Marka Tarihçesi

Hummer, General Motors tarafından satılan, yüksek performanslı, çok amaçlı arazi aracı markasıdır. Çinli bir firmaya satılmıştır; ancak satış Çin hükûmeti tarafından desteklenmeyince satış gerçekleşmememiş ve GM, Hummer’ı kapatmıştır.

Hummer H1, Hummer tarafından 1992-2006 yılları arasında üretilen üst sınıf SUV modelidir. Araç, markanın ilk modeli olup M998 Humvee’nin sivil versiyonudur. Hummer H2, Hummer tarafından 2002-2009 yılları arasında üretilen üst sınıf SUV modelidir. Araç, Hummer H1’e kıyasla daha ince, daha uzun, daha hafif ve daha uzun olup altı ya da yedi yolcu kapasitesine sahiptir. H2, Ford Excursion ile birlikte limuzin için en yaygın kullanılan araçlardan biridir. Hummer H3, Hummer tarafından 2005-2010 yılları arasında üretilen orta sınıf SUV modelidir.[2] Araç, Chevrolet Colorado ve GMC Canyon’da bulunan GMT345 platformunu kullanmaktadır. M998 Yüksek Hareket Kabiliyetli Çok Amaçlı Vasıta (İngilizce M998 High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle HMMWV ya da Humvee) askeri kullanım için üretilen 4 X 4 sınıfında AM General firması tarafından geliştirilmiş bir taşıttır. Bu taşıt daha önceden Amerikan Ordusu servisindeki M151 MUTT, M561 Gama Goat, M718A1 ve M792 model cankurtaranlar, CUCV ile diğer ülke ve ordular tarafından kullanılan hafif sınıf araçların yerine geçmiştir. Humvee daha sonra üretilecek sivil amaçlı Hummer ve SUV taşıtlarına ilham kaynağı olmuştur.


Hummer EV-SUV Tarihçesi

General Motors şirketi Hummer EV adlı elektrikli Pick-up’ı 2020 yılında duyurmuş ve ilerleyen zamanlarda bir SUV versiyonunun gelme ihtimalinin çok yüksek olduğunu söylemişti. Pick-up versiyonun ardından GMC, SUV versiyonun ipucu görüntülerini de paylaşarak takipçilerini heyecanlandırdı. GMC Hummer EV’nin SUV versiyonunun tanıtımı 4 Nisan 2021 de gerçekleşti.

Hummer EV SUV

Hummer H2 nostaljisini geri getiren bu yeni elektrikli SUV’nin pick-up versiyon ile aynı 3 elektrik motoru düzenine sahip Hummer EV SUV nin daha sonra uygun fiyatlı çift elektrik motorlu bir seçenek sunacağını da belirtildi. GMC Hummer EV SUV’si, pick-up versiyon ile aynı motor düzenine sahip olsa da onun gibi 1.000 beygir güç üretmeyecek. GMC bu aracın 840 beygir güç üreteceğini belirtti. GMC Hummer EV’nin bu yeni SUV versiyonu, pick-up versiyonda olduğu gibi 5 kişilik bir oturma düzeni sunuyor. Bagaj kapağı üzerinde tam boyutlu bir yedek lastik yer alan araçta, pick-up versiyonda da gördüğümüz Crabwalk Mode özelliğini de göreceğiz. Bu özelliğin ismini Türkçeye “yengeç yürüyüşü” olarak çevirebiliriz. Bu özellik, ismindende anlaşılacağı üzere aracın çapraz bir şekilde belirli bir açıda ilerleyebilmesini sağlıyor.