Marka Tarihçesi

Jeep Chrysler otomotiv grubuna ait tescilli bir arazi aracı markasıdır. Amerikan ordusunun genel amaçlı taşıt ihtiyacını karşılamak için yarışma düzenlemeye karar verir. 1940’ların başındaki yarışmaya 100’den fazla şirket katılır ve kazanan Bantam şirketi olur.

Ancak Amerika Birleşik Devletleri ordusu tasarımı tam olarak beğenmez ve bu nedenle son üçe kalan diğer iki şirket olan Ford ile Willys’te tasarım ile ilgili görevlendirilir. Araç son halini aldıktan sonra ise adeta karınca sürüsü gibi çok sayıda işçinin çalıştığı fabrikalarda üretilir.

Öyle ki ordu için kısa bir süre içerisinde 500 bin adet Jeep üretilmiştir. Birçoklarının merak ettiği konu ise Jeep isminin nereden geldiğidir. Tam olarak bilinmese bile Ford’un Türkçe’de genel kullanım manasına gelen aracı General Purpose’nin telaffuzundan isminin geldiği tahmin edilmektedir. Askerler evlerine döndüklerinde Jeep’i anlatmışlar ve halk arasında araç bir anda efsaneye dönüşmüştür.

Günümüzde özellikle 4×4 ve arazi araçlarının dışında günlük kullanım için de araçlar üretmeye başlayan Jeep firması son dönemde elektrikli motor seçenekleri ile de bu pazardaki yerini almaya devam etmeye çalışıyor. Renegade , Compass ve Wrangler Rubicon gibi modellerinin motor seçeneklerine 4xe Plug in Hybrid adı verilen elektrikli motoru desteği 2021 yılı itibari ile eklenmiştir.

 


Jeep Compass Tarihçesi

Jeep Compass (MK49), Jeep tarafından 2006 yılından bu yana üretilen kompakt Crossover SUV modelidir. Araç ilk olarak Jeep Patriot ile birlikte Nisan 2006 New York Otomobil Fuarı’nda tanıtılmıştır.

Birinci nesil Compass Patriot ile aynı platformu paylaşmaktadır. İkinci nesli ise Kasım 2016’da Los Angeles Uluslararası Otomobil Fuarı’nda tanıtılmış olup aynı zamanda Patriot’un da yerini almıştır.

Yenilenen Jeep Compass 2016 Görüntüsü

2021 jeep compass 2021 Izgara