İstanbul Park’a Müjde!

İstanbul Park’ın işletmecisi Intercity’nin Yönetim Kurulu Başkanı Ak:”Formula 1 Başkanı da yarışın yeniden Türkiye’de yapılmasını istiyor.Seneye resmi takvime girmek için […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 6 Ekim 2015 saat 10:00

İstanbul Park’ın işletmecisi Intercity’nin Yönetim Kurulu Başkanı Ak:”Formula 1 Başkanı da yarışın yeniden Türkiye’de yapılmasını istiyor.Seneye resmi takvime girmek için son imzaya kaldık diyebilirim” dedi.

Formula 1’in 2016 takviminde Türkiye’nin de yer alması için görüşmeler tamamlandı. İstanbul Park’ın işletmesini 2013 yılında devralan Intercity’nin Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, düzenlediği basın toplantısında, Londra’da Formula 1 Başkanı Bernie Ecclestone ile görüştüğünü, Türkiye’de yeniden yarışın yapılmasını onun da istediğini aktardı.

Formula 1’in meşruiyetini kaybetmeye başladığını savunan Ak, “Formula 1 motor sporlarının zirvesi ve Batılı bir kültürden ortaya çıkmış bir aktivite. Türkiye de Batı kültürünün içinde ve yarışın buralarda olması gerekir, ama gittikçe uzağa gidiyor; Katar, Bahreyn, Abu Dabi, Rusya, Azerbaycan… Batı’daki ülkelerde bundan dolayı bir seyirci kaybı var” dedi. Ecclestone’a ‘Türkiye’de bu yarışı yeniden sizinle beraber yapmak için elimizden geleni yapmaya hazırız’ dediğini anlatan Ak, şunları kaydetti:

“Operasyonla alakalı bir sürü talebi vardı. Onların hepsinde kendisiyle anlaştık, el sıkıştık. Nihayetinde bu uluslararası bir aktivite olduğu için hükümetin onay vermesi gerekiyor. Maalesef bu durumdan dolayı seçimi bekler olduk. Kasım ayındaki seçimden sonra hızlı bir karar mekanizması kurulabilirse, tabi bu ülkemiz için çok önemli, bize aralık ayına kadar bir opsiyon verdiler. Çünkü aralık ayında resmi takvim kesinleşecek. Seneye resmi takvime girmek için son imzaya kaldık diyebilirim. İnşallah bunu tamamlar ve Formula 1’i yeniden getiririz.”

Gelinen nokta itibarıyla pistin, bu işe hazır olmasının, altyapıyı tamamen kurmalarının dünyadaki Formula 1 yarışına en hazır pist olarak İstanbul Park’ı öne çıkardığını ifade eden Ak, ayrıca gelecek yıl 2-3 tane daha büyük dünya şampiyonası yarışı İstanbul Park’a getireceklerini söyledi.

Formula 1’in 20’den fazla ülkede yapılan her yarıştan bir ücret aldığını anımsatan Ak, şunları söyledi:

“Biz 7 sene boyunca 13,5 milyon dolar verdik. Bu, o süre boyunca verilen en düşük bedeldi. Bizden sonra en düşük veren Macaristan 22 milyon dolar ödüyordu. Diğerleri de yukarı doğru gidiyor. Şu anki rakamlara göre Macaristan yine 22 milyon dolar, artı komisyon veriyor; 26 milyon dolar civarına çıkıyor. Katar, 90 milyon dolara anlaştı. ABD, Teksas için 42 milyon dolar veriyor. Rusya 40 milyon dolar veriyor ama hiç kimse de seyretmiyor.

Dolayısıyla benim en çok üstünde durduğum şey, bizim ücretimizin yine eski ücret olması şartıydı, yani 13,5 milyon dolar. Hükümetin ödeyeceği rakam bence en fazla bu. Çünkü 7 sene boyunca sadece bu kadar ödedi. Bizim hükümetten daha fazla bir şey talep etmemiz sempatik olmayacaktır. Formula 1’e ‘Üstüne bir şey gerekiyorsa ben ödeyeceğim’ dedim. Bunu kabul ettiler. Hükümet 10 sene önce ödediğini yine öderse yarış burada.”

“İstanbul Park’a 110 milyon lira yatırım yaptık”

İstanbul Park 2

İstanbul Park’ı 3 sene önce açık ihaleyle devraldıklarını aktaran Ak, “Bize devrettiklerinde, burası son 3 yılında kullanılmadığından çok kötü durumdaydı. Komple tesisi elden geçirmemiz gerekiyordu. Burası Türkiye’nin Otomobil merkezi olsun istedik. İstanbul Park’a 2013 yılından bu yana toplam 110 milyon liralık yatırım yaptık” dedi.

Pisti halka açtıklarını ve her ay bir hafta sonu Pist Günleri düzenlediklerini anlatan Ak, Intercity Sürüş Akademisi ve Porsche Driving Center’ın da önemli projelerinden olduğunu söyledi.

Ev sahipliği yaptıkları ulusal ve uluslararası yarışlara değinen Ak, otomobil sporu tarihinde önemli bir başlangıç yaparak amatör kullanıcılar için “Renault Clio Cup”, orta-iyi kullanıcılar için “Catherham Cup”, en tepe kullanıcılar için “Porsche GT3 Trophy” organizyonunu başlatacaklarını dile getirdi.

Bu kupaların her birinin ayrı bir misyonu olduğunu ifade eden Ak, “Türkiye’de ‘Formula 1’de Türk pilot olmadığı için biz Formula 1’i seyretmiyoruz’ şeklinde kestirme bir cevap veriliyor. ‘Yetişmesi için ‘Gokart’tan başlamalı’ deniliyor. Gokart’tan adam yetiştirip başarılı olacak uluslararası bir sporcu bulmamız hayal. Clio Cup’ta birkaç yetenekli genç keşfedeceğimize inanıyorum. Buradan çıkacak yetenekli arkadaşlar bir sonraki sene daha üst gruplarda daha hızlı arabalarda yarışmaya devam edecekler” yorumunu yaptı. Vural Ak, Intercity İstanbul Park’ın yalnızca motor sporlarına değil tüm branşlara açık bir spor ve etkinlik kompleksi haline geldiğini kaydetti.

İstanbul Park Oto Pazarı (İPOP) açıldı. İkinci el araç satışına yönelik İstanbul Park Oto Pazarı’nı (İPOP) devreye aldıklarını belirten Ak, “2 bin 200 dönümlük İstanbul Park’ın yaklaşık 70 dönümlük arsasını kullandık. Burada 53 tane dükkan açıldı. 3 bin 100 araba sergilenecek. Ayrıca 4 bin araçlık bir yer daha var. Dolayısıyla 7 bin arabanın sergilendiği bütün Avrupa’nın en büyük açık oto pazarı bugün açıldı” dedi. Burada ikinci el araç pazarına yeni hizmetler getirdiklerini de anlatan Ak, “Satılan araç beğenilmediğinde 10 gün içinde değiştirilebiliyor.Tüm araçlar için 1 yıl garanti ve ekspertiz raporu hediye ediliyor.”

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir