Marka Tarihçesi

Mitsubishi, Japonya merkezli bir şirketler grubudur. Tarihsel kökeni 1870-1947 yılları arasında var olan ve II. Dünya Savaşı’ndan sonra Japonya’nın işgali sırasında dağıtılan birleşik bir şirket olan Mitsubishi zaibatsudur.


Mitsubishi ASX Tarihçesi

Mitsubishi ASX ya da diğer adıyla Mitsubishi RVR, Japon üretici Mitsubishi’nin üretmekte olduğu C Segment içinde bulunan Compact Crossover SUV sınıfındaki otomobildir.

Mitsubishi’nin hafif-arazi modeli ASX, Türkiye’de

  • 1.6 litrelik benzinli motor ve
  • 1.8 Litre 114 Beygirlik Dizel motorla satışa sunulmuştur.
  • 1.8 Dizel seçeneğinde 4wd seçeneği sunulmuştur.

2015 Yılı itibarıyla ürün gamına, Peugeot-Citroen grubundan alınan

  • 1.6 HDI dizel motor 6 ileri şanzıman eklenmiştir.

ASX, benzinli bir araç olmamasına rağmen MIVEC motor ve ClearTec teknolojisi sayesinde rakiplerinden daha iyi yakıt tüketimi sağlar. Aracın iç tavan mesafesi yüksek ve arka kısmında diz mesafesi yeterince geniştir; bu da (özellikle arkada oturan yolcular için) aynı segmentteki çoğu araçtan daha geniş ve ferah bir iç hacim sunar.

ClearTec Teknolojisi ve Yakıt Tüketimi

Yoğun trafikte ya da ışıkların bol olduğu trafikte bekleme durumlarında, vites boşa atılıp ayak debriyajdan çekildiğinde motor durur. Tekrar debriyaja basıldığında motor alternatörden aldığı güçle çalışır ve yola devam edilir. ClearTec sistemi önemli bir yakıt tasarrufu ve daha az karbondioksit salınımını sağlar.

Mitsubishi ASX’te Dur&Kalk(Start&Stop) sistemi standart olarak sunulmaktadır. Sistem kırmızı ışık gibi kısa süreli dur-kalk zamanlarında motoru otomatik olarak durdurur ve yakıt tüketimini düşürür.