BMW için hazırlanan 50. Logosu

BMW i8 Fiyat Listesi

Satılık BMW i8 modelleri, en güncel fiyatları ve donanım özellikleri ile yakıt tüketimi karşılaştırma analizleri kaclitreyakar.com da

Motor
Fiyat

Marka Tarihçesi

Şirket olarak 1913 yılında kurulmuştur ve merkezi Almanya’nın Münih kentindedir. İlk zamanlar uçak üreten bu şirket ilerleyen yıllarla birlikte otomobil üretimine geçmiştir. BMW ayrıca Rolls – Royce ve Mini şirketlerinin de sahibidir. Bunun nedeni ise ilk olarak uçak üretimi yapan bir firma olmasından kaynaklanmaktadır. BMW markasının en önemli araçları D Segmentinde bulunan BMW 5 Serisi dir. Bunun dışında SUV segmentinin ilk araçlarından biri olan BMW X5 Serisi de modelleri arasında en çok satışa sahip modellerindendir. BMW ayrıca Elektrikli araçlar konusunda da ilk deneyimleri sunan firmadır. Özellikle i8 ve i3 serileri ile pazara giriş yapan firma 2021 de yaptığı yatırımlar ile  BMW IX Serisi ile elektrikli SUV pazarında önemli rol oynamaya başlamıştır.


BMW i8 Tarihçesi

BMW i8, BMW tarafından üretilen hibrit spor otomobil modelidir. İlk kez 2009 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda bir turbo dizel konsept olarak tanıtılmış olup üretim modeli 2013 yılında tanıtılmış ve Haziran 2014 tarihinde satışa sunulmuştur.

1.5 litrelik TwinPower Turbo üç silindirli motorun elektrik motoru ve lityum-iyon pillerle eşlenmesiyle oluşturulmuş sisteme sahip olan otomobilin son performans verilerini de açıkladı. Plug-in hibrit otomobil kombine olarak maksimum 362 bg güç üretirken 0-100 km/s hızlanmasını 4.4 sn’de yapmaktadır. Otomobilin maksimum hızı ise 250 km/s ile sınırlandırılmış. BMW i8 modelinin sadece elektrik motoruyla 37 km’lik menzil ile 100 km de ortalama  2.1 litre yakıt tüketimi ve 49 g/km’lik CO2 salınım yaptığını açıklamıştır.