Marka Tarihçesi

Porsche markası 1947 yılında Ferry Porsche tarafından kurulmuş bir spor araba markasıdır. Marka 1970’li yıllarda spor arabalar arasında zirveye yerleşmiştir. ilk büyük başarıyı Porsche 911 piyasaya sürerek yaşamışlardır. Belli bir dönem geçtikten sonra wolkswagen şirketi ile yakınlaşır ve ardından marka wolkswagen tarafıdnan sayın alınmıştır. Marka’nın en çok bilinen modeli 911 dir. Porsche Efsaneleşen bir araç olan 911 serisinin ardından bir çok modeli de kataloğuna ekler. Porche modelleri arasında yaygın olarak 911, Cayenne, Cayman, Macan, Panamera, Boxster, 968 ve 924 modelleri bulunmaktadır.


Porsche 911 Tarihçesi

Porsche 911, Alman otomobil üreticisi Porsche tarafından 40 yıldan uzun bir süredir üretilen yüksek performanslı spor otomobil serisi. Bu ünlü, farklı ve dayanıklı modeller ilk üretildiği 1964 yılından sonra sürekli bir gelişim içinde olmuştur. İlk modelden itibaren tüm araçlar arkadan motorlu, arkadan itişli (1989’dan sonra 4 çeker modeller yapılmıştır), 2+2 gövde stilinde, hava soğutmalı (1999’da 996 kasasından sonra su soğutma) boksör motorludur.

İlk modelinden itibaren 911’ler sürekli fabrika takımı veya yarış takımları tarafından modifiye edilerek pist yarışları, ralliler ve diğer yarış organizasyonlarında kullanılmış, toplam yarış galibiyeti sayısı ele alınınca da çoğu zaman tüm zamanların en başarılı yarış aracı olarak nitelenmişlerdir.

Porsche 911, Ford Model T, Mini, Citroën DS ve Volkswagen Beetle’dan sonra en çok ödül kazanan otomobil modelidir.