Marka Tarihçesi

Mini, 1959’da üretilmeye başlanan, 1960’ların sembolü olarak görülen kült bir otomobil markasıdır. 1950’li yıllardan 1999 yılına kadar yaklaşık 40 yıl ufak tefek değişikliklerle aynı model olarak üretimde kalmıştır. Geniş çaplı bir ankete göre Ford Model-T’den sonra en etkileyici otomobil modelidir. Ayrıca pickup, arazi aracı ve kombi wagoner olarak da üretilen modelleri bulunmaktadır. Fabrika İngiltere’nin Oxford şehrindedir. Tasarımı Alec Issigonis tarafından yapılmıştır.

Mini markası, BMW grubuna ait bir markadır. 2001 yılında, BMW bünyesinde geliştirilmiş tamamen yeni 2. jenerasyonu piyasaya sunulmuştur ve bu model, retro tasarımı alanında günümüzdeki en başarılı uygulamalardan biri olmuştur. Markanın en yeni 3. jenerasyon modelleri ise 2006 yılının sonlarında dünya basınına tanıtılmıştır.

Mini modelleri ve fiyatlarını incelemek için Mini Cooper 3 Kapı, Mini Cooper 5 Kapı, Mini Cooper Cabrio, Mini Clubman ve Mini Countryman modellerini ziyaret edebilirsiniz.


Mini Elektrik Tarihçesi

Mini ilk olarak 1959 yılında piyasaya çıktı. İlk çıktığında adı Morris Minor ve Austin Seven olarak kullanıldı.1961 yılına gelindiğinde, aracın ismi Austin Mini oldu. Sekiz yıl sonra Mini kendi adıyla bir marka oldu. Motor sporlarındaki başarısı Mini‘nin çekiciliğini artırdı. 2010 yılında 2. versiyonu ile tamamen yenilenen Mini Cooper 2016 yılında 3. jenerasyonu ile yollarda olmaya başladı. Cooper aynı zamanda 2020 yılında ilk elektrikli Mini modeli ile yollara çıktı.