Marka Tarihçesi

1950 yılında Fiat ve Instituto Nacional de Industria ortaklığı ile kurulan Seat (Sociedad Espagnola de Automoviles de Turismo), İspanya’nın en büyük otomobil üreticisidir. Seat’ın ilk ürettiği modellerinin isimleri ile Fiat modellerinin isimleri benzerlik göstermektedir. Seat Panda ismi Fiat Panda’dan, Seat 600 ismi ise Fiat 600’den gelmektedir.

Seat’ın ilk modeli Seat 1400’ün üretimi 1953 yılında başladı. 1965 yılında Kolombiya’ya modellerini ithal etmeye başlayan Seat 1968 yılında bir milyonuncu otomobilini üretti, bundan altı yıl sonra, yani 1974 yılında da iki milyonuncu otomobilini üretti.


Seat Ibiza Tarihçesi

SEAT Ibiza, İspanyol otomobil üreticisi SEAT tarafından 1984 yılından beri üretilen bir otomobildir. İbiza üretiminin 30. yılında 5 milyon satış adedini geçen ve SEAT’ın en çok satan otomobilidir. İsmini, İspanya adası İbiza’dan almıştır.

Tasarımı SEAT tarafından Italdesign, Karmann ve Porsche gibi ünlü firmalarla işbirliği ile yapılmış olsa da, bağımsız bir şirket olarak SEAT tarafından geliştirilen ilk otomobil olarak 1984 Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtımı yapılmıştır.

2020 Seat Ibiza Resim Galerisi

İkinci nesilden itibaren SEAT, Alman otomobil endüstri firması Volkswagen Grubu’nun bir parçası oldu ve SEAT model aralığının geri kalanıyla birlikte Ibiza’nın sonraki nesilleri Volkswagen Grubu platformları, parçaları ve teknolojisiyle üretildi. Toplamda Ibiza’nın dört nesli bulunmaktadır.

Ibiza’nın üç ya da beş kapılı hatchback modelleri mevcuttur ve 1993 ve 2008 arasında sedan, coupe, station versiyonlar SEAT Cordoba olarak satılmıştır. 2010 yılında Ibıza ST adında bir station versiyonu piyasaya sürüldü.

2015 yılında ikinci kere makyajlanarak teknolojik, güvenlik ve konfor anlamında geliştirilmiştir.