Mercedes E Serisi’nde Son Detaylar

Yeni C Serisi ve S Serilsi modern tasarımları ve güçlü satış rakamları ile dikkat çekerken E Serisi yaşlanmaya ve geride […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 21 Ekim 2015 saat 10:00

Yeni C Serisi ve S Serilsi modern tasarımları ve güçlü satış rakamları ile dikkat çekerken E Serisi yaşlanmaya ve geride kalmaya başladı. 2016 yılı ile birlikte bu durum değişecek. Yeni yılda Mercedes’in en başarılı modellerinden olan E Serisi’nin yedinci nesli geliyor. Yeni E Serisi modelin bugüne kadar elde ettiği 13 milyonluk etkileyici satış rakamını daha da yukarılara çekme iddiası ile yollara çıkacak. Ocak ayındaki Detroit Motor Show’da araç resmi olarak tanıtılacak. E Serisi ilk önce sedan formunda piyasaya sürülecek, ardından station gövde stili takip edecek. İki kapılı coupe ve cabrio ise 2017 yılında çıkacak.

2016 E Serisi; Şasi ve Tasarım

Mercedes’in yapılacaklar listesinde ilk sırada E Serisi daha küçük C Serisi ve daha büyük S Serisi ile daha uyumlu hale getirmek var. Bu bağlamda mevcut modeldeki pek çok özellik terk edilecek ve yerine S Serisi’nin daha akıcı ve yumuşak panelleri gelecek. Yeni farlar ise şu anki 24 LED yerine 84 bağımsız yüksek performanslı LED ile sunulacak.

Modelin platformu da tamamen yeni olacak. S Serisi’nde kullanılan MRA mimarisi E Serisi’nde de karşımıza çıkacak. Bu da yeni E Serisi’nin daha uzun ve daha geniş olacağı, aynı zamanda 100 kg kadar ağırlık kaybedeceği anlamına geliyor. Otomobilin sınıfında lider konumundaki yolcu ve bagaj kapasitesini koruması bekleniyor.

İç kabinde de kapsamlı bir yenilenme göze çarpıyor. Geleneksel kontrol ve gösterge panelleri iki yüksek çözünürlüklü dijital ekranla yer değiştirmiş, bu da en yeni teknolojilerin ve güvenlik sistemlerine yer verilebilmesine olanak sağlamış.

Mercedes E Serisi Prototip

Mercedes E Serisi 2016: Motorlar

Kaputun altında da dikkat çekici değişiklikler var. İlk kez E Serisi için ultra verimli plug-in hibrit versiyonlar da sunulacak ancak henüz bunun resmi duyurusu yapılmadı. En üst donanım seviyesi E63 AMG versiyonu da yeni 4.0 litre twin-turbo V8 motorla karşımıza çıkacak. Güç çıkışı 552 hp’lik BMW M5’i de aşarak 600 hp’ye çıkabilir ancak bu versiyonu piyasada görmek için 2017 yılına kadar beklemek gerekecek.

Mercedes Akıllı Sürüş Teknolojisi

Yeni E Serisi otonom sürüşe doğru bir adım daha yaklaşacak, otomobil virajlarda kendi kendini idare edebilecek, öndeki otomobille güvenli bir mesafe koruyabilecek. Kamera, sensör ve radarlardan oluşan bir ağ yardımıyla çevrenin dijital bir imajı oluşturuluyor ve yol işaretleri ve yoldaki diğer kullanıcılar tanınıyor, böylece otonom sürüş mümkün kılınıyor. Öte yandan, otonom sürüş esnasında sürücünün elini direksiyondan çekmemesi için bir uyarı da veriliyor.

Sistem aynı zamanda hız limiti işaretlerini okuyarak otomobilin hızını otomatik olarak azaltabiliyor ya da arttırabiliyor.

Kaza Önleme Güvenlik Teknolojisi

Aktif Fren Asistanı ve Direksiyon Hakimiyeti Asistanı birlikte çalışarak yeni E Serisi’nde potansiyel kazaları önlüyor. İlk sistem şimdi daha da fazla fonksiyonellik sunuyor, potansiyel tehlikeler ile ilgili uyarılar verebiliyor, acil durumda otomatik fren yapabiliyor. Sistem aynı zamanda ileriki kavşaklarda hareket halindeki trafiği de tespit ve analiz edebiliyor.

Direksiyon Hakimiyeti Asistanı sürücü direksiyonu elinden bırakmaya yeltendiğinde bunu tespit edebiliyor ve ilave direksiyon gücü sağlıyor. Aynı yoldaki araçların potansiyel tehlikelerde birbirlerini uyarabilmesini sağlayan Car-to-X Communication sistemi de yeni E Serisi’ndeki asistan sistemlerden bir diğeri.

Mercedes E Serisi 2016: Uzaktan Park Pilotu

Akıllı telefonlar yeni Mercedes E Serisi’nde önemli bir rol oynuyor. Yeni bir uzaktan park uygulaması sürücülere otomobillerini içinde değilken uzaktan yöneterek park yerine daha kolay giriş ve çıkış yapma şansı veriyor. Sistem sadece düşük hızlarda çalışıyor ve otomobil uygulamadan kilitlenebiliyor, açılabiliyor ya da başlatılabiliyor.

Bir diğer yeni akıllı telefon özelliği ise dijital anahtar. Bu uygulama sürücünün akıllı telefonunu otomobilin anahtarı gibi kullanabilmesini sağlıyor ve geleneksel anahtarlığın yerini alıyor. Sistem ile telefonun şarjı yokken bile otomobil kilitlenebiliyor ve açılabiliyor. Özellikle rent a car piyasasında bu özelliğin çok tutulması bekleniyor.

Mercedes-Benz PRE-SAFE Teknolojisi

Eğer yan taraftan kaçınılmaz bir çarpışma riski tespit edilirse, PRE-SAFE Impulse Side sistemi hızlı bir şekilde yan yastığı şişirerek yolcuyu çarpma noktasından uzaklaştırıyor, PRE-SAFE Sound ise ses dalgalarını hoparlörlere aktararak kazayı takiben bir işitme hasarı meydana gelmesini önlüyor.

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir