Marka Tarihçesi

Honda Tarihi, 1946 yılında “Soichiro Honda” tarafından Japonya’da kurulmuştur. Başlangıçta motosiklet üretimi yapan firma zamanla otomobil, su motoru, robot, güç ekipmanları, motor ve uçak üreten bir Japon firmasıdır.Honda markası altında yer alan Accord, Civic, Jazz modelleri şehir içi ve dışı kullanımlarda, CR-V, HR-V modelleri SUV Jeep özellikleri ile engebeli yollarda size konfor sağlar. Honda’nın Elektrikli modeli E ve Jazz ise yakıt tüketimi ile şehir içinde size ekonomik katkıda bulunur.


Honda CR-V Tarihçesi

Honda CR-V, Honda’nın ilk kez 1996’da satışa sunduğu kompakt SUV’dur. 2002’de yenilenerek 2.nesline kavuştu. 2007 yılında, Acura RDX’le aynı platformu paylaşan tamamen yeni 3.nesil CR-V tüm dünyada satışa sunuldu. “Compact Recreational Vehicle” ya da “Comfortable Runabout Vehicle” baş harflerinin kısaltması olarak CR-V ismi kullanılmaktadır. CR-V dünyada en çok satılan SUV araç konumundadır.

2020 Honda CR-V

2007 ve sonrası modellerdeki araçlarda ESP’nin geliştirilmiş versiyonu olan VSA (Araç Denge Kontrol Sistemi) standarttır. Satışa sunulan 5 ileri otomatik vites; Grade Logic System (Akıllı Eğim Sistemi) özelliğine sahiptir. Araçta ayrıca arazi vitesi bulunmamakta ; “4X4 Dual Pump sistemi” isimli sürekli 4X4 çekiş sistemine sahiptir. Bazı ülkelerede 4X2 (önden çekişli) versiyonları da satılmaktadır.

CR-V Extra Güvenlik paketi opsiyonları ise:

  • CMBS (Çarpışma Hafifletici Fren Sistemi)
  • ACC (Uyarlanabilir Hız sabitleyici)
  • AFS (Aktif Ön Aydınlatma Sistemi)

Honda CR-V Motor Seçenekleri

Standart 2.4L motor ve 5 ileri otomatik vitesle piyasaya sürüldüğü 2007 yılında Amerika’da en çok satan SUV olmuştur. Bu unvan daha önce 15 yıl boyunca Ford Explorer’a aittir.

1996-1998 yılları arasında üretilen CR-V lerde ilk olarak 128 bg. gücünde 2.0L motor kullanılmıştır. Daha sonra bu motorun sıkıştırma oranı ve elektroniği değiştirilerek 147 bg. üretir hale getirilmiş, 1999-2001 model arası CR-V lerde kullanılmıştır. 1996-98 arası üretilen CR-V lerde otomatik şanzıman seçeneğinde over-drive fonksiyonu yoktur. Over-drive fonksiyonu 1999-2000 arası modellerde kullanılmaya başlanmıştır.