Kia Sportage Yeni Yıla Hazır

Güney Koreli otomobil üreticisi Kia, Crossover SUV sınıfına 1993 yılında ilk kasasını sürdüğü Sportage modeli ile ülkesinin dışında Almanya ve […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 23 Eylül 2015 saat 10:00

Güney Koreli otomobil üreticisi Kia, Crossover SUV sınıfına 1993 yılında ilk kasasını sürdüğü Sportage modeli ile ülkesinin dışında Almanya ve Rusya’da üretimini yaparak bu aracı tanıtmaya başladı. Bu aracın ülkemizdeki tanınması 2004 yılında üretimine başlanan ikinci kasasıyla oldu. Adıyla da özdeşleşip sportif karakterlere sahip olan Kia Sportage, 2010 yılında şuan satışta olan modelini yollara çıkardı. Geçtiğimiz sene makyaj operasyonu geçiren bu araç, sınıfında sunduğu üst donanımlarıyla çok ilgi çekti. Araç ülkemize giriş yaptığı ilk yıl detaylı şekilde incelemesini yapmıştım. Donanım konusunda kesinlikle tatminkar araçtı ama motordan yana pek yüzü gülmedi. Yani 1.6 litrelik atmosferik benzinli motor yetersizdi. 2.0 litrelik turbo dizel ünite ise fiyat konusunda pahalı kaçıyordu. Bu dezavantaj için 4. kasa beklendi.

4. Jenerasyon Kia Sportage Merhaba Dedi!

2016 yeni kasa Kia Sportage için bekleyişin sonuna yaklaştık. 2015 Frankfurt Otomobil Fuarı’nın başlaması itibariyle yapılan tanıtımlarla aracın yüzünü ilk kez net olarak görebildik. Yeni Hyundai Tucson’a atıfta bulunan bu araç hakkında şimdilik detaylı bilgiler de yavaş yavaş geliyor. Rakibi Hyundai Tucson’u baz alırsak bu araçta da daha düşük hacimli dizel motorla birlikte 1.6 T-GDİ benzinli motorun kullanılacağı bekleniyor. Ayrıca şanzımanda 7 ileri DCT yine görev yapacak gibi duruyordu.

Kia Sportage Arka

Son zamanların en çok konuşulan kompakt SUV modeli 2016 Yeni Kasa Kia Sportage‘in detayları teker teker elimize ulaşıyor. Şimdide iç görselleri paylaşılan bu yeni aracın, teknik özellikleri de açıklandı.

Yeni kasa Kia Sportage 2016 teknik özellikleri fazla detaylanmadı ama aktarılan bilgiler arasında şunlar yer alıyor: Aracın 30 mm artış ile 2670 mm dingil mesafesi, yeni Kia Sportage’in uzunluğunu da 50 mm artırarak 4480 mm ulaştırmış. Bunlar birlikte genişlik yine 1855 mm olarak sabit kalmış ama yükseklik 37 mm artışla 1635 mm’ye ulaşmış. Bu artışlar bagaja da yansımış ve aracın bagaj hacmi 465 litreden 503 litreye çıkarılmış. Böylece çok daha iri Kia Sportage modelinin geleceğini söyleyebiliriz. Kaput altında yine 1.6 lt GDi 132 ps 161 nm tork güç üreten motoru kullanmaya devam edecek olan kia, buna ek olarak 1.6 lt T-GDİ 177 ps 265 nm tork güç üreten motoru da kullanacak. Dizel cephede ise daha önce aktardığım üzere 1.7 lt crdi 115 ps, 2.0 lt crdi 136 ps ve 186 ps motor seçenekler yer alacak.

Kia Sportage İç Tasarım

İç mekanda da ciddi değişim yaşayan yeni Kia Sportage 2016 modelinde yeni direksiyon simidi, deri koltuklar, 8 inçlik dokunmatik ekran sunuyor. Böylece eskisine göre çok daha sportif kimlik ve lüks ruh yansıtan tasarıma sahip olmuş. Aracın yollara ne zaman çıkacağı konusunda şuan ki söylenen tarih 2016 yılının ilk çeyreği olarak gösteriliyor. Yani yeni kasa Kia Sportage’in yollarla buluşması için 6 ay kadar daha zaman var. Bu süre erkene de çekilebilir.

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir