Mercedes İçin Emisyon Suçlaması

Almanya’da çevreciler Mercedes’in bir modelinde yasal sınırın üstünde emisyon değerleri bulunduğunu iddia etti. Alman çevre lobi grubu DUH yaptığı açıklamada, […]

Bu makalenin yazarı Kerem Bozokluoglu
Yazar : Kerem Bozokluoglu
Yayınlanma Tarihi : 28 Aralık 2015 saat 10:00

Almanya’da çevreciler Mercedes’in bir modelinde yasal sınırın üstünde emisyon değerleri bulunduğunu iddia etti.

Alman çevre lobi grubu DUH yaptığı açıklamada, Mercedes’in 200 CDI dizel modelinde nitrojen oksit (NOx) değerlerinin Avrupa’daki yasal sınırların oldukça üzerinde olduğunu savundu.

Mercedes’in üreticisi Daimler ise Mercedes C Sınıfı 200 CDI modeliyle ilgili test sonuçlarının tartışılabilir olduğunu belirterek aracın Avrupa Birliği standartlarına uygun olarak üretidiğini vurguladı. Şirket ayrıca iddiaların itibarını sarsması durumunda hukuki yollara başvuracağını açıkladı.

DUH’un iddialarına karşı çıkarak test koşullarının net olmadığı için tartışmalı olduğunu söyleyen Daimler sözcüsü; “Hangi araçla, hangi sıcaklıkta ve hangi yükleme ağırlığı ile testlerin yapıldığı belirsiz” dedi.

Alman otomobil üreticisi Volkswagen’in geçtiğimiz aylarda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki egzoz emisyonu testlerini manipüle ettiğinin ortaya çıkmasıyla patlak veren emisyon skandalı önce gözlerin Alman otomotiv üreticilerine sonra da dünya çapında tüm dizel araçlara çevrilmesine neden olmuştu. Çevrecilerden büyük tepki toplayan firmalar bir bir açıklama yapmak zorunda kalmış ve pek çok kez en değerli ve güvenilir marka olarak seçilen Volkswagen bu skandalda büyük yara almış, pek çok radikal kararlar almak durumunda kalmıştı. Mercedes üretisici Alman Daimler’de benzer skandalda adı geçen başka bir firma oldu.

Yapılmış olan bu emisyon suçlamaları ilk değil, Reuters’in haberine göre DUH daha önce de bazı üreticilere bir dizi suçlamada bulunmuştu. Ekim ayında General Motors tarafından üretilen bir Opel modelinde NOx emisyonlarının aşırı olduğunu iddia etmiş ancak iddia Opel tarafından reddedilmişti. DUH, Fransız Renault’nun da bir minivan modelinde toksik dizel emisyonlarının yasal sınırların tam tamına 25 kat üzerinde olduğunu söylemişti.

Mercedes c200 cdi

Mercedes Farklı Sonuçlar Çıkabileceğini Kabul Etti

Daimler  tarafından tüm otomobil severlere ve çevre dostlarına yapılan açıklamada Mercedes 200 CDI model aracın İsviçre’de AB’nin Euro-5 standartlarına uygun 2007 yılında sertifikalandırılmış teknoloji kullanılarak test edildiğini ve gerçek sürüş koşullarında alınan sonuçların genellikle bir laboratuvarda alınanlardan farklı olduğunu kabul etti.

Daimler açıklamasında ayrıca; “Yanlış beyanlar veya haksız iddialar ile firmamızın itibarının zedelenmesi durumunda yasal yollara başvurma hakkımızı saklı tutarız” dedi.

Yorumlar

Yorum Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir