Marka Tarihçesi

Almanlara inat 1895 yılında bir mühendis ve bir kitapçı tarafından bisiklet üretimiyle temelleri atılan Çek Skoda’nın 121 yıllık tarihi aslında otomobil üretiminin seyrini ortaya koyuyor.

Şirket 1895 yılında Laurin & Klement adlı aile şirketinde çalışan 2 kişinin bisiklet yapmak üzere ortaklık kurmaları ile kuruldu. 1899’da motosiklet, 6 yıl sonra da araba üretmeye başladılar. Fabrikası Mlada Boleslav kentinde bulunmaktadır. “Škoda” Çekçede “hasar” anlamına gelmektedir.

Mladá Boleslav şehri ve otomobil üreticisi Škoda Auto, 100 yıldan uzun bir süredir birlikte gelişme göstermektedirler. Škoda Auto, şehrin yüz ölçümünün üçte birinden fazlasını kaplamakta ve şehrin bütünleşik bir parçasıdır. Ana üretim operasyonu kademeli olarak fabrikanın yeni bölümlerine kaydırılmış ve orijinal haliyle korunan eski fabrika tesisin uç noktasında kalarak otomobil üreticisinin şehre bakan yüzü haline gelmiştir.


Skoda Fabia Tarihçesi

Skoda Fabia, Çek otomobil üreticisi Škoda tarafından tasarlanan, geliştirilen ve pazarlanan küçük sınıf bir otomobildir. Skoda Felicia’nın yerini almıştır ve Volkswagen Polo ile aynı platforma sahiptir. 2007’nin Ağustos ayında 2.nesil Fabia, 2014 yılının sonunda ise 3. Nesil Fabia Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılmış, Ambition ve Style donanımlarıyla satışa sunulmuştur. What Car tarafından düzenlenen 2015 yılın otomobili ödülünü almış ve En iyi küçük otomobil seçilmiştir.

Skoda Fabia Görseller

Fabia, Euro NCAP testlerinden %81 yetişkin yolcu, %81 çocuk yolcu, %69 yaya ve %69 güvenlik yardımcısı oranları ile 5 yıldız almıştır. Ayrıca Euro NCAP tarafından 2014 yılında “Sınıfının En Güvenli Otomobili” olarak seçilmiştir. Çoklu-Çarpışma Önleyici Fren sistemi, Şehir içi Acil Fren Desteği, Sürücü Aktivite Asistanı, Adaptif Hız Sabitleyici, Şerit Takip Asistanı, Akıllı Far Asistanı, Trafik Işığı Algılama Özelliği, Yokuş Kalkış Desteği, Elektronik Lastik Basınç Monitörü başlıca güvenlik ekipmanlarıdır.