Marka Tarihçesi

Hyundai markası, 1947 yılında Güney Kore’de Chung Ju-Yung tarafından inşaat şirketi olarak kurulmuştur. İnşaat şirketi olarak kurulmasıyla piyasaya giren Hyundai grubunun küçük bir de tamir atölyesi bulunmaktaydı. 1967 yılında Hyundai Motor Company’nin kurulmasıyla, daha ayrıntılı sanayi kollarına geçiş yapmıştır.


Hyundai Elantra Tarihçesi

Hyundai Elantra, Hyundai firmasının 1990 yılından beri ürettiği kompakt otomobil modelidir. 1995 senesinde ikinci nesli piyasaya çıktı. Yol tutuş özellikleri iyileşti. 2000 yılında makyajlanmasıyla beraber ABS standart donanım oldu. 2000 sonunda üçüncü nesline kavuştu. Bu üçüncü nesil Elantra 1.6 benzinli ve 2.0 TCI dizel motorlarıyla ünlü oldu.

2006’da 4.nesil Elantra tanıtımı yapılarak 2008 sonunda Avrupa ve Türkiye’ye de ithal edilerek Hyundai i30’la beraber satışa sunuldu.

Hyundai Elantra, 25 Mart 2020 tarihinde Güney Kore’de tanıtıldı. Asya ülkesinde Avante adıyla satılan otomobil, bundan kısa bir süre sonra dünyanın diğer pazarlarında kendini göstermesi bekleniyor.

2020 yılında yedinci nesline kavuşan Hyundai Elantra yeniden 2021 yılında Türkiye’ye giriş yaptıştır. Bir süredir Türkiye’de satışa sunulmayan ve dünya çapında Koreli markanın en çok satan aracı olan sedan model ilk etapta tek motor seçeneğiyle ithal edilmiştir.

Bir önceki neslin estetik operasyonu öncesindeki kıvrımlı hatlarına bir nebze geri dönen Koreli üretici, makyajlı versiyonun keskin çizgilerini terk ederek daha akıcı ve zarif dizayn elementleri kullanmış ki ortaya çıkan üründe Sonata’nın izlerini görmek mümkün.

2021 Hyundai Elantra

Sonata’ya yaklaşan tek şey tasarım değil çünkü Elantra, yepyeni altyapı mimarisi sayesinde aks mesafesini yaklaşık 20 mm, toplam uzunluğunu da 30 mm civarında arttırmayı başararak segmentinde boyut açısından zirveye oynamaya başlamış. Yüksekliği azaltılırken genişletilen Elantra, kısaltılan ön tampon-tekerlek mesafesiyle dinamik bir duruşa kavuşmuş.

Hyundai’in “dört kapılı coupe tarzı” olarak tanımladığı tasarım o kadar iddialı mı bilemiyoruz fakat kesinlikle makyajlı modele göre ciddi bir atılım.

Önceki nesil modele göre 16 litre genişleyen bagajı 474 litre hacim sunan Elantra’nın temelleri, ilerleyen yıllarda farklı modellerde de kullanılacak. K3 isimli platform eskisinden 45 kg daha hafif. Yenilenen platformun sunduğu daha uzun aks mesafesi sayesinde aracın arka koltuklarda sunduğu diz mesafesi 60 mm artmış. Çok daha modern görünen iç mekan tasarımı da daha önce i20‘de gördüğümüz tasarım diline göndermeler yapıyor.

2021 Elantra Paket Seçenekleri :

Style, Style Comfort, Smart, Elite ve Elite Plus olarak toplam beş donanım seviyesine sahip olan Elantra’da atmosferik emişli, 1.6 litre hacimli, benzinli motor kullanılıyor.

2021 Hyundai Elantra

123 beygir güç, 154 Nm tork üretebilen motor, 6 ileri vitesli manuel veya sürekli değişken oranlı otomatik şanzımanla (CVT) eşleştirilebiliyor.