Marka Tarihçesi

Mercedes-Benz, 1926 yılında Karl Benz’in şirketi Benz & Cie. ve Gottlieb Daimler’in şirketi Daimler Motoren Gesellschaft’in birleşmesi sonucu kurulmuş otomotiv ve motor markası. Almanya`nın Stuttgart şehrinde kurulmuştur.

Yıldız Şeklinde Amblem Nasıl Oldu

Şirketin kurucusu Karl Benz, Deutz’daki motor fabrikasındaki görevinin ilk yıllarında, Köln ve Deutz manzaralı evinin tepesine bir yıldız amblemi koymuş, eşine yazdığı mektuplarda bu yıldızın günün birinde başarıyı ve gücü temsil edeceğini ve fabrikasının üzerinde parlayacağını söylemişti. Yıldız Daimler’in, motorlu araçların “karada, suda, havada” evrenselliğini simgelemektedir.

1916 yılında yıldızın etrafı, içinde dört küçük yıldızın ve Mercedes isminin yer aldığı bir daireye çevrildi. 1926’da Daimler-Benz birleşmesi ile Benz’in defne yapraklarından çelengi yıldızın etrafını sardı.

Markanın Önemli Modelleri : A Serisi, B Serisi, C Serisi, CL Serisi, CLA Serisi, CLC Serisi, CLK Serisi, CLS Serisi, E Serisi, G Serisi, GL Serisi, GLA Serisi, GLB Serisi, GLC Serisi, GLE Serisi, GLK Serisi, GLS Serisi, M Serisi, R Serisi, S Serisi, Maybach S Serisi, SL Serisi, SLC Serisi, SLK Serisi, SLS AMG Serisi, AMG GT Serisi, V Serisi, X-Serisi, Vito


Mercedes GLA-Serisi Tarihçesi

Mercedes-Benz GLA Serisi, Mercedes-Benz tarafından 2013 yılından bu yana üretilen bir kompakt lüks Crossover otomobil modelidir. GLA Serisi, 2013 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılmış olup Mercedes-Benz A Serisi temelleri üzerine inşa edilmiş bir yapıya sahiptir ve kasa serisi olarak GLC Serisi’nin altında yer almaktadır.

2021 Yeni GLA’nın iç mekan tasarımı konusunda aklımızda pek de soru işareti yok. Çünkü hem casus fotoğraflardan, hem de aracın GLB ve yeni A-Serisi gibi araçlarla çok şey paylaşmasından ötürü fikir sahibiyiz. GLA’da motor seçeneklerine bakıldığında 1.33 litrelik benzinli ünite gözüküyor. Bu ünitenin 218 beygir güç üreten bir versiyonu da satış listesinde. Diğer yandan performans arayanlar için 2.0 litrelik 306 beygirlik motor seçeneğini de satın almak mümkün.