Mazda Koeru ile Sınırlar Aşılıyor

66. Frankfurt Uluslararası Otomobil Fuarı’ndaki dünya prömiyerinde, Mazda giderek popülerleşen ve rekabetçi bir segmentte önemli bir vurgu yapan yeni crossover […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 18 Eylül 2015 saat 10:00

66. Frankfurt Uluslararası Otomobil Fuarı’ndaki dünya prömiyerinde, Mazda giderek popülerleşen ve rekabetçi bir segmentte önemli bir vurgu yapan yeni crossover SUV konsepti Mazda Koeru‘yu görücüye çıkardı.

Japonca “sınırları aşmak” veya “daha ileriye gitmek” anlamına gelen Koeru, Mazda’nın büyüyen crossover SUV piyasasına girişine uygun bir isim. Mazda bu segmentte de yine mevcut standartları aşmayı ve performans, verim ve genel değer çıtasını yükseltmeyi hedefliyor.

Mazda Koeru İç Dizayn

Mazda Koeru adı verilen konsept otomobil, Kodo olarak tanımlanan  yeni tasarım dilinin bir yansıması olarak karşımıza çıkıyor . Hayranlık uyandırıcı “KODO: Hareketin Ruhu” tasarımına sahip Koeru, eşsiz bir saygınlığın yanı sıra gücü ve bir avcının canlılığını ifade ediyor. Mazda’nın en son SKYACTIV Teknolojisi ise, Mazda’nın sürüş keyfinden ödün vermeden üstün dinamik performansı, yakıt tasarrufu ve güvenlik sunuyor ve boyutuyla dikkat çekiyor.

Mazda Koeru 2016-2

Frankfurt Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan Mazda Koeru’nun Crossover SUV kategorisinde olacağı ve bundan önceki modellerde kullanılan platformların baz alınmayacağı açıklansa da; Mazda Koeru, Mazda CX-5’in ölçülerine çok yakın. 4.6 m uzunluğa, 1.9 m genişliğe ve 1.5 m yüksekliğe sahip araç, 21 inç lastiklerle donatılmış ve boyutlarıyla Japon üreticinin büyük hacimli crossover segmentine yönelik çalışmaları konusunda önemli ipuçları taşıyor. Mazda’nın yenilenen model gamında olduğu gibi konsept otomobil Mazda Koeru’da kaslı bir görünüme sahip. Önde büyük ve krom radyatör ızgarası ve ızgaradan geriye doğru çizgi gibi çekilmiş far bloğu yine diğer modellerden tanıdık bir tasarıma sahip.

Mazda Koeru: SUV ile Coupe Bir Arada

Koeru’nun, Coupe – SUV tarzıyla Mazda CX-5 ile Mazda CX-3 arasında bir yere konumlandırılması bekleniyor. Fakat Japonlarda 4’ün kötü şansına inanıldığından CX-4 olarak adlandırılmayacağına kesin gözüyle bakılıyor. Seri üretime hazır halininse gelecek yıl sonbahar’da Paris otomobil fuarında görücüye çıkması bekleniyor.

Mazda Frankfurt’ta aynı zamanda yeni nesil model serisini de sergileyecek. Öne çıkan modeller arasında yepyeni Mazda MX-5 ve aksesuarları ile bazı SKYACTIV güç aktarım organları bulunuyor. Frankfurt Otomobil Fuarı 17-27 Eylül 2015 tarihleri arasında açık olacak ve ziyaretçilerini bekleyecek.

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir