşa edilen IONIQ 5, IONIQ alt markası altında gelen birçok yeni EV’nin ilki. Belirli Avrupa ülkeleri için özel üretilen versiyonların ortalama 59.500 EUR başlangıç fiyatı ile satılması bekleniyor. 395 km mesafeye ve 76.6 kWh pil değerine sahip modelin ülkemizdeki vergi dilimleri göz önüne alındığında ise 650.000 TL den başlayan fiyatlar ile satışta olacağını söyleyebilirim. Hyundai Elektrikli araçları hakkında fiyat ve özellik bilgisi almak için tıklayın

Yorumlar

  • Muratcan Pınar dedi ki:

    Bu arabanın gerçekten 395 km yol yapan versiyonuna 650 bin TL para ödeyen kafayı yemiştir. Yarım milyon para verip şehir içinde gezmeye araba almak inanılmaz bir zeka

  • Yorum Yaz

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir