Mazda 6 Fiyat Listesi

Satılık Mazda 6 modelleri, en güncel fiyatları ve donanım özellikleri ile yakıt tüketimi karşılaştırma analizleri kaclitreyakar.com da

Motor
Fiyat

Marka Tarihçesi

Mazda Motor Corporation veya orijinal adıyla Matsuda Kabushiki-Kaisha, Japonya’nın Hiroşima şehrinde temelleri atılmış bir Japon Otomobil markasıdır. Mazda, hayatına 1920 yılında Japonya’da kurulan Toyo Cork Kogyo Co. Ltd olarak başladı.

Mazda markası, 1920 yılında Japonya’da Toyo Cork Kogyo Co. Yoğun rağbet görmüş olan Mazda motorları, bu sayede dünyaya açılma imkânı bulmuştur. 1968 yılında Mazda Canada faaliyetlerine, 1970 yılında ise Amerika Birleşik Devletleri faaliyetlerine başlamıştır.

1979’dan 2010 yılına kadar, Mazda, 1979’da hisselerin %7’sine sahip olan ve 1996 yılına kadar hisse oranı %33.3’e çıkan Ford Motor Company ile bir ortaklığa sahipti. Alan Mulally’nin idaresi altında, Ford, 2008 yılından 2010 yılına kadar kademeli olarak hisselerini elden çıkardı. Ford, şu anda Mazda hisselerinin %3’üne sahiptir; bu durum, üretim ve geliştirme bağlantılarını oldukça azaltmıştır.


Mazda 6 Tarihçesi

Mazda 6, 2002 Şubat ayından bu yana Mazda 626’nın yerine üretilmeye başlanmışt ve Mazda tarafından D Segmentinde bulunan arabasıdır. 2006 da makyaj gören araç 2008 de tamamen yenilenmiştir.

E-Type Nedir?

Arka amortisörleri birbirinden tam bağımsız çalışır ve firma tarafından E-Type olarak adlandırılır. Bu süspansiyonlar aynı zamanda 5 cm aşağı ve yukarı hareket kabiliyetine sahiptir. 100 km/s hızla panik frende 37 metrede durur. Her iki nesli de tamamen markanın mühendisleri tarafından Japonya ve Avrupadaki tasarım stüdyolarında tasarlanmış, Amerika ve Japonya’daki fabrikalarda üretilmiştir.

Mazda 626 serisi güvenilir ve uzun ömürlü olmasına rağmen sıkıcı ve sıradan tasarımı sebebiyle rakiplerinin gerisinde kalmış ve yenilenen Mazda 6 selefinin yerini başarıyla doldurmuş Mazda firmasının kar etmesini sağlamıştır.

Japonya’da bilinen adıyla Mazda Atenza, Japon üretici Mazda tarafından 2002 yılından bu yana üretilen geniş aile otomobilidir. Mazda6, lansmanından bu yana dünya çapında bir milyon ünitenin üzerine satış gerçekleştirmiş ve bu önemli satış kilometre taşına önceki tüm Mazda modellerinden daha hızlı ulaşmıştır.

Mazda6, şirketin “Şık, Anlayışlı ve Heyecan uyandıran” tasarım felsefesinin ilk örneğini oluşturuyordu ve bunu sırasıyla ;

Mazda6, Mazda Capella ve Mazda Cronos olarak da bilinen Mazda 626’nın ardılıdır. Mazda 6 G-platformunda bulunduğundan, 2003 Mazda6 temelinde, GF-platformu 626/Capella’dan GG-platformu Mazda6’ya doğru ilerleyen dördüncü nesil Mazda 626’dır.

Mazda6 şimdilerde SCCA Pro Racing Dünya Şampiyonası’nda GTS sınıfında yarışmaktadır. Mazda, Üreticiler Şampiyonası’nda birinci olmuştur. Ayrıca Mazda 6 sürücüleri, Touring Otomobil sürücü puanlarında birinci ve ikinci olmuşlardır.