Marka Tarihçesi

Almanlara inat 1895 yılında bir mühendis ve bir kitapçı tarafından bisiklet üretimiyle temelleri atılan Çek Skoda’nın 121 yıllık tarihi aslında otomobil üretiminin seyrini ortaya koyuyor.

Şirket 1895 yılında Laurin & Klement adlı aile şirketinde çalışan 2 kişinin bisiklet yapmak üzere ortaklık kurmaları ile kuruldu. 1899’da motosiklet, 6 yıl sonra da araba üretmeye başladılar. Fabrikası Mlada Boleslav kentinde bulunmaktadır. “Škoda” Çekçede “hasar” anlamına gelmektedir.

Mladá Boleslav şehri ve otomobil üreticisi Škoda Auto, 100 yıldan uzun bir süredir birlikte gelişme göstermektedirler. Škoda Auto, şehrin yüz ölçümünün üçte birinden fazlasını kaplamakta ve şehrin bütünleşik bir parçasıdır. Ana üretim operasyonu kademeli olarak fabrikanın yeni bölümlerine kaydırılmış ve orijinal haliyle korunan eski fabrika tesisin uç noktasında kalarak otomobil üreticisinin şehre bakan yüzü haline gelmiştir.


Skoda Kodiaq Tarihçesi

Skoda Kodiaq, Çek otomobil üreticisi Škoda tarafından üretilen bir orta sınıf Crossover SUV’dir. Volkswagen Tiguan ve SEAT Ateca ile MQB platformunu kullanır.

Kodiaq, ilk olarak 2016 yılının Şubat ayında VisionS adlı konsept ile ortaya çıkmıştır. Kodiaq adıyla yer alan konsepti Mart 2016 Cenevre Otomobil Fuarında; Kodiaq’ın kendisi ise 29 Eylül 2016’da Paris Otomobil Fuarında tanıtılmıştır.