Renault Clio Fiyat Listesi

Satılık Renault Clio modelleri, en güncel fiyatları ve donanım özellikleri ile yakıt tüketimi karşılaştırma analizleri kaclitreyakar.com da

Motor
Fiyat

Marka Tarihçesi

1877’de Paris’te doğan Louis Renault gerçek bir beyzadedir. Babası tarafından farklı meslekler yapmaya zorlanmamış, hayal gücü her zaman desteklenmiş şanslı bir çocuktur. Louis Renault’un ilgi alanı ise makinelerdir. 5 yaşındayken arkadaşlarından duyduğu lokomotifi görmek için istasyona koşan, 15 yaşındayken harçlığından artan kalan parayla 0.75 beygir gücünde De Dion Bouton marka alıp parçalarını sökmeye kalkan bir dahidir.


Renault Clio Tarihçesi

Renault Clio, Fransız otomobil üreticisi Renault tarafından 1990 yılından beri üretilen ve günümüzde 4. versiyonu piyasaya çıkan B segmenti bir otomobildir. Renault 5 in üretiminin durmasıyla üretimine geçilmiştir.

1. Nesil Clio European Car of the Year 1991, 3. Nesil Clio ise European Car of the Year 2006 (Avrupa’da Yılın Arabası) ödülünü almıştır. Ayrıca Renault Clio 1’in Williams imzalı 150 beygir gücünde yarış otomobili vardır. Diğer bir efsane model Clio V6 ise 250 beygirlik motor gücüyle bu segmentteki araçların ne kadar güçlü olabileceğinin bir göstergesidir.

2009 yılında yenilenen Clio III’ün motor güçleri arttırılmış, iç ve dış tasarım yeni çizgilerine kavuşmuştur.. Clio RS 200 HP ye çıkarılmıştır. Ayrıca Clio’nun sportif station wagon olarak tanımlanan Grand Tour modeli bulunmaktadır. 2010 yılında sınırlı sayıda 20. yıl özel serisi üretilmiştir. Clio toplamda 10 milyonun üzerinde satış rakamına ulaşmıştır.

2012 yılında yeniden tasarlanan Clio, yeniden Altın Direksiyon Ödülü almıştır. Toplamda 10 kez Altın Direksiyon Ödülü alan Clio; Hatchback, Grand Tour ve RS modelleriyle; Joy, Icon ve GT Line donanım paketleriyle günümüzde üretime devam etmektedir.

2020 Yılında Clio 5. Nesile ile 2020 Mart ayında Türkiye de satışa çıkmıştır. 2020 Yılında yaşanan küresel Covid-19 salgını nedeni ile aracın satışları çok büyük ölçüde ilk aylarda 4000 adetlerde kalsa da Mayıs ayından itibaren artan bir trend göstermeye başlamıştır. Clio kendi segmentindeki en büyük rakip 2020 yılında yenilenen Opel Corsa ile satış kıyası yapmaktadır.