Toyota Corolla Fiyat Listesi

Satılık Toyota Corolla modelleri, en güncel fiyatları ve donanım özellikleri ile yakıt tüketimi karşılaştırma analizleri kaclitreyakar.com da

Motor
Fiyat

Marka Tarihçesi

Toyota’nın Kuruluş Hikayesi. Toyota Motor Corporation’un tarihi de diğer birçok şirketinki gibi oldukça gösterişli ve sade. Toyota Motor Corporation 1933 yılında, Toyoda Automatic Loom şirketi kurucusunun mühendis oğlu Kichiro Toyoda tarafından bu şirkete bağlı açtığı otomobil bölümünde kuruldu.

Toyota’nın amiral gemisi Corolla her yıl en çok satış yakalatan araba olarak tarihe geçiyor. Bunun yanında Hybrit motor seçenekleri ile de öne çıkan Toyota CH-R , Yaris, Rav4 gibi modelleri ile yakıt tüketiminde en düşük seviyeleri görüyor. Hilux modeli ile arazide de gördüğümüz firma son olarak ticari araç kategorisinde Proace modeli ile giriş yaptı.


Toyota Corolla Tarihçesi

Corolla Japon otomobil üreticisi Toyota tarafından üretilen kompakt C segment sınıf otomobildir. Üretilmeye başlandığı 1966 yılından günümüze kadar 11 nesildir 32 milyonu aşkın üretim adediyle dünyanın en çok satan otomobili olma unvanını elinde tutmaktadır.

2007 yılı içerisinde 9. nesli ile yollara çıkan Corolla; sedan, station wagon (Corolla Family), hatchback (Auris adıyla) ve minivan (Corolla Verso) olmak üzere dört farklı karoser tipinde üretilmektedir.

9. neslinde sedan, station wagon ve minivan versiyonları Türkiye’de üretilip üç ve beş kapılı hatchback versiyonları Toyota’nın İngiltere’deki fabrikasında üretilen modelin 2007’de 10. nesli piyasaya çıktmıştır. 2011 yılında 10. nesil Corolla makyajlanarak piyasaya sürülmüştür.

2013 yılında 11. nesil Corolla satışa sunuldu. Japonya’da sedan karoseri Axio ismiyle satılmaktadır. Corolla ve otomobilin hatchback modeli olan Auris’te Türkiye ve İngiltere’nin fabrikalarında üretilmektedir.

Toyota Corolla Motor Seçenekleri

Toyota’nın genel olarak motor seçenekleri arasında olan 4 farklı motor seçeneği bulunmaktadır. 2020 Yılı itibari ile Toyota araçlarında Dizel yakıt kullanımı yerine Hybrit motor ile Elektrik + Benzin kullanımına geçmiştir.

  • 1.33 Dual VVT-i (Benzin)
  • 1.6 Valvematic (Benzin)
  • 1.5 Multidrive S (Hybrit)
  • 1.4D-4D (Dizel)

Opsiyonel olarak Life, Touch, Active, Advance ve Premium olarak 5 farklı donanım seçeneğiyle satılmaktadır. Bu sınıflar aksesuar ve ergonomi olarak içinde pek çok farklı özelliği barındırır. Düz vites seçeneğinin yanında, MultiMode vites seçeneği de mevcuttur. Böylelikle araç hem düz, hem de otomatik vitesli olarak kullanılabilir. MultiMode vites, dizel Corolla’da direksiyon arkasındaki kulaklardan da vites değişimi yapılabilmektedir.