Marka Tarihçesi

Şirket olarak 1913 yılında kurulmuştur ve merkezi Almanya’nın Münih kentindedir. İlk zamanlar uçak üreten bu şirket ilerleyen yıllarla birlikte otomobil üretimine geçmiştir. BMW ayrıca Rolls – Royce ve Mini şirketlerinin de sahibidir. Bunun nedeni ise ilk olarak uçak üretimi yapan bir firma olmasından kaynaklanmaktadır. BMW markasının en önemli araçları D Segmentinde bulunan BMW 5 Serisi dir. Bunun dışında SUV segmentinin ilk araçlarından biri olan BMW X5 Serisi de modelleri arasında en çok satışa sahip modellerindendir. BMW ayrıca Elektrikli araçlar konusunda da ilk deneyimleri sunan firmadır. Özellikle i8 ve i3 serileri ile pazara giriş yapan firma 2021 de yaptığı yatırımlar ile  BMW IX Serisi ile elektrikli SUV pazarında önemli rol oynamaya başlamıştır.


BMW 8-Serisi Tarihçesi

BMW 8 Serisi, 1989-1999 yılları arasında üretilen ve F Segmentinde konumlandırılan aracıdır. Kasa kodu E31’dir. BMW bu araçla süperspor otomobiller arasındaki yarışa katılmak istemiş ve bu amaçla 1990 yılında M8’i üretmiş, ama daha sonra bu kararından vazgeçmiştir. M8 ise prototip olarak kalmıştır. Motoru ise güçlendirilerek McLaren F1’e verilmiştir. Diğer araçlar da pahalı olmaları sebebiyle pek tutmamış ve 1999’da üretimi durdurulmuştur.

BMW’nin adını efsaneler arasına yazdıran modellerinden bir tanesi olan 8 Serisi, uzun bir aranın ardından nihayet geri döndü. İtalya’nın kuzeyindeki Como Gölü kenarındaki Cernobbio şehrinde halen devam eden Concorso d’Eleganza Villa d’Este etkinliğinde karşımıza çıkan konsept model, şişkin yapısı ve iri boyutları ile BMW”nin GT sınıfına tekrar el attığını gösteriyor.