Marka Tarihçesi

Fiat Markası Tarihi Ve Tarihsel Gelişimi. İtalya’nın kuzeyinde bulunan Torino şehrinde 1899 yılında Giovanni Agnelli tarafından kurulmuş olan FIAT (Fabbrica Italiana Automobili Torino) markası, ”Herkes için bir otomobil” sloganıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başlamıştır.

Fiat markasının en çok satılan otomobilleri EGEA , DOBLO , 500L , 500 ve Linea dır.  Egea modelline Sedan ve HB kasa tipinin haricinde eklenen yeni Cross modeli de tüketici tarafından 2020 yılı itibari ile çok ilgi görmeye başlamıştır. Hatcback kasa tipi kullanılarak Türkiye fabrikasında üretilen Egea Cross yakıt tüketimi konusunda da avantajlıdır.


Fiat Linea Tarihçesi

Fiat Linea, İtalyan otomobil üreticisi Fiat’ın ürettiği, Brezilyalı Fiat do Brasil ve Türk TOFAŞ‘ın Fiat’la beraber tasarladığı otomobil modelidir. 2006 İstanbul Auto Show otomobil fuarında tanıtıldı. 2 Ekim 2006’da ilk duyurusu yapılmış, 6 Mart 2007’de satışa sunulmuştur.

Tofaş 2007 den 2017 tarihine kadar geçen 10 yıllık sürede Linea satışlarında oldukça fazla başarı yakalamıştır. 2007 yılından itibaren ortalama yılda 60 bin adet üretilen Fiat Linea 10 yılda toplam 500 bin adetten fazla üretilerek satılmıştır. Linea, 2012 yılında 25 milyon dolarlık bir yatırımla kapsamlı bir makyaj operasyonundan geçmişti. Lina’nın üretime son verilmesindeki en büyük neden ise EGEA ailesinin Avrupa da çok ilgi görmesi ve 450 bin adetlik araç üretim bandında artık daha fazla güncel modelin üretilmek istenmesi rol oynamaktadır.